12 czerwca 2018

Prezydenckie pytania referendalne m.in. o wzmocnienie rodziny i chrześcijańskie dziedzictwo Polski

(Fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Piętnaście pytań referendalnych w sprawie możliwej zmiany konstytucji zaproponował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wśród nich znalazło się m.in. pytanie o zgodę obywateli na wzmocnienie pozycji rodziny, w tym ojcostwa, szczególną opiekę osób starszych i niepełnosprawnych oraz odwołanie się w preambule do „ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji”.

 

Andrzej Duda poinformował, że chciałby zadawać Polakom piętnaście pytań. To, w jaki sposób Polacy by na nie odpowiedzieli, mogłoby prowadzić do zmiany obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej.

Wesprzyj nas już teraz!

Prezydent powiedział, że debaty i dyskusje na temat pytań referendalnych trwały od ponad roku. Dzisiejsze pytania to jedynie propozycja.

Jedno z pytań miałoby dotyczyć odwołania się w preambule Konstytucji RP do „ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości”.

W kolejnym obywatele zostaliby zapytani o to, czy są za „konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)”.

Inne pytanie brzmiałoby: „Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia?”.

Polacy mieliby się także wypowiedzieć, czy są m.in. za: konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa, gwarancją zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim, a także przyznaniem „szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku”.

Zgodnie z konstytucją, referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

 

Źródło: KAI

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram