DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Rekolekcje Ignacjańskie drogą do poznania siebie

Rekolekcje Ignacjańskie drogą do poznania siebie
Jan Breughel (II), Św. Ignacy, 17 wiek

Ćwiczenia Duchowe, znane jako Rekolekcje Ignacjańskie, mają poprzez „oczyszczenie, oświecenie i zjednoczenie”, prowadzić człowieka do poznania siebie i odkrycia źródeł Bożej miłości. Od przeszło czterech wieków służą wiernym w walce ze swoimi słabościami. Jak wyglądają i kto może w nich uczestniczyć?

 

Papież Pius XI w encyklice „Mens nostra” z 1929 r. w ten sposób pisał o Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego: „są najmądrzejszym i ze wszech miar uniwersalnym kodeksem reguł zdolnych wprowadzić duszę na drogę zbawienia i doskonałości”. Sam św. Ignacy Loyola, założyciel zakonu Jezuitów i autor Rekolekcji, uważał, że „Ćwiczenia Duchowe są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”.

 

Uczestnicy Rekolekcji potwierdzają: są one najlepszą drogą do duchowego oczyszczenia, dokonania wyboru właściwej ścieżki (w każdym przypadku innej) lub weryfikacji całego dotychczasowego życia. Ćwiczenia bowiem wprowadzają poprzez modlitwę, rachunek sumienia, czy kontemplację w świat ducha oraz pomagają nawiązać osobową relację z Bogiem.

 

I to właśnie w ten sposób - modląc się, adorując i zachowując całkowite milczenie - każdy uczestnik otrzymuje szansę zetknięcia się z pytaniami dotyczącymi samego siebie, swojego życia,  wyborów i decyzji, nie pomijając przy tym najważniejszej relacji: człowieka w odniesieniu do Boga.

 

Na czym polegają Rekolekcje Ignacjańskie?

Zasady są proste. Zaczynamy od Rekolekcji Fundamentu, swoistego wprowadzenia, bez którego nie możemy przejść dalej. W przeciągu pięciu dni trwania Fundamentu zastanawiamy się nad poziomem naszej wiary i staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są podstawy mojej relacji z Bogiem. W tym czasie zatrzymujemy się też nad sobą, usiłując zrozumieć swoje życie, pojednać z nim i zaakceptować.

 

Po rekolekcyjnym wstępie wkraczamy w pierwszy tydzień Rekolekcji, na Drogę Oczyszczenia, kiedy to dostrzegamy bałagan i chaos, panujący w naszym życiu, nasze uporczywe odchodzenie od Boga, siłę zła i zakorzenionego w nas grzechu.

 

Kolejna z Dróg, Oświecenia, ma nas natomiast nauczyć wpatrywania się w Jezusa Chrystusa i postępowania na co dzień tak, jak On, zaś przez następne dwa tygodnie kroczymy Drogami Zjednoczenia. W tym okresie, kontemplując życie Jezusa od ostatniej wieczerzy do śmierci, odnajdujemy osobistą analogię w niesieniu krzyża, następnie analizując zmartwychwstanie, otrzymujemy nadzieję, siłę do walki z problemami i spokój w chwilach prób oraz przeciwności jakie nas spotykają.

 

Plan Rekolekcji zatem, jak widzimy, nie jest skomplikowany, a każdy dzień w gruncie rzeczy podobny: wprowadzenie do medytacji, konferencja, rozmowa z przewodnikiem duchowym, Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, rachunek sumienia. Cel ich zaś jasny - mają doprowadzić do poznania siebie, pogłębić relację z osobowym Bogiem, pomóc w określeniu celu życia i w konsekwentnym dążeniu do jego realizacji.

Co ważne, Rekolekcje Ignacjańskie, przeżywane są w zupełnym milczeniu. Uczestnicy wyłączają telefony komórkowe, odcinają się całkowicie od świata zewnętrznego, a rozmawiają wyłącznie ze swoim przewodnikiem duchowym. Dzięki temu mogą prawdziwie wsłuchać się w siebie.

 

Zaproszone do Ćwiczeń Duchowych są wszystkie osoby, które ukończyły 21 lat, nie bójmy się więc spróbować w ten właśnie sposób odnaleźć samego siebie, pogłębić życie duchowe i spotkać się z Żywym Bogiem. Jak bowiem mówił w pięćdziesiątą rocznicę wydania encykliki „Mens nostra” Jan Paweł II Rekolekcje Ignacjańskie mogą być „skutecznym środkiem przeciwko złu współczesnego człowieka, który wciągnięty w ludzką zmienność, żyje poza sobą zajęty zbytnio rzeczami zewnętrznymi”. Wzywał: „Niechaj Ćwiczenia będą kuźnią nowych ludzi, autentycznych chrześcijan, oddanych apostołów. Jest to życzenie, które zawierzam wstawiennictwu Matki Najświętszej: najpełniej oddanej kontemplacji, mądrej Mistrzyni Ćwiczeń Duchowych”.

 

Książeczka z Ćwiczeniami Duchowymi św. Ignacego Loyoli została oficjalnie zatwierdzona przez papieża Pawła III w 1548 roku.

 

 

Magdalena Żuraw


DATA: 2015-07-31 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rekolekcje można odbyć u www.zawierzanki.pl.Proszę nie traktować podania tego adresu jako reklamy ,tylko jako pomoc w zdecydowaniu się na odbycie Rekolekcji Ignacjańskich.
ponad 4 lata temu / ela251159
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.