DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Houchangiem Nahavandim

Reżim ajatollahów upadnie


Z Houchangiem Nahavandim – byłym ministrem rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego w cesarskim rządzie szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlaviego, rektorem uniwersytetów w Sziraz i Teheranie, autorem licznych publikacji, między innymi wydanej w Polsce książki Upadek i śmierć szacha Iranu – rozmawia Valdis Grinsteins.

Co Pan sądzi o coraz wyraźniej rysującym się kryzysie nuklearnym i ewentualnym ataku izraelskim bądź amerykańsko izraelskim na Iran?
– Opanowanie technologii nuklearnej dla celów cywilnych jest niezbywalnym prawem Iranu, bez względu na panujący tam reżim. Gdyby rewolucja z lat 1978–1979 nie zatriumfowała, Iran byłby już dawno potęgą nuklearną. Natomiast szach w najmniejszym stopniu nie zamierzał wyposażać Iranu w broń nuklearną. Podpisaliśmy zresztą układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i rzetelnie go przestrzegaliśmy. Pamiętajmy też, że Radzie Przywódców Państw przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu przez wiele lat przewodniczył Irańczyk.

A obecnie?
– Choć nie ma na to formalnych dowodów, wydaje się, że reżim w Teheranie właśnie wchodzi w posiadanie bomby jądrowej. Moim zdaniem jednak, nie po to, by zaatakować Izrael. Po pierwsze bowiem Irańczycy nie są antysyjonistami, a już tym bardziej nie są antysemitami. Jest to uczucie zupełnie obce naszej tradycji, kulturze i całej naszej historii. Manifestacje i slogany reżimowe są sztuczne i przeznaczone na użytek zewnętrzny. Po drugie, rządzący Iranem wiedzą dobrze, że odpowiedź na taki atak okazałaby się dla Iranu druzgocąca...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 
 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.