Współczesne pole walki staje się coraz bardziej zdehumanizowane. W miejsce ludzi wkraczają nań roboty, a zwłaszcza drony. Z jednej strony zmniejsza to narażanie żołnierzy na utratę życia, z drugiej jednak sprawa wzbudza obawy etyczne. Użycie maszyn bezzałogowych rozmywa bowiem ludzką odpowiedzialność za śmierć innych osób. Tymczasem „dronizacja” wydaje się nieunikniona w świetle zmian na współczesnym polu walki.
Popularne drony to w wojskowej terminologii Bezzałogowe Pojazdy Latające (UAV) bądź Zdalnie Sterowane Systemy Latające (RPAS). Służą one zarówno do działań czysto wojskowych, jak i szpiegowskich. Korzystanie z nich jest szczególnie wskazane w sytuacjach, gdy wysyłanie ludzi uznaje się za zbyt trudne bądź niebezpieczne. Wykorzystuje je wiele armii świata, choć najbardziej znani są z tego Amerykanie.
Do najczęściej używanych obecnie przez amerykańską armię dronów należą MQ-1B Predator i MQ-9 Reaper – sterowane przez ludzi z baz ulokowanych czy to niedaleko pola walki, czy też wcale nierzadko zlokalizowanych na innym kontynencie. Nie ma nic dziwnego w sytuacji, gdy dronem atakującym cele w Afganistanie steruje operator w amerykańskim stanie Nevada.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.
1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).
Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.
Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI