160 lat temu wywołana przez radykalnych socjalistów rewolta zdobyła władzę w papieskim Rzymie i wygnała stamtąd Piusa IX. Choć rewolucyjna republika wkrótce upadła, był to początek końca Państwa Kościelnego.
Upadek Napoleona i postanowienia Kongresu Wiedeńskiego (1815) oznaczały dla Półwyspu Apenińskiego powrót do państw włoskich ich legitymistycznych władców. Do Królestwa Neapolu powrócili Burbonowie, do Piemontu Sabaudowie, do Lombardii i środkowych Włoch – Habsburgowie, natomiast papież Pius VII ponownie objął rządy w Rzymie i w całym Państwie Kościelnym. Powrót starych dynastii nie oznaczał jednak przywrócenia w pełni legitymistycznego, przedrewolucyjnego porządku w Italii.
Należy bowiem pamiętać, że epoka wojen rewolucyjnych i napoleońskich przyniosła ze sobą nie tylko zniszczenia wywołane kolejnymi francuskimi okupacjami, ale również postawiła po raz pierwszy problem zjednoczenia Włoch. W cieniu wyniesienia Napoleona Bonapartego na cesarza Francuzów (1804) znalazł się fakt dokonanej niewiele później w Pawii (tradycyjnym miejscu koronacji królów longobardzkich słynną żelazną koroną) jego intronizacji na „króla Włoch”. Podobnie jak w Niemczech (tworząc chociażby Związek Reński w 1806 r. na gruzach Świętego Cesarstwa Rzymskiego), również w Italii Napoleon stał się prekursorem zjednoczenia rozbitego dotąd pod względem politycznym kraju.
To napoleońskie dziedzictwo polegało również na tym, że zarówno we Włoszech, jak i w Niemczech program zjednoczenia kraju był formułowany od początku w zdecydowanej opozycji do Kościoła katolickiego. Kościół i katolicyzm był postrzegany jako jedna z głównych przeszkód na drodze do osiągnięcia politycznej jedności. W Italii dochodziła do tego specyficzna sytuacja wywołana faktem istnienia (od VIII wieku) Państwa Kościelnego ze stolicą w Rzymie.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1874 – w Drelowie, parafii unickiej na Podlasiu, wojsko rosyjskie zastrzeliło 13, a ciężko raniło około 200 unitów. Drelów, był parafią unicką od 1661 roku, toteż gdy Rosjanie postanowili przekazać tamtejszą cerkiew prawosławnym, wierni stawili opór i odebrali klucz wyznaczonemu przez Rosjan prawosławnemu popowi.
Parler miał być alternatywą dla Twittera, który w ramach walki o polityczną poprawność zostawia coraz mniej miejsca na swobodną wymianę myśli i opinie inne niż lewicowe. Serwis zyskujący popularność na początku stycznia roku 2021 napotkał jednak na kłody rzucane mu pod nogi przez gigantów z branży IT – Amazona, Apple i Googla. Następnie szef Parlera otrzymał pogróżki. Teraz John Matze wraz z rodziną muszą się ukrywać.
Planned Parenthood z USA od 15 lat wspierała aktywistów na rzecz legalizacji aborcji w Argentynie – poinformowały władze tej organizacji. Działania te polegały m.in. na finansowaniu pojedynczych osób, instytucji, a także inicjatyw służących wpisaniu do prawa tego południowoamerykańskiego kraju możliwości przerywania ciąży. Tymczasem polityczne władze kraju, wbrew stanowisku większości obywateli, na przełomie roku 2020 i 2021 wprowadziły „aborcję na życzenie”.
Gościem programu Łukasza Karpiela "Prawy Prosty" jest korespondentka TVP z Brukseli, Dominika Ćosić, autorka książki "Balkan Ekspress".
67-letni Georges Serignac został wybrany Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Francji (GODF), głównej organizacji masonerii we Francji. Informację podano 16 stycznia, a – ze względu na pandemię – wybory Wielkiego Mistrza odbyły się z małym opóźnieniem. Serignac zastąpi Jeana-Philippe’a Hubscha, który stał na czele Wielkiego Wschodu od sierpnia 2019 roku i powinien odejść latem roku 2020. Serignac był wcześniej pierwszym zastępcą Hubscha.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI