DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Rekolekcje Ignacjańskie drogą do poznania siebie

Rekolekcje Ignacjańskie drogą do poznania siebie
Jan Breughel (II), Św. Ignacy, 17 wiek

Ćwiczenia Duchowe, znane jako Rekolekcje Ignacjańskie, mają poprzez „oczyszczenie, oświecenie i zjednoczenie”, prowadzić człowieka do poznania siebie i odkrycia źródeł Bożej miłości. Od przeszło czterech wieków służą wiernym w walce ze swoimi słabościami. Jak wyglądają i kto może w nich uczestniczyć?

 

Papież Pius XI w encyklice „Mens nostra” z 1929 r. w ten sposób pisał o Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego: „są najmądrzejszym i ze wszech miar uniwersalnym kodeksem reguł zdolnych wprowadzić duszę na drogę zbawienia i doskonałości”. Sam św. Ignacy Loyola, założyciel zakonu Jezuitów i autor Rekolekcji, uważał, że „Ćwiczenia Duchowe są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”.

 

Uczestnicy Rekolekcji potwierdzają: są one najlepszą drogą do duchowego oczyszczenia, dokonania wyboru właściwej ścieżki (w każdym przypadku innej) lub weryfikacji całego dotychczasowego życia. Ćwiczenia bowiem wprowadzają poprzez modlitwę, rachunek sumienia, czy kontemplację w świat ducha oraz pomagają nawiązać osobową relację z Bogiem.

 

I to właśnie w ten sposób - modląc się, adorując i zachowując całkowite milczenie - każdy uczestnik otrzymuje szansę zetknięcia się z pytaniami dotyczącymi samego siebie, swojego życia,  wyborów i decyzji, nie pomijając przy tym najważniejszej relacji: człowieka w odniesieniu do Boga.

 

Na czym polegają Rekolekcje Ignacjańskie?

Zasady są proste. Zaczynamy od Rekolekcji Fundamentu, swoistego wprowadzenia, bez którego nie możemy przejść dalej. W przeciągu pięciu dni trwania Fundamentu zastanawiamy się nad poziomem naszej wiary i staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są podstawy mojej relacji z Bogiem. W tym czasie zatrzymujemy się też nad sobą, usiłując zrozumieć swoje życie, pojednać z nim i zaakceptować.

 

Po rekolekcyjnym wstępie wkraczamy w pierwszy tydzień Rekolekcji, na Drogę Oczyszczenia, kiedy to dostrzegamy bałagan i chaos, panujący w naszym życiu, nasze uporczywe odchodzenie od Boga, siłę zła i zakorzenionego w nas grzechu.

 

Kolejna z Dróg, Oświecenia, ma nas natomiast nauczyć wpatrywania się w Jezusa Chrystusa i postępowania na co dzień tak, jak On, zaś przez następne dwa tygodnie kroczymy Drogami Zjednoczenia. W tym okresie, kontemplując życie Jezusa od ostatniej wieczerzy do śmierci, odnajdujemy osobistą analogię w niesieniu krzyża, następnie analizując zmartwychwstanie, otrzymujemy nadzieję, siłę do walki z problemami i spokój w chwilach prób oraz przeciwności jakie nas spotykają.

 

Plan Rekolekcji zatem, jak widzimy, nie jest skomplikowany, a każdy dzień w gruncie rzeczy podobny: wprowadzenie do medytacji, konferencja, rozmowa z przewodnikiem duchowym, Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, rachunek sumienia. Cel ich zaś jasny - mają doprowadzić do poznania siebie, pogłębić relację z osobowym Bogiem, pomóc w określeniu celu życia i w konsekwentnym dążeniu do jego realizacji.

Co ważne, Rekolekcje Ignacjańskie, przeżywane są w zupełnym milczeniu. Uczestnicy wyłączają telefony komórkowe, odcinają się całkowicie od świata zewnętrznego, a rozmawiają wyłącznie ze swoim przewodnikiem duchowym. Dzięki temu mogą prawdziwie wsłuchać się w siebie.

 

Zaproszone do Ćwiczeń Duchowych są wszystkie osoby, które ukończyły 21 lat, nie bójmy się więc spróbować w ten właśnie sposób odnaleźć samego siebie, pogłębić życie duchowe i spotkać się z Żywym Bogiem. Jak bowiem mówił w pięćdziesiątą rocznicę wydania encykliki „Mens nostra” Jan Paweł II Rekolekcje Ignacjańskie mogą być „skutecznym środkiem przeciwko złu współczesnego człowieka, który wciągnięty w ludzką zmienność, żyje poza sobą zajęty zbytnio rzeczami zewnętrznymi”. Wzywał: „Niechaj Ćwiczenia będą kuźnią nowych ludzi, autentycznych chrześcijan, oddanych apostołów. Jest to życzenie, które zawierzam wstawiennictwu Matki Najświętszej: najpełniej oddanej kontemplacji, mądrej Mistrzyni Ćwiczeń Duchowych”.

 

Książeczka z Ćwiczeniami Duchowymi św. Ignacego Loyoli została oficjalnie zatwierdzona przez papieża Pawła III w 1548 roku.

 

 

Magdalena Żuraw


DATA: 2015-07-31 08:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rekolekcje można odbyć u www.zawierzanki.pl.Proszę nie traktować podania tego adresu jako reklamy ,tylko jako pomoc w zdecydowaniu się na odbycie Rekolekcji Ignacjańskich.
ponad 4 lata temu / ela251159
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.