DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Rekordowa pomoc Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Co Obama oczekuje w zamian?

Rekordowa pomoc Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Co Obama oczekuje w zamian?
FOT.REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

W ciągu dziesięciu lat od października 2018 roku amerykańska administracja przekaże Izraelowi – swojemu sojusznikowi na Bliskim Wschodzie – 38 mld dol. Umowa opiewająca na rekordową kwotę ma pomóc Tel Awiwowi zbudować m.in. najnowocześniejszy system obrony antyrakietowej. Nie wszyscy w Izraelu są jednak z niej zadowoleni.

 

Obie strony oficjalnie okrzyknęły porozumienie MOU, które zostanie podpisane w przyszłą środę, „największą dwustronną umową o pomocy wojskowej w historii USA”, wskazując na wzrost z około 3 miliardów dol. rocznie z poprzedniej umowy do ponad 3,8 mld dol. w bieżącej transakcji.

 

„Ta oszałamiająca suma jest zarazem świadectwem silnych relacji USA-Izrael, które pozostają niezmienne, pomimo napiętych stosunków między przywódcami obu krajów” – donosi gazeta „Times of Israel”.

 

Premier Benjamin Netanjahu rozgniewał Baracka Obamę odmową zaprzestania rozbudowy osiedli żydowskich na terytorium palestyńskim, a także sprzeciwem wobec umowy nuklearnej z Iranem. Przemówienie izraelskiego przywódcy w amerykańskim Kongresie w związku z planowanym porozumieniem, było postrzegane przez wielu jako jawne spoliczkowanie prezydenta Baracka Obamy.

 

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami, 5 mld dol. z planowanej sumy ma trafić na budowę systemów obrony przeciwrakietowej. Reszta kwoty – na zakup innego sprzętu wojskowego. Administracja Obamy zastrzegła, że rząd w Tel Awiwie nie będzie mógł prosić USA o dodatkową pomoc ponad to, co zostało obiecane, chyba, że doszłoby do wojny.

 

Raphael Ahren z „Times of Israel” komentuje, że umowa rzeczywiście opiewa na dużą kwotę, ale premier Netanjahu zabiegał o więcej. Chciał 40 mld dol., a niektórzy dziennikarze spekulowali, że mogło chodzić nawet o 50 mld dol.

 

Ahren podkreśla, że biorąc pod uwagę obecne zagrożenie bezpieczeństwa dla Izraela, tj. wzmocnienie Iranu i niejako otoczenie Izraela przez sojuszników irańskiej władzy, Ameryka powinna była zaoferować większą pomoc.

 

Porozumienie wymaga – tak jak poprzednio – by trzy czwarte sprzętu wojskowego Żydzi zakupili w Ameryce. Jedynie jedną czwartą pomocy mogą wydać na zakupy w izraelskim przemyśle zbrojeniowym. Netanjahu początkowo nie chciał zgodzić się na ten warunek, bo to cios dla rodzimej zbrojeniówki, ale w końcu ustąpił.

 

Izraelski lider miał prowadzić „twarde negocjacje” w sprawie pakietu pomocowego. Próbował nawet odwlec podpisanie umowy, obawiając się niekorzystnego „dealu” ze strony Demokratów, postrzeganych w Izraelu jako partia antyizraelska.

 

Ostatnio jednak władze w Tel Awiwie zdecydowały się „zabezpieczyć” przed „nieprzewidywalnością” ewentualnego przyszłego prezydenta Donalda Trumpa. Kandydat Republikanów, chociaż przedstawia się jako wielki przyjaciel Izraela, wywołał konsternację wielu żydowskich polityków w marcu tego roku, gdy podczas wizyty w Jerozolimie powiedział, że „spodziewa się, iż Izrael spłaci pomoc, którą otrzymuje od USA”.

 

Netanjahu zdecydował się sfinalizować umowę z obecną, „nielubianą” administracją. Komentator izraelskiego dziennika sugeruje, że teraz Netanjahu będzie naciskany przez administrację Obamy, by przyspieszyć negocjacje pokojowe z Palestyńczykami. A to niekoniecznie może podobać się niektórym kręgom w Izraelu.

 


Źródło: timesofisrael.com

AS
  


DATA: 2016-09-15 15:19
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Płaci za niezatapialny lotniskowiec w newralgicznym regionie. Widocznie ma w tym swój interes" - pisze osobnik o nazwie "S(...)". Osobnik o nazwie "S(...)" ma słaby kontakt z realnym światem - i jak zwykle bredzi.
ponad 4 lata temu / wwm
 
Co Obama oczekuje w zamian? - czytamy w tytule (przy okazji: po polsku powiemy/napiszemy "czego oczekuje ..."). Odpowiedź jest prosta: niczego nie oczekuje (już choćby z tego powodu, że wkrótce utraci posadę prezydenta) - a gdyby nawet czegoś oczekiwał, to niczego nie dostanie.
ponad 4 lata temu / wwm
 
Nie mogę pojąć jak mały, rozproszony naród może mieć najsilniejszego sojusznika, a w Polsce nawet Polacy nie są sojusznikami Polski.
ponad 4 lata temu / panda
 
To jest najwieksze przestepstwo ze strony USA PO tym jak zdradzili Polske .
ponad 4 lata temu / Bartek
 
Płaci za niezatapialny lotniskowiec w newralgicznym regionie. Widocznie ma w tym swój interes.
ponad 4 lata temu / Stormer
 
Nic nie oczekuje. Tradycyjna danina wasala dla pana.
ponad 4 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.