DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Republika Tatarstanu: ugrupowanie fundamentalistów muzułmańskich rozbite

Republika Tatarstanu: ugrupowanie fundamentalistów muzułmańskich rozbite
Zdjęcie ilustracyjne źródło: pixabay.com

Służby bezpieczeństwa Republiki Tatarstanu, wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej, poinformowały o rozbiciu ugrupowania fundamentalistów muzułmańskich Hizb at-Tahrir. Cios w radykałów islamskich w Tatarstanie to kolejny sukces w walce z grupami powstających w Rosji organizacji islamistów.

 

Jak poinformował portal „Wersija”, rozbicie grupy Hizb at-Tahrir było jednym z najważniejszych osiągnięć pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Tatarstanu, a prace nad likwidacją zakazanej w Rosji organizacji prowadzone były przez cały 2017 rok. Szef tatarstańskiego MSW Artem Hohorin potwierdził, że służby bezpieczeństwa Tatarstanu nie działały samodzielnie lecz we współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji.

 

Rozpracowane i rozbite ugrupowanie Hizb at-Tahrir faktycznie przestało istnieć po zlikwidowaniu trzech oddziałów organizacji oraz aresztowaniu i osądzeniu na wieloletnie więzienie jej liderów i członków. Część osób związanych z Hizb at-Tahrir jest pod obserwacją lub prowadzone są wobec nich postępowania wyjaśniające. Zatrzymanych lub poddanych karze więzienia jest na razie 17 osób, wyroki opiewają na okres od 16 do 19 lat pozbawienia wolności. Według doniesień „Kazanfirst.ru”, jeden z członków Hizb at-Tahrir, Ramil Gautaulin, został skazany przez sąd w Kazaniu na siedem lat pobytu w kolonii o zaostrzonym reżimie.

 

Przełomowe zatrzymanie członków Hizb at-Tahrir miało miejsce w październiku 2017 roku, kiedy oddziały specnazu MSW i FSB złapały 8 osób należących do Hizb at-Tahrir. Przyczyną zatrzymania było propagowanie przez islamistów na terenie całego Tatarstanu radykalnych idei oraz werbowanie do oddziałów osób przychodzących na modlitwy do meczetów. Głównym obszarem ich zainteresowania były tereny wiejskie ze względu na mniejszy zasób kadrowy służb ochrony prawa i milicji na obszarach słabo zaludnionych.

 

Obok rozbicia organizacji Hizb at-Tahrir w ostatnich dwóch miesiącach Sąd Najwyższy Republiki Tatarstanu wydał wyroki ograniczenia wolności wobec ośmiu osób, które jeszcze w 2014 roku brały udział w głośnym mityngu, niosąc czarne flagi ekstremistów muzułmańskich. Poszukiwanie ich zostało zintensyfikowane po tym jak wrzucili do sieci internetowej nagrania video ze swojej akcji sprzed czterech lat.

 

Hizb at-Tahrir czyli Partia Wyzwolenia jest organizacją odwołującą się do idei panislamizmu arabskiego o mocnym nachyleniu fundamentalistycznym, deklarującą wolę budowy kalifatu czyli państwa wyznaniowego łączącego wszystkich muzułmanów. Z tego powodu działania Hizb at-Tahrir są śledzone jako prowadzące do destrukcji obecnych państw. Ostatnio ogłoszonym (29 czerwca 2014 roku) przez islamistów kalifatem było Państwo Islamskie na terenie Syrii i Iraku. Ugrupowanie Hizb at-Tahrir głosi konieczność obalenia rządów w państwach arabskich o sympatiach prozachodnich (Arabia Saudyjska, Egipt) i prorosyjskich w Azji Centralnej. Hizb at-Tahrir jest zakazana nie tylko w Rosji ale także w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

 

Organizacja Hizb at-Tahrir powstała w 1953 roku w Palestynie jako odłam Braci Muzułmanów. Obecnie działa Egipcie, Syrii, Maroku, Tunezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Sudanie, Jemenie, Kuwejcie, Palestynie, Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji. W południowo – wschodniej części Azji jej filie są obecne w Bangladeszu, Pakistanie, Indonezji i Malezji. Na obszarze posowieckim Hizb at-Tahrir ma filie swojego ugrupowania w Tadżykistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Uzbekistanie oraz w trzech państwach europejskich: Białorusi, Ukrainie i Rosji.

 

Wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej Republika Tatarstanu należy do najbogatszych i najlepiej uprzemysłowionych obszarów państwa. W Tatarstanie silne są dążenia do osiągania jak największej niezależności od decyzji Moskwy czego przejawem była próba wprowadzania alfabetu łacińskiego zamiast cyrylicy, zakazana jednak przez Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej w 2002 roku. Mieszkańcy Tatarstanu chcą mieć także większy wpływ na firmy państwowe działające w ich regionie. Obok nastrojów autonomistycznych ze względów gospodarczych i kulturowych pojawienie się antypaństwowych organizacji islamskich stanowi duże zagrożenie dla spójności Rosji. Szczególnie w regionach zamieszkanych przez duże skupiska mniejszości narodowych.

 

Ponad połowę mieszkańców Republiki Tatarstanu stanowią Tatarzy (53 proc.), przewyższając liczbę Rosjan (40 proc.). Najwięcej wyznawców ma prawosławie (40 proc.) ale odsetek muzułmanów (islam sunnicki) jest niewiele mniejszy (30 proc.) a procesy demograficzne zwiększają stopniowo udział Tatarów w całości populacji republiki.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-01-22 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.