DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Religijność lepsza od ćwiczeń. Naukowcy o przyczynach szczęścia

Religijność lepsza od ćwiczeń. Naukowcy o przyczynach szczęścia
zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com

Badanie przeprowadzone przez amerykański instytut Pew Research Center jasno pokazuje wpływ aktywnego życia religijnego na wzrost poziomu szczęścia i zaangażowania w życiu publicznym. Co więcej, ludzie religijni statystycznie mniej palą i piją, lecz wykazują mniejszą aktywność fizyczną w porównaniu z ludźmi niezaangażowanymi w jakąkolwiek formę kultu.

 

W 20 na 36 przebadanych krajów na pytanie dotyczące poziomu szczęścia, w kategorii „bardzo szczęśliwi” częściej wpisywali się ludzie religijnie aktywni. Największą różnicę wykazali mieszkańcy Australii, gdzie jako „bardzo szczęśliwi” określiło się 45 procent religijnych ludzi w porównaniu do 33 procent „niezrzeszonych”, czy 32 procent „nieaktywnych” religijnie.

 

Z badań wynika ponadto, że najszczęśliwsi ludzie mieszkają w Meksyku, gdzie na najwyższy poziom szczęścia wskazało 71 procent aktywnych religijnie. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi 36 procent w porównaniu z 25 procent „nieaktywnych”.

 

Ponadto badanie wykazało, że ludzie religijni znacznie częściej wykazują aktywność w przestrzeni publicznej. Częściej uczestniczą w wyborach, działają w organizacjach pozarządowych i biorą udział w wolontariatach. Największą różnicę daje się zauważyć na Tajwanie, gdzie 62 procent ludzi religijnych przejawia aktywność w innych formach aktywności publicznej.

 

Podobną aktywność wykazuje 41 procent „niezrzeszonych” i 45 procent „nieaktywnych”. Najbardziej zaangażowane społecznie jest jednak społeczeństwo Nowej Zelandii, gdzie aż 77 procent ludzi aktywnych religijnie bierze udział w inicjatywach publicznych.

 

Co ciekawe, mimo ukazania, że aktywność religijna zmniejsza spożycie alkoholu i palenie tytoniu, to właśnie ludzie religijni wykazują się mniejszą aktywnością fizyczną. W większości krajów to osoby niereligijne więcej trenują. Odwrotną tendencję można zauważyć jednak w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, Tajwanie czy Niemczech.

 

– Widzimy, że ludzie aktywni religijnie w Stanach Zjednoczonych dużo częściej mówią o sobie, że są bardzo szczęśliwi. Częściej głosują i są dużo bardziej zaangażowani w życie społeczności, głównie przez to, że należą jeszcze do przynajmniej jednej organizacji niemającej charakteru religijnego. Badania dotyczące zdrowia są dużo bardziej skomplikowane. Wygląda na to, że aktywni religijnie dużo rzadziej regularnie piją alkohol czy palą. Jednak nie ma znaczącej różnicy jeżeli chodzi o częstość ćwiczeń oraz poziomu nadwagi – podsumowuje Conrad Hackett, starszy demograf Instytutu Pew Research Center.

 

Źródło: pewresearch.com / „Przewodnik Katolicki”

PR

 

  


DATA: 2019-02-08 15:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.