DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Rewolucja Francuska przed sądem

Rewolucja Francuska przed sądem

Ruszył proces Francuza, Jérémy Thebaulta, któremu postawiono zarzut zniszczenia jednego z tzw. drzew wolności, które zostały zasadzone w 1989 r. z okazji 200. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Po raz pierwszy francuski sąd zmierzy się z krwawą historią tamtych czasów.

 

Zniszczone przez Thebaulta drzewo stoi na dziedzińcu Château-sur-Epte – zamku koło Berthenonville w departamencie Eure, położnym w regionie Górnej Normandii, czyli w północnej części Francji. W miejscu tym dokonano jednej z wielu masakr ludności przez wojska Rewolucji.

 

29 marca br., czyli w rocznicę śmierci generała François-Athanasa de Charette, dowódcy wiernych królowi oddziałów powstańczych Wandei i 220. rocznicę ludobójstwa popełnionego w tym regionie przez wojska rewolucyjne, Thebault pociął siekierą tzw. drzewo wolności, upamiętniające francuski zryw rewolucyjny. Prokurator zażądał dla niego kary dwóch miesięcy więzienia i 1 tys. euro grzywny.

 

Oskarżony jest przewodniczącym lokalnego narodowego ruchu politycznego Francja Akcja Młodości, Jak wyjaśnił zniszczył drzewo, by „skończyć z kłamstwami w nauczaniu historii, mówieniem bajek o Rewolucji Francuskiej, która zabijała, masakrowała, tyranizowała, stając się w ten sposób przykładem dla komunizmu i nazizmu”.

 

Zniszczenie tzw. drzewa wolności przez narodowego aktywistę jest istotne nie dlatego, by miało być traktowane we Francji jako poważne przestępstwo. Najważniejszy wydaje się być fakt, że sąd będzie musiał skonfrontować się z krwawą historią Rewolucji Francuskiej. Po raz pierwszy we Francji wymiar sprawiedliwości, wydając swój wyrok, będzie musiał wziąć pod uwagę okrutną historię Rewolucji, którą dotychczas oficjalnie ignorowano.

 

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2013-09-26 11:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Unité, Indivisibilité de la République, Liberté, Égalité, Fraternité ou la mort ("Jedność, niepodzielność Republiki, Wolność, Równość, Braterstwo, albo Śmierć") ---> "Przed wyspami Sołowieckimi, Auschwitz i Kołymą była Wandea" ------ http://www.pch24.pl/przed-auschwitz-i-kolyma-byla-wandea-,4472,i.html
ponad 6 lat temu / Tiberias
 
Komunizm wręcz drobiazgowo naśladował metody rewolucji francuskiej. Wystarczy posłuchać choćby procesu Królowej Marii Antoniny a od razu widać że proces jest prowadzony identycznie jak procesy stalinowskie.
ponad 6 lat temu / Tlen
 
Szkoda tylko drzewa.
ponad 6 lat temu / cynik
 
To jest prawdziwy bohater
ponad 6 lat temu / Pielgrzym
 
Jest tak jak się zakłamuje historię.
ponad 6 lat temu / on
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.