DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 68  >   CYWILIZACJA

Rewolucja smartfona


Media społecznościowe – głównie Facebook, Instagram oraz Twitter – rządzą światem. To one zmieniły współczesne media. Za ich sprawą obieg informacji nabrał niespodziewanej dynamiki, rozmyły się granice między tym, co prywatne, a tym, co publiczne. Eksplodowała popularność „społecznego dziennikarstwa”, które z jednej strony jest niezależne, z drugiej zaś – nieprofesjonalne, a w związku z tym bywa, że po prostu niskiej jakości. To za sprawą mediów społecznościowych upowszechniło się pojęcie fake newsa, czyli mówiąc po polsku i wprost: kłamstwa. Istnieje jednak jeszcze jedna przestrzeń wpływu tak zwanych społecznościówek: to kształtowanie osobowości ich odbiorców. Za ich sprawą spełnia się koszmar znany nam dotąd głównie z książek czy filmów science fiction. „Maszyna” przejmuje władzę nad jej twórcą – człowiekiem. To ona wykorzystuje wszystkie jego słabości i pragnienia, by zachęcić do kreowania wizerunku samego siebie – często dalekiego od prawdy – oraz budowania równoległej rzeczywistości nijak się mającej do rzeczywistości realnej.

 

Autorytet od zaraz

 

Kierunek rozwoju mediów społecznościowych nastawiony jest na ciągły wzrost partycypacji ich użytkowników. Facebook zrewolucjonizował internet głównie dlatego, że pozwolił nam szeroko komunikować się z przyjaciółmi bez wychodzenia z domu. Nagle okazało się, że każdy może opublikować własną opinię lub podzielić się jakąś treścią z setką (a bywa że i z tysiącem) znajomych równocześnie. Wyznacznikiem właściwego użytkowania Facebooka dla wielu stały się ilość „polubień” oraz udostępnień publikowanych treści, co ma w założeniu zwiększać ich zasięg. Facebook umożliwił też dwustronną komunikację między mediami a ich odbiorcami: między dziennikarzami a ich czytelnikami lub widzami czy też między celebrytami a ich fanami.

Ta rewolucja wywróciła do góry nogami świat obiegu informacji. Przed erą Facebooka nikt nie mógł w tak łatwy sposób wpływać na trendy oraz sposób działania innych ludzi. Nigdy wcześniej zwykły Kowalski nie mógł z dnia na dzień stać się autorem popularnego komentarza lub źródłem informacji o charakterze masowym. Nawet jeżeli informacja ta pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o rzetelność. Facebook „podarował” każdemu z nas potężną broń: oto bez wychodzenia z domu, wszyscy staliśmy się potencjalnymi publicystami, kreatorami trendów, dziennikarzami, aktywistami społecznymi, znawcami muzyki, komentatorami sportowymi itd.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 
 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.

 

Własność prywatna to jedna z naczelnych zasad zachodniej cywilizacji. Mimo wiążących się z nią nadużyć stanowi fundament ciągłości rodzin, rozwoju gospodarczego i swobód obywatelskich. Przez wieki dostrzegał to Kościół, zachęcając jednocześnie do dobroczynności wobec bliźnich. Niestety dziś część ludzi Kościoła wykazuje sceptycyzm wobec indywidualnego posiadania. Pojawiają się postawy godne raczej Robin Hooda niż katolickich hierarchów.

 

Ewelina i Łukasz Ochodkowie usłyszeli, że nie mają szans na to, aby zostać rodzicami. Mimo bezlitosnych diagnoz lekarskich nie tracili nadziei, całą sprawę zawierzając Bogu. W czerwcu 2018 roku okazało się, że spodziewają się dziecka. Dziś są szczęśliwymi rodzicami Samuelka. Ich historia to dowód na to, że nie warto się poddawać, ale wierzyć.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.