DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Represje wobec chrześcijan w Algierii. Mają powstrzymywać odejścia od islamu

Represje wobec chrześcijan w Algierii. Mają powstrzymywać odejścia od islamu
fot. Forum

Zamykanie kościołów, brak zapewnienia bezpieczeństwa chrześcijanom i szykanowanie muzułmanów, którzy przeszli na religię chrześcijańską to obraz dzisiejszej polityki wyznaniowej władz Algierii. Od czasu ogłoszenia niepodległości w lipcu 1962 roku liczba chrześcijan w Algierii spadła z ok. 10 proc. w latach 60. ubiegłego wieku do ok. 0,3 proc. dzisiaj. Władze w Algierii mimo to starają się utrudniać chrześcijanom praktyki religijne, a państwowe prawo od 2006 roku przewiduje karę minimum 5 lat pozbawienia wolności za przejście z islamu na chrześcijaństwo.

 

W najnowszych decyzjach administracja państwowa nakazała zamknąć dla wiernych 4 świątynie a chrześcijanie obawiają się, że nie jest to koniec represji, zmierzających do całkowitego ograniczenia praktyk mniejszości chrześcijańskiej. Jeden z kościołów położony jest w wiosce Azaghar a trzy w pobliżu Oranu, drugiego co do wielkości miasta Algierii.

 

W walce z chrześcijaństwem stosowane są podstępne metody, znane z wielu państw, które pod pozorem dbałości o bezpieczeństwo wiernych ograniczają ich prawa do korzystania z świątyń. Taki sposób wybrała też władza w Algierze, tłumacząc zamknięcia brakiem zabezpieczeń budynków kościelnych czy brakiem wyjść ewakuacyjnych. Szczególną uwagę władzy publicznej przykuwają działania misyjne, prowadzące do zmiany wyznania i odejść od islamu.

 

Według obserwatorów praw człowieka i samych algierskich chrześcijan jest to tylko część większej, skoordynowanej kampanii rządu i jego agencji przeciw kościołom chrześcijańskim. O skali działań władz państwa może świadczyć fakt, że z 45 obiektów używanych przez protestantów Algierii aż wobec 25 rządzący wysunęli żądanie „przestrzegania standardów bezpieczeństwa”. Wiernym chrześcijańskich kościołów przypomina to falę represji z 2008 roku gdy 16 z 32 obiektów protestanckich zostało zamkniętych w ciągu kilku tygodni.

 

Wobec tych trudności chrześcijanie próbują sobie radzić korzystaniem z wynajmowanych obiektów, ale na to także administracja publiczna znalazła sposób. Nawet gdy wiernym uda się znaleźć kontrahenta, z którym zawrą umowę najmu obiektu na cele kultu religijnego, to i tak muszą uzyskać zgodę władz na korzystanie z takiego miejsca. O to jest jednak coraz trudniej. Innym sposobem jest wywieranie na takiego wynajmującego presji z kręgów islamskich aby wycofał się z już zawartej umowy.

 

Ponieważ w kraju tli się konflikt między większością Arabów (ok. 2/3 ludności) a mniejszością Berberów (ok.1/4 ludności) dla części Berberów formą sprzeciwu jest zmiana religii i odejście od islamu. Konwersji dokonują też inni obywatele Algierii, nie widzący w islamie drogowskazu na życie. Liczbę konwertytów szacuje się na około 450 tys. osób, ale dokładnych statystyk nie da się podać ponieważ wielka część z nich praktykuje wiarę w ukryciu, w obawie przed sąsiadami i organizacjami islamskimi.

 

To oznaczałoby, że chrześcijan w tym 42-milionowym państwie byłoby ok. 1 proc. czyli znacznie więcej niż podawane ok. 0,3 proc. Jednak nawet przy założeniu tego wariantu skala marginalizacji chrześcijan w ciągu ponad pół wieku niepodległości Algierii jest ogromna. Niedługo może okazać się, że chrześcijaństwo, zakorzenione na ziemiach obecnej Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej od czasów Imperium Rzymskiego, będzie musiało zejść znowu do katakumb albo zostanie zduszone.

 

Jan Bereza

Źródła: „Polizei News”, „Katolisches.de”

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 47. Imigranci - piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 47. Imigranci piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 18. Wojny demograficzne

 

Polobia Christiana 18


DATA: 2018-07-19 13:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No ale dla muzułmanów i lewicy problem jest w Europie z islamofobią i brakiem tolerancji.
ponad 1 rok temu / Obiektywizm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.