DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Republiki nadbałtyckie: tragedia demograficzna na 100-lecie niepodległości

Republiki nadbałtyckie: tragedia demograficzna na 100-lecie niepodległości
Zdjęcie ilustracyjne.fot.Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska/Forum

W ciągu 27 lat niepodległości trzy republiki nadbałtyckie zmniejszyły swoją populację o 1,85 mln. Dyskusje o wyludnianiu się tych państw przesłaniają radość z obchodzonego przez nie stulecia ogłoszenia niepodległości w 1918 roku.

 

Powstanie nowych państw nad Morzem Bałtyckim w 1918 roku jest powszechnie wspominane w Estonii, na Litwie i Łotwie, przypominane są trudne początki państwowości nierzadko w odniesieniu do obecnego napięcia między nimi a Rosją.

 

Mniej chętnie natomiast wspomina się tam okres II wojny światowej, kiedy to w każdym z krajów „udało się” utworzyć regularne oddziały walczące po stronie hitlerowskich Niemiec. Legion Estoński Waffen SS, Łotysze w ramach Waffen SS czy litewska kolaborancka formacja policyjna Ypatingasis būrys, czerpiąca kadry ze Związku Strzelców Litewskich (Szaulisów) do dzisiaj są kością niezgody w relacjach międzynarodowych republik nadbałtyckich i ocenie przeszłości.

 

W tym roku jednak w czasie obchodów rocznicowych na Litwie, Łotwie i Estonii, jako jeden z problemów zagrażających stabilności tych państw, wymienia się nie sytuację polityczną, lecz wyludnianie się i tak niedużych organizmów politycznych.

 

Wielki minus

 

Od upadku Związku Sowieckiego i reaktywacji trzech suwerennych państw na wschodnim wybrzeżu Bałtyku mija dwadzieścia siedem lat, w trakcie których rządy w Wilnie, Rydze i Tallinie przeprowadzały reformy, wskazywane jako wzorcowe rozwiązania prorynkowe, ale też notowały wiele porażek. Jedne z nich wynikały z czynników zewnętrznych, jak kryzys finansowy w pierwszej dekadzie XXI wieku, inne swe źródło miały w kruchości systemu gospodarczego i płytkości własnych rynków, uzależnionych od koniunktury w otoczeniu.

 

Pojawienie się możliwości znalezienia lepiej płatnej pracy na Zachodzie spowodowało, że z republik nadbałtyckich ruszyła fala emigrantów, a na lokalnym gruncie zmieniła się struktura społeczeństwa. W krajach pozostali ludzie starsi, mniej mobilni zawodowo, młodzież zaś masowo opuszczała i nadal opuszcza rodzinne strony. Przykładem pustoszejącego miasta może być łotewski Dyneburg (Daugavpils), który – według białoruskiego portalu „UDF.by” – liczy obecnie mniej mieszkańców niż na początku XX wieku. Ludność Dyneburga, gdzie Polacy stanowią ok. 15 proc. mieszkańców, spadła w okresie niepodległości z 130 tys. do 85 tys., a więc o 35 proc. W podobnej proporcji ubyło mieszkańców stolicy Łotwy – ludność Rygi spadła z 915 tys. do 640 tys. osób.

 

Coraz większa pustka

O skali katastrofy demograficznej, jaką przeżywają kraje nadbałtyckie świadczą spadające liczby obywateli. W roku odzyskania niepodległości przed 27 latami Litwa miała 3,7 mln mieszkańców, dzisiaj 2,8 mln. Łotwę zamieszkiwało 2,7 mln osób a obecnie ok. 2 mln. Obydwa te kraje w ciągu kilkunastu lat straciły jedną czwartą mieszkańców. Niedużo lepiej jest w Estonii, która straciła ok. 18 proc. obywateli – z 1,6 mln do 1,3 mln.

 

Dzisiaj wszystkie trzy państwa nadbałtyckie mają nieco mniej mieszkańców niż liczą w sumie dwa nasze województwa – największe Mazowsze i najmniejsza Opolszczyzna.

 

Opuszczone domy, puste mieszkania lub duże lokale zamieszkane przez jedną albo dwie osoby to nie tylko problem społeczny, ale też ekonomiczny. Koszty utrzymania (media, ogrzewanie) nie spadły, raczej w tym czasie ceny nośników energii w nowych krajach członkowskich systematycznie rosły. Dzisiaj mieszkanie, w którym kiedyś żyła cała rodzina, muszą samodzielnie utrzymywać emeryci, często już samotni. Dla nich życie staje się trudniejsze.

 

Nic dziwnego, że właśnie w tej grupie wiekowej w badaniach przeprowadzonych na Litwie w grudniu ubiegłego roku najwięcej było wypowiedzi o odczuwalnym pogorszenia się warunków życia. Jak podaje „The Baltic Course”, 32 proc. pytanych stwierdziło, że ich położenie w roku 2017 w porównaniu do 2016 roku się pogorszyło, a 53 proc. stwierdziło, że poziom życia się nie zmienił. Deklarowaną przez władze republik nadbałtyckich dobrą koniunkturę gospodarczą, odczuło na Litwie zaledwie 11 proc. badanych.

 

W „głosowaniu nogami” kraje nadbałtyckie także przegrywają. Ich obywatele wciąż chętniej wyjeżdżają za granicę, niż wracają do domów. W ciągu 2017 roku Litwę opuściło 55 tys. osób, bijąc rekord emigracyjny. Z Łotwy wyjechało w ciągu ubiegłego roku 19 tys. osób, czyli w ciągu jednego roku liczba ludności kraju spadła o 1 proc. Najlepiej z zahamowaniem emigracji zarobkowej radzi sobie Estonia, w której od 2012 roku znacznie wzrosły płace.

 

We wszystkich krajach nadbałtyckich, gdzie deficyt rąk do pracy jest najbardziej odczuwalny, w miejsce Łotyszy, Estończyków i Litwinów wchodzą imigranci z sąsiednich państw. Tylko na Litwie w 2017 roku wizy z zezwoleniami na pracę dostało 34,5 tys. osób z czego 20 tys. stanowili obywatele Ukrainy – podaje „RUBALTIC.ru”.

 

 

Jan Bereza


DATA: 2018-02-26 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się. Może warto wprowadzić 500+ dla Polaków mieszkających w państwach nadbałtyckich? W perspektywie 30-40 lat mogliby stanowić większość i wybrać się do lokalnych władz. Jeśli nie my, to na pewno zrobią tak Ukraińcy, a wtedy państwa nadbałtyckie powrócą do Rosji.
ponad 1 rok temu / Observator
 
Polacy mieszkający w tych krajach powinni mieć dużo dzieci. Za 30 lat mogliby przejąć rządy.
ponad 1 rok temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58515"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.