DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Reset w relacjach z Putinem? Szef Komisji Europejskiej obecny na „rosyjskim Davos”

Reset w relacjach z Putinem? Szef Komisji Europejskiej obecny na „rosyjskim Davos”
fot. Russian Look via ZUMA Wire/FORUM

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i rosyjski prezydent Władimir Putin podczas pierwszego od dwóch lat spotkania w Petersburgu, oświadczyli, że zamierzają „utrzymać bliskie kontakty" w celu poprawy stosunków dwustronnych. Dwustronne relacje z Rosjanami poprawiają także Amerykanie. Juncker przybył na Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Już w pierwszym dniu wiele firm europejskich podpisało ponad 100 porozumień handlowych ze spółkami rosyjskimi, pomimo sankcji nałożonych na Rosję przez UE.


W czwartek (16 czerwca) szef KE oświadczył, że sankcje gospodarcze UE wobec Rosji zostaną zniesione, o ile Rosja całkowicie wdroży w życie porozumienie mińskie w sprawie Ukrainy. Taka jest oficjalna linia dyplomacji amerykańskiej i europejskiej. Mimo tej deklaracji Juncker i Putin „zgodzili się utrzymać bliskie kontakty".

 

Było to pierwsze spotkanie lidera UE z szefem państwa rosyjskiego od ponad dwóch lat, tj. od początku wybuchu kryzysu ukraińskiego. Zgodnie z relacją członka delegacji Junckera, wizyta przebiegała w „dobrej atmosferze”. Przewodniczący KE przyjął zaproszenie Putina do uczestniczenia w Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które odbywa się w Petersburgu w dniach od 16 do 18 czerwca.

 

W swoim wystąpieniu przewodniczący Komisji zaproponował budowę nowego „mostu”, by „skrócić dystans” między UE a Rosją. - Jeśli nasze relacje są dziś pełne niepokoju i charakteryzuje je nieufność, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je naprawić. Musimy to zrobić i wierzę, że możemy to uczynić– stwierdził Juncker podczas otwarcia Forum.

 

- Zawsze wierzyłem w siłę dialogu. Gdy nasze stosunki są napięte, musimy rozmawiać. Nawet wtedy, gdy wdrożone są sankcje ekonomiczne, musimy zachować otwarte drzwi – podkreślił Juncker.

 

Portal Euractiv.com informuje, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wraz z Władimirem Putinem, będą starać się zmniejszyć lukę między obiema stronami w wielu różnych kwestiach.

 

Juncker powtórzył jednak, że całkowite zniesienie sankcji jest możliwe w sytuacji, gdyby Moskwa wywiązała się ze wszystkich warunków porozumienia mińskiego.

 

Szef KE zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami, że konflikt na Ukrainie i nielegalna aneksja Krymu pogarsza sytuację, ponieważ Putin zerwał z zasadami suwerenności, niestosowania siły i integralności terytorialnej. W czwartek po południu Juncker spotkał się nieoficjalnie z prezydentem Rosji.

 

Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow wezwał uczestników Forum do „dialogu” w sprawie szybkiego zniesienia sankcji wobec Rosji, ponieważ domagają się tego przedsiębiorcy z UE, zwłaszcza z Niemiec. - Nie można nie mieć relacji z Moskwą – mówił do zgromadzonych w Petersburgu. Dodał, by odłożyć na bok „retorykę i gry polityczne” prowadzone przez Amerykanów, bo są one „zbyt kosztowne".

 

Na Forum w Petersburgu Putin zaprosił także byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który namawiał Europejczyków do natychmiastowego zniesienia sankcji wobec Moskwy, przekonując, że konfrontacja UE-Rosja jest "sztuczna”. Dodał, że Moskwa powinna zrobić pierwszy krok i zawiesić sankcje nałożone na kraje UE. - Ludzie będą postrzegać to jako symbol siły, ponieważ Rosja jest wielkim krajem - wyjaśnił.

 

Sarkozy od dawna utrzymuje bliskie relacje z Putinem. Tłumaczył dziennikarzom, że pomimo bliskich związków ze swoim „przyjacielem – Putinem, oczywiście istnieją między nami pewne nieporozumienia, w szczególności w kwestiach związanych z granicami”.

 

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu to najważniejsze tego typu spotkanie w Rosji. W „rosyjskim Davos" bierze udział ponad 10 tys. uczestników z całego świata, w tym liczna delegacja przedsiębiorców z UE. Są także liderzy wielkich spółek amerykańskich, z Chin, Kazachstanu, Japonii, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Według organizatorów na spotkanie  pt. „Na progu nowej rzeczywistości gospodarczej” przybyło ponad 280 szefów wielkich firm zagranicznych, w tym koncernów energetycznych: Total, BP, Royal Dutch Shell.

 

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie organizatorów, w pierwszym dniu Forum podpisano 121 umów o wartości 335 mld rubli. Rząd Petersburgu podpisał 12 umów o łącznej wartości 44,1 mld rubli. Rosyjska państwowa spółka petrochemiczna Rosnieft zawarła porozumienie z brytyjskim koncernem BP o współpracy energetycznej. Odpowiednie porozumienia energetyczne zawarły także koncerny włoskie z rosyjskimi spółkami o wartości przekraczającej 1,4 mld euro.


W Forum uczestniczą szefowie rządów: włoskiego i austriackiego. W piątek premier Matteo Renzi spotkał się z Putinem w celu omówienia współpracy gospodarczej, głównie energetycznej między obu krajami. Na przełomie czerwca i lipca kraje UE zadecydują, czy utrzymać dalsze sankcje wobec Rosji.

 

W maju w Petersburgu odbyło się Międzynarodowe Forum Prawne z udziałem przedstawicieli Komisji Weneckiej, agend ONZ, trybunałów z 77 państw, podczas którego omawiano nowe trendy w interpretacji prawa międzynarodowego, handlowego i cywilnego. Forum miało poprawić wizerunek Rosji i jej systemu prawnego – jak przekonywał wiceminister Jurij Łubimow, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

 

Podsumowując wyniki Forum Prawnego, rosyjska delegacja przekonywała, że prawo jest „pragmatyczne” i stanowi formę „technicznej sprawiedliwości.” Może opierać się o różne pojęcia sprawiedliwości. (sic!) Jest ono „owocem kompromisu, konsensusu społecznego, wzorem  zachowania, które każdy musi przestrzegać” - mówił rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow.  

 

 

Źródło: euractiv.com, forumspb.com., nbc.com, AS.


DATA: 2016-06-17 20:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@obiektywnie: Rosja nie ustępuje. Objawia się nam spisek UE-Rosja-USA przeciw Polsce. To Polska jest ofiarą, reszta państw wychodzi z tej gry obronną ręką, jako zwycięzcy. Niedługo ten sam scenariusz w wersji militarnej zostanie powtórzony na Polsce, bo mamy rząd, który jest nie polski.
ponad 4 lata temu / prs
 
Dlaczego to tylko Rosja musi ustepowac a kraje jak UE i USA robia co chca i gdzie chca naruszajac suwerennosc innych krajow ... co za obluda.
ponad 4 lata temu / Obiektywnie
 
poszerzali i pogłębiali, zawiązywali i jednocześnie rozwiązywali - czyli przygotowali igrzyska dla ludu; od dawna robią nas Polaków w konia - efekt - z Rosji wypchnięto polskie firmy, a na ich miejsce wstawili swoje; czy nasi rządzący są tak ślepi czy tak głupi, że tego nie widzą? a jeszcze ten rodzynek: "W maju w Petersburgu odbyło się ..., podczas którego omawiano nowe trendy w interpretacji prawa międzynarodowego, handlowego i cywilnego. Forum miało poprawić wizerunek Rosji i jej systemu prawnego .... Podsumowując wyniki Forum Prawnego, rosyjska delegacja przekonywała, że prawo jest ?pragmatyczne? i stanowi formę ?technicznej sprawiedliwości.? Może opierać się o różne pojęcia sprawiedliwości. (sic!) Jest ono ?owocem kompromisu, konsensusu społecznego, wzorem zachowania, które każdy musi przestrzegać? ..." - toż to jest cymes nad cymesami - teraz wszystko można uzasadnić "pragmatycznym prawem", nawet ludobójstwa, rozboje, kradzieże itd. itp.; śmiać się czy płakać
ponad 4 lata temu / JARO
 
@zaz28 dokładnie tak ! Nasi kochani sojusznicy pchają nas do konfrontacji z Rosją a sami się z nimi układają. Tym sposobem wymietli nasze firmy z rosyjskiego rynku. Polacy POBUDKA !!! Grzegorz Braun na prezydenta !
ponad 4 lata temu / IzajaszGB
 
GDYby POLACY rządzili to było by inaczej, ale mamy Żydów i zarzydzony Kraj więc oby dożyć rezerwatu Polaków!
ponad 4 lata temu / Max
 
A Polska i polskie firmy na dobre wyrugowane z rosyjskiego rynku przez zachodnich przyjaciół. Amerykanie polakom kazali siedzieć w domu a sami wysłali do petersburga szefów swoich największych koncernów.
ponad 4 lata temu / zaz28
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.