7 marca 2013

Episkopat wyda wkrótce wskazania dla redaktorów czasopism i wydawnictw kościelnych. „Chodzi o to, by unikać tekstów miałkich albo zawierających wręcz błędy teologiczne” – twierdzi bp Andrzej Czaja. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP zapowiedział też powołanie krajowego moderatora kultu Chrystusa Króla, w celu nadaniu temu kultowi prawidłowej formy teologicznej.

 

Specjalne wskazania dla kościelnych wydawców mają ich uwrażliwić na poziom i treść teologiczną przyjmowanych do druku materiałów. – Księża, teologowie, siostry zakonne wciąż zgłaszają nam publikacje, których się nie da się pogodzić z nauczaniem Kościoła – dodał bp Czaja. Celem wskazań ma być nie tyle zdyscyplinowanie kościelnych wydawców ale, jak zapewnia biskup opolski, przekaz pozytywny, zwrócenie uwagi i uwrażliwienie osób odpowiedzialnych za tzw. literaturę pobożnościową. – Oczekujemy, że dyrektorzy zwrócą większą uwagę na teksty, które zamierzają publikować oraz, że także biskupi poważniej będą traktować zapisy „nihil obstat” i „imprimatur”. Wskazania zostaną przedstawione do zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu br. i zapewne wkrótce potem – opublikowane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisja Nauki Wiary prowadzi dalsze prace nad kształtowaniem duszpasterstwa tzw. ruchów intronizacyjnych. Jak zastrzegł przewodniczący Komisji, chodzi o te środowiska, które są otwarte na wskazania zawarte w dwóch listach Episkopatu: „Objawienie Boże a objawienie prywatne” oraz „O królowaniu Jezusa Chrystusa”. Duchowny przyznał, że listy Episkopatu spotkały się z kilkoma głosami krytycznymi ze strony środowisk intronizacyjnych, ale zdecydowana większość przyjęła dokumenty.

 

Komisja Nauki Wiary zamierza powołać krajowego moderatora kultu Chrystusa Króla a także zespół doradców, którzy opracowaliby materiały formacyjne. Prawdopodobnie też, przy krajowym moderatorze powstanie gremium złożone z przedstawicieli ruchów intronizacyjnych. – Chodziłoby o to, by kultowi Chrystusa Króla nadać właściwy sens teologiczny a jednocześnie rozwijać w Polsce prawidłową formę kultu Chrystusa Króla – dodaje bp Czaja.

 

Mamy głosy mówiące o spadku jakości nauczania teologii w Polsce, nie można ich ignorować – powiedział biskup opolski dodając, że dlatego właśnie w maju odbędzie spotkanie z dziekanami wydziałów teologicznych. Episkopat zastanawia się także nad reformą studiów w Polsce. – Jest to co jakiś czas potrzebne, żeby uwzględnić nowe treści w tej dziedzinie a jeszcze bardziej o specyfikę dzisiejszego studenta – wyjaśnia bp Andrzej Czaja.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram