DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Relikwie bohatera „Cristiady” w Biłgoraju

Relikwie bohatera „Cristiady” w Biłgoraju

Relikwie bohatera „Cristiady” bł. Jose Luisa Sancheza del Rio przybyły w środę do parafii pw. św. Jerzego Biłgoraju. Pozostaną tam do dzisiejszego wieczora. – Historia młodego bohatera bardzo poruszyła młodych ludzi – tłumaczy ks. Andrzej Chilewicz.


Biłgoraj jest jednym z kilku miast w Polsce na drodze peregrynacji relikwii kilkunastoletniego meksykańskiego męczennika z lat 20. XX wieku. Na pomysł przywiezienia relikwii do Polski wpadł sam producent „Cristiady” Pablo Jose Barroso. Do biłgorajskiej parafii św. Jerzego zaprosił je wikariusz ks. Andrzej Chilewicz.


Rok Wiary jest wyznacznikiem tego, że szukamy wzorców do naśladowania w przyjęciu wiary i jej obrony. Na pewno Jose, który oddaje życie ze słowami: „Niech żyje Chrystus Król” jest takim przewodnikiem – mówi ks. Chilewicz. Gdy w maju film trafił do miejscowego kina, wszystkie szkoły zorganizowały wyjścia na seanse. Kapłan zauważa, że młody bohater „Cristiady” poruszył młodych ludzi. Teraz duszpasterze liczą na owoce filmu i nawiedzenia relikwii. – Na pewno one będą, bo ta postać już mocno utkwiła w pamięci młodzieży. Z tego co wiem, dużo chłopców przyjęło imię Jose na bierzmowaniu – mówi ks. Chilewicz.


Bł. José Luis Sánchez del Río (1913-1928) - był Meksykaninem, a czasy jego dzieciństwa przypadały na bardzo trudny okres prześladowań Kościoła ze strony laickich rządów prezydenta Plutarco Elliasa Callesa. W 1926 r. wybuchło powstanie cristeros w obronie Kościoła i jego praw. Jednym z nich był 14-letni Jose. 25 stycznia 1928 r. w czasie walk padł koń generała Mendozy, co uniemożliwiało mu ucieczkę. Jose oddał mu własnego konia, a sam trafił do niewoli. Torturowany nie wyparł się wiary w Chrystusa.


Został skazany na śmierć. Zdarto mu skórę ze stóp i zmuszono do przejścia długiej drogi z kościoła na cmentarz. Tam został zastrzelony, w chwili gdy krzyknął: „Niech żyje Chrystus Król”. W 2005 r. papież Benedykt XVI wyniósł chłopca do chwały ołtarzy wraz z innymi 12 bohaterskimi cristeros.KAI

mat


DATA: 2013-06-27 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bł. Jose módl się za nami... szczególnie o dar męstwa i wiary!!!
ponad 6 lat temu / wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.