DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Houchangiem Nahavandim

Reżim ajatollahów upadnie


Z Houchangiem Nahavandim – byłym ministrem rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego w cesarskim rządzie szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlaviego, rektorem uniwersytetów w Sziraz i Teheranie, autorem licznych publikacji, między innymi wydanej w Polsce książki Upadek i śmierć szacha Iranu – rozmawia Valdis Grinsteins.

Co Pan sądzi o coraz wyraźniej rysującym się kryzysie nuklearnym i ewentualnym ataku izraelskim bądź amerykańsko izraelskim na Iran?
– Opanowanie technologii nuklearnej dla celów cywilnych jest niezbywalnym prawem Iranu, bez względu na panujący tam reżim. Gdyby rewolucja z lat 1978–1979 nie zatriumfowała, Iran byłby już dawno potęgą nuklearną. Natomiast szach w najmniejszym stopniu nie zamierzał wyposażać Iranu w broń nuklearną. Podpisaliśmy zresztą układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i rzetelnie go przestrzegaliśmy. Pamiętajmy też, że Radzie Przywódców Państw przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu przez wiele lat przewodniczył Irańczyk.

A obecnie?
– Choć nie ma na to formalnych dowodów, wydaje się, że reżim w Teheranie właśnie wchodzi w posiadanie bomby jądrowej. Moim zdaniem jednak, nie po to, by zaatakować Izrael. Po pierwsze bowiem Irańczycy nie są antysyjonistami, a już tym bardziej nie są antysemitami. Jest to uczucie zupełnie obce naszej tradycji, kulturze i całej naszej historii. Manifestacje i slogany reżimowe są sztuczne i przeznaczone na użytek zewnętrzny. Po drugie, rządzący Iranem wiedzą dobrze, że odpowiedź na taki atak okazałaby się dla Iranu druzgocąca...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.

 

Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec profanacji wizerunku Matki Bożej. Działacze KIK podkreślają, że domalowanie na obrazie tęczowych barw, symbolu homoseksualnego ruchu LGBT, jest „oburzające i niedopuszczalne”.  


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.