DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 43  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Renesans w Meksyku


Aż trudno uwierzyć, że i do Meksyku dotarł renesans! I to w trzy dekady po podboju państwa Mexików. Pomyślmy tylko: kiedy włoscy artyści urządzali Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu, w tym samym czasie ich hiszpańscy koledzy tysiące kilometrów od Europy, po drugiej stronie Atlantyku, przystąpili do ozdabiania wznoszonych tam kościołów według tych samych prawideł sztuki. Co więcej, robili to z myślą o tubylczej ludności pozostającej dopiero na etapie przysposabiania jej do chrześcijaństwa.

 

 

Wprowadzenie w Meksyku renesansu jest dziełem głównie augustianów, trzeciego po franciszkanach i dominikanach zakonu misyjnego, jaki dotarł do Nowej Hiszpanii w roku 1533 (w liczbie siedmiu zakonników, do których dołączali z czasem kolejni konfratrzy). Jako że przybyli najpóźniej, otrzymali przy podziale kraju na strefy misyjne obszar w kierunku Zatoki Meksykańskiej i ku rzece Pánuco. Był to rejon najtrudniejszy i najbardziej oporny w pracy misyjnej, bo obejmował ziemię zamieszkaną przez niespecjalnie wysoko rozwiniętych cywilizacyjnie Indian Otomi, Tolteków i Huasteków, którzy dodatkowo graniczyli z dzikimi plemionami Chichimeków słynących z okrucieństwa i napadów na Indian osiadłych. Okazało się bowiem, że ludy wyżej rozwinięte kulturowo i cywilizacyjnie przed przybyciem Europejczyków chętniej przyjmowały od nich chrześcijaństwo i łatwiej poddawały się procesowi cywilizowania.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1709 – car Piotr I Wielki zadał pod Połtawą decydującą klęskę królowi Szwecji Karolowi XII i jego sojusznikowi hetmanowi Mazepie. Licząca 27 tys. żołnierzy armia szwedzka została całkowicie rozbita przez 40-tysięczną armię rosyjską. Wynik bitwy pod Połtawą zachwiał potęgą Szwecji. Rosja natomiast uzyskała status jednego z pierwszorzędnych mocarstw Europy.

 
 

Jak poinformował amerykański kongresmen z ramienia Partii Demokratycznej Bob Menendez, we wtorek rozpoczął się proces wychodzenia przez Stany Zjednoczone ze struktur Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapowiadał to od paru miesięcy prezydent Donald Trump.

 

Południowoafrykański kardynał Wilfrid Fox Napier mocno skrytykował ruch Black Lives Matter za udział w „demontażu” cywilizacji i kultur.

 

Parlament Zjednoczonego Królestwa odrzucił w poniedziałek poprawki zmierzające do rozszerzenia swobody zabijania dzieci nienarodzonych. W ostatnich dniach podobna próba została udaremniona także w Belgii.

 

W przededniu II tury wyborów prezydenckich w Polsce niemieckie media i niemieccy politycy powszechnie krytykują prezydenta Andrzeja Dudę i rząd PiS. Powód? Duda publicznie powiedział, że Berlin faworyzuje Rafała Trzaskowskiego. Obecna nagonka jest żywym dowodem na to, że miał całkowitą słuszność.   

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.