DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Rewolucja czy korekta? Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej śmierci mózgu

Rewolucja czy korekta? Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej śmierci mózgu
fot. REUTERS/Fabrizio BenschForum

Poważne zmiany wprowadzi nowelizacja, jaką w poniedziałek podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Zgodnie z przepisami stan śmierci mózgu będzie mogło stwierdzić dwóch lekarzy. Dotąd prawo wymagało, by było ich trzech. To jednak nie koniec zmian, o których poinformowano we wtorek.

 

Do nowości należy również zwiększenie liczby lekarzy stwierdzających nieodwracalne zatrzymanie krążenie, w sytuacji jeśli od zmarłego będą pobierane organy. Zwiększenie liczby lekarzy ma na celu uniknięcie nieporozumień i zarzutów o błąd w sytuacji, gdy decyzje należy podjąć szybko.

 

Lekarze ci będą musieli być specjalistami w dziedzinach: pierwszy – w anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, zaś drugi – w dziedzinie medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiologii dziecięcej lub pediatrii.

 

Zmiana dotycząca liczby lekarzy stwierdzających śmierć mózgu ma być dostosowaniem przepisów do realiów. Kancelaria Prezydenta RP wyjaśnia, że trzeci lekarz to pozostałość po czasach, gdy w śmierci mózgu widziano często czyn zabroniony.

 

Dwaj lekarze orzekający śmierć mózgu mają być specjalistami w dziedzinach: pierwszy – anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, zaś drugi – neurologii, neurologii dziecięcej lub neurochirurgii.

 

Wzorem w tych zmianach są kraje Europy oraz USA i Kanada.

 

 

Źródło: gosc.pl

MWł

 

 

 

 

 Zobacz także:

 

Śmierć dla celów transplantacji?

 

Śmierć dla celów transplantacji?


DATA: 2018-07-19 16:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Tomasz Nieetyczne jest wentylowanie zwłok Kim jesteś, żeby twierdzić, że nie ma śmierci pnia mózgu? Jak chcesz przywrócić takiego człowieka do życia? Widziałeś kiedyś mózg w stanie śmierci? Widziałeś wyniki badań, które pokazują brak czynności elektrycznej mózgu i brak przepływu krwi w mózgu? Ja tak a Ty pewno nie To najpierw zobacz, poczytaj a potem się wypowiadaj Oczywiście, że człowiek ma niezbywalne prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci Problem tylko, że Pan Bóg nigdzie nie napisał kiedy następuje ten moment śmierci Musimy tu oprzeć się na nauce Tak jak opieramy się na niej ustalając moment poczęcia Przecież w Biblii nic nie ma o kom jajowych i plemnikach To zdobycze nauki pokazały jak powstaje człowiek i dały nam oręż do walki o jego ochronę od początku Nauka nie musi zawsze być zła Nie jest nigdzie napisane że grzechem jest uznanie śmierci pnia i przypominam, że Kościół uważa przeszczepy za coś dobrego Pozdrawiam
ponad 3 lata temu / PCh
 
@tomasz A masz dowody, że nieodwracalne uszkodzenie mózgu (śmierć mózgu nie istnieje"). Podałeś tylko tezę a priori bez dowodu. A czy zrobienie przeszczepu od człowieka który leży kilka dni w kostnicy lub po zatrzymaniu krążenia jest etyczne, czy nie? Żeby było jasne jestem za tym aby nie ułatwiać jak tutaj w ustawie tylko za tym aby na 200% stwierdzić, że rzeczywiście ten człowiek ma nieodwracalnie uszkodzony mózg i nie żyje ( żyją za niego maszyny)
ponad 3 lata temu / trooper
 
@ veto Co do świadomej zgody to być może masz racje Lepiej by było wyrażać zgodę niż niezgodę To kwestia do dyskusji Gdyby nie to, że piszesz to w Internecie powinienem Cię pozwać za oszczerstwo, które pamiętaj jest ciężkim grzechem Nic z tego nie mam gwoli ścisłości i w Polsce większość z tego nic nie ma Oprócz pomocy chorym Zrozum w końcu, że to nie lekarze wg uznania decydują, kto jest w stanie śmierci pnia mózgu Są na to udokumentowane badania (to już bardziej arbitralnie uznaje się kogoś za niepoczytalnego ale to Ci nie przeszkadza) Ci ludzie po prostu nie żyją Nie da się przywrócić pracy mózgu Co chcesz robić wentylować zwłoki? Zastanów się Jaka jest wg Ciebie definicja śmierci? Zatrzymanie krążenia? A co z reanimacją albo sztucznym płuco-sercem? Pamiętaj, że niektóre komórki żyją jeszcze po zatrzymaniu krążenia np komórki paznokci Będziesz stwierdzał śmierć jak człowiek zacznie się rozkładać?
ponad 3 lata temu / PCh
 
PiS stara się nadążyć za postępem. Teraz łatwiej będzie zabić człowieka, żeby jego serce oddać drugiemu.
ponad 3 lata temu / TZ.
 
Pch Człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci ."śmierć mózgowa' nie istnieje chodzi o to że by móc pobierać organy od młodych ludzi po wypadku jak są jeszcze ciepli to jest etyka lekarska? Pojawiają się sępy po zdrowe narządy od młodego człowiek,Czy jest to etyczne?Nie
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Pch: Najpierw okłamano nas mówiąc że obowiązujące prawo stanowi, że tylko ci, którzy noszą przy sobie własnoręcznie podpisaną zgodę na pobranie narządów, mogą być dawcami np. po wypadkach. W rzeczywistości dowiadujemy się, że według przepisów każdy, z definicji, jest dawcą organów, chyba że wyrazi sprzeciw na piśmie (jeśli zdąży). Teraz będziecie kroić dowolnych, według waszego uznania żywych ludzi, którzy znajdą się w szpitalu, dla podłego zysku i nie czekając na ich śmierć. Nie opowiadaj głupot o miłosierdziu. Ile masz z tego rocznie?
ponad 3 lata temu / veto
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.