DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Reorganizacja papieskiego instytutu rodziny. Decyzję ogłoszono rok po złożeniu dubiów

Reorganizacja papieskiego instytutu rodziny. Decyzję ogłoszono rok po złożeniu dubiów
Fot. Reuters/Forum

Nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości – tak między innymi uzasadnił papież Franciszek reorganizację Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Ogłoszenie związanego z tym faktem Motu proprio „Summa familiae” miało miejsce dokładnie w rok po wystosowaniu przez czterech kardynałów wątpliwości (dubiów) odnoszących się do zapisów adhortacji posynodalnej „Amoris Laetitia”.

 

Decyzją Franciszka watykańska placówka zmieniła status prawny i nazwę. Odtąd będzie nosić miano Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.


Swą decyzję o reorganizacji Instytutu papież uzasadnia tym, co wydarzyło się w Kościele przy okazji dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów o rodzinie i posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”. Wówczas, jak podkreślił Franciszek, na nowo zdano sobie bowiem sprawę z „Ewangelii rodziny” oraz z nowych wyzwań duszpasterskich, na które wspólnota chrześcijańska musi odpowiedzieć. „Zmiany antropologiczno-kulturowe wywierają dziś wpływ na wszystkie aspekty życia i wymagają podejścia analitycznego i zróżnicowanego. Dlatego też nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości” – napisał papież.

Nowy instytut nadal będzie związany z Papieskim Uniwersytetem Laterańskim. Ze względu na swój papieski charakter, ma on być punktem odniesienia dla całego Kościoła powszechnego.


Na czele odnowionego papieskiego instytutu nadal będzie stał arcybiskup Vincenzo Paglia, już nie jako przewodniczący, lecz wielki kanclerz. Jego zdaniem, przeprowadzona przez Franciszka reorganizacja wzmocni tę uczelnię. Hierarcha stwierdził, że instytut ten to ewangeliczny talent, który Jan Paweł II dał Kościołowi. Wymaga on jednak oczyszczenia. „Trzymanie go zakopanego pod ziemią oznaczałoby zdradę zarówno Jana Pawła II, jak i Franciszka” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

Wyjaśnił on również, dlaczego w nazwie instytutu „studia” nad małżeństwem i rodziną zmieniono na „naukę”. „Jest to wyraz otwarcia na bardziej rozległy dialog z wielkimi wyzwaniami współczesnego świata. Chodzi tu o pogłębienie również perspektywy antropologicznej. I aby podkreślić ten wymiar, który nazwałbym antropologicznym i humanistycznym, ustanowiliśmy już teraz nową katedrę, która nosi nazwę: „Gaudium et spes”. Jej zadaniem będzie współpraca naukowa i badawcza oraz dialog ze wszystkimi naukami humanistycznymi, aby rodzina współczesna, a nie abstrakcyjna, odkryła na nowo swoje powołanie” – powiedział arcybiskup Paglia.


Celem zreorganizowanej instytucji ma być kontynuacja prac ostatnich Synodów poświęconych rodzinie. Wraz z ustanowieniem nowego instytutu straciły swą ważność statuty pierwotnego, założonego przez św. Jana Pawła II. Nowe zostaną dopiero opracowane.


Jak zauważa portal LifeSiteNews, Motu proprio „Summa familiae”  Franciszek podpisał 8 września, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zaledwie dwa dni po śmierci kardynała Carlo Caffarry, pierwszego rektora Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.


Kardynał Caffarra to także jeden z czterech sygnatariuszy dubiów wystosowanych do papieża Franciszka 19 września 2016 roku, a zatem dokładnie rok temu. Hierarchowie wyrazili tam poważne zaniepokojenie treścią adhortacji Amoris Laetitia, których istotne części uznali za niezgodne z nauczaniem Kościoła. Wobec braku odpowiedzi na dubia, zostały one upublicznione.

 


Źródło: KAI, LifeSiteNews

RoM

  

 

 


DATA: 2017-09-21 08:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejna zmiana.Przerost formy nad treścią. Już nie "studia"ale "nauka" nad małżeństwem i rodziną. Zaleca się jeszcze większe otwarcie na wezwania współczesnego świata ? Aby współczesna rodzina odkryła na nowo swoje powołanie ? Czyżby Rada Kardynałów nie wiedziała co jest powołaniem małżonków i rodziny. Wstyd ! Lata studiów i badań poprzedników do kosza ? Dla NOWEJ nauki i NOWEGO powołania nie będzie zgody. Więcej pokory i szacunku dla J.P.II. Zamiast na "wypasione" konferencje i debaty o rodzinie niech kardynałowie odwiedzą PRZEDSZKOLA i spędzą tam cały dzień z dziećmi - jak dziadkowie. Na pewno odzyskają równowagę i racjonalne myślenie.
ponad 3 lata temu / Iskierka
 
Cały pontyfikat Franciszka zdaje się być realizacją tezy - a to jest tylko kolejne potwierdzenie - że nie wolno ograniczać się do nauk, odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości. Bk przecież Jezus żył 2 tys. lat temu, w zupełnie innych uwarunkowaniach. Świat od tamtej pory tak bardzo się zmienił! Naprawdę nie potrzeba do tego prof. Seiferta, żeby wyciągnąć wnioski z bergogliańskiej logiki.
ponad 3 lata temu / pg
 
Zmiany "antropologiczno-kulturowe"to pojęcie-wytrych.Antropologicznie człowiek od wieków się nie zmienił,tylko paru wywrotowców tak sądzi by wprowadzić nowy porządek świata.Jeśli chodzi o kulturę to niżej już upaść nie mogła,praktycznie jej nie ma.Więc chyba też nie ma i co studiować.Natomiast te wzorce i zachowania z przeszłości,o których tu się wspomina,tylko są dowodem na ciągłość i jedność KK.Jak tradycjonalizm wypływający z przeszłości zostanie zniszczony to i Kościół upadnie,bo nie będzie miał fundamentów,które,niestety,obecnie tak mocno są niszczone.A i ludzie pragnący być bliżej Boga pójdą tam gdzie jest tradycja,bo modernizm w prawdziwej wierze jakoś się nie przyjmuje.Krótko mówiąc nie zgadzam się na takie majstrowanie przy religii,moralności,tradycji i obrządku katolickim.
ponad 3 lata temu / aster
 
Zostaje tylko modlić się za papieża i tych kardynałów, który ślepo i bez refleksji podążają za nim, mimo jego wad.
ponad 3 lata temu / Kasai
 
kolejny krok nowej reformacji NWO !
ponad 3 lata temu / nowa reformacja nowego wspaniałego świata
 
Papieżowi nauczającemu...Nie wolno nam się ograniczać do praktyk z przeszłości ....należy przypomnieć, ze gdyby nie PRZESZŁOŚĆ nie byłoby TERAŹNIEJSZOŚCI... widzę w działaniu papieża metodę GRUBEJ KRESKI... My Polacy już to przeżywaliśmy w 1989r, gdzie w Magdalence duchowni, jak pamiętamy haniebną dla Polski metodę innowacji i modernizacji wspierali i zaakceptowali tzw.TRANSFORMACJI, również o antymiłosierdzie tulenie i towarzyszenie TOWARZYSZOM Kiszczakom... Wówczas nam mówiono i nauczano, żeby nie sądzić, bo będziemy sądzono, albo kim Ty jesteś by osądzać ludzi jak wiemy obrzydliwie postępujących...Bardzo dobrze pamiętam, jak wielu aktywistów z PZPRu stało się wówczas przyjaciółmi Kościoła POstępowego i otwartego SIC!...Mechanizmy te widać również w Watykanie... dowodem na to jest brata nie się papieża i jego watykańskiego dworu z lewactwem z całego świata, które jak widzimy TOWARZYSZy w każdych działaniach papieża zmuszającego nas do MODERNizacji form i wzorców z prze
ponad 3 lata temu / Megi
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.