DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Republikanie silniejsi w Senacie, ale tracą Izbę Reprezentantów. Jak to wpłynie na obronę życia?

Republikanie silniejsi w Senacie, ale tracą Izbę Reprezentantów. Jak to wpłynie na obronę życia?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zakończyły się wybory śródterminowe w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo już, że Republikanie utracą kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Wskutek tego ostatniego przeforsowanie ustaw pro-life okaże się trudne lub wręcz niemożliwe. Trudno jednak mówić o pełnej klęsce Republikanów, którzy zwiększyli przewagę w Senacie.

 

Jak zauważają Calvin Freiburger i Claire Chretien w środowym tekście na Life Site News, dzięki Donaldowi Trumpowi sprawa obrony życia w USA posunęła się naprzód. Podczas swej niemal dwuletniej dotychczasowej prezydentury mianował on konserwatywnych sędziów, ograniczył finansowanie proaborcyjnego giganta Planned Parenthood ze środków federalnych, zlikwidował zagraniczną pomoc aborcyjną i Mandat HHS (rozporządzenie administracji Baracka Obamy nakazujące, by firmy finansowały pracownikom dostęp do środków antykoncepcyjnych). Zmiany te dokonały się dzięki dekretom prezydenckim.

 

Z drugiej jednak strony nie udało się przeforsować reform wymagających wsparcia Kongresu, takich jak zakaz aborcji w późnym okresie ciąży, usunięcie Obamacare (reformy zdrowotne Baracka Obamy) czy całkiem zlikwidować dotacji dla Planned Parenthood. Wprawdzie te propozycje przeszły przez Izbę Reprezentantów, jednak nie uzyskały wymaganego poparcia w Senacie. W większości przypadków konieczna była wówczas większość kwalifikowana 60 procent. Teraz uchwalenie tego typu ustaw będzie de facto niemożliwe, gdyż zostaną one odrzucone już w Izbie Reprezentantów (gdzie przeważać będą Demokraci). 

 

Interesujące z etycznego punktu widzenia są również rezultaty niektórych wyborów na szczeblu poszczególnych stanów. Jak zauważa Life Site News, Jared Polis, zwycięzca wyborów gubernatora Kolorado to pierwsza otwarcie homoseksualna osoba na takim stanowisku.

 

Nie nastąpił natomiast wybór pierwszego otwarcie transpłciowego gubernatora. Demokrata „Christine” Hallquist, mężczyzna uznający się za kobietę, przegrał w głosowaniu na obszarze stanu Vermont.

 

Dobrą wiadomością dla obrońców życia jest natomiast zwycięstwo Marshy Blackburn w wyborach do Senatu. Jeszcze jako członek Izby Reprezentantów zajmowała się ona dochodzeniem w sprawie podejrzeń członków Planned Parenthood o handel częściami ciał abortowanych dzieci.

 

Wybory śródterminowe służą jako sondaż poparcia dla prezydenta w połowie jego kadencji. Zazwyczaj okazują się niekorzystne dla partii urzędującej głowy państwa. Od 1934 odbyło się w Stanach Zjednoczonych 21 takich głosowań. Jedynie w trzech przypadkach partia prezydencka poprawiła w nich własne położenie.

 

W tym przypadku rezultaty nie są jednak całkowitą klęską dla Republikanów, którzy umocnili pozycję w Senacie. Jest to pewien sukces, zważywszy na stosunkowo niskie poparcie dla Donalda Trumpa, wyrażane w sondażach. Według średniej z sondaży podanej na portalu Five Thirty Eight, Donalda Trumpa popiera 41,8 procent Amerykanów, a 52,8 proc. jest przeciwnego zdania (stan na wtorek).

 

Przejęcia całego Kongresu przez Demokratów i wdrożenia niekorzystnych dla nich uregulowań obawiali się niektórzy finansiści. W ciągu godziny po otwarciu Wall Street indeksy giełdowe zanotowały jednak wzrosty. Spadł natomiast kurs dolara.

 

 

Źródła: lifesitenews.com / marketwatch.com / PCh24.pl / fivethirtyeight.com.

mjend

 

 

 


DATA: 2018-11-07 17:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.