27 lipca 2020

Kard. Walter Kasper krytykuje niemieckich biskupów i broni instrukcji Watykanu

(fot. printscreen youtube)

Emerytowany kardynał kurialny Walter Kasper skierował cierpkie słowa pod adresem biskupów w Niemczech. Odrzuca ich krytykę niedawnej instrukcji Watykanu ws. życia parafialnego.

 

W poniedziałek 20 czerwca watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała instrukcję w sprawie organizowania życia parafialnego. Tekst dotyczy w teorii całego Kościoła powszechnego, ale w praktyce jest skierowany przede wszystkim do Niemców. Za Odrą na Drodze Synodalnej próbuje się wytworzyć zupełnie nowy „model” funkcjonowania parafii, który zakłada głęboką protestantyzację kapłaństwa i przekazanie rzeczywistej władzy w ręce świeckich. Watykańska instrukcja blokuje te plany – a przynajmniej starania o ich legalne umocowanie, bo w praktyce w niemieckich parafiach i tak wiele spraw jest już zorganizowanych po luterańsku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na dokument Kongregacji niemieccy biskupi zareagowali bardzo ostro, uznając go za „wsteczny” i niedostosowany do współczesnych realiów. Te głosy skrytykować postanowił kard. Walter Kasper, niezwykle wpływowy modernistyczny teolog.

 

W artykule napisanym dla kolońskiego portalu katedralnego „Domradio.de” stwierdził, że niemieccy biskupi w swoich reakcjach na instrukcję Watykanu „całkowicie pomijają właściwy cel, który jej przyświecał, to znaczy zwrot ku duszpasterstwu misyjnemu”. Według Kaspera niemieccy odbiorcy instrukcji pominęli najwyraźniej jej pierwsze akapity, w których pisze się o odpowiedzialności „całego” Ludu Bożego za misyjność.

 

Hierarcha wyraził wdzięczność Stolicy Apostolskiej za dokument. Wskazał, że jest on potrzebny także dlatego, że niekończące się dyskusje o celibacie, kapłaństwie kobiet czy tworzeniu „zespołów duszpasterskich” sprawiają, iż młodzi ludzie, którzy chcieliby zostać księżmi, całkowicie tracą orientację. To właśnie to pomieszanie i zatracenie istoty posługi kapłańskiej jest według kard. Kaspera jedną z podstawowych przyczyn pogłębiającego się kryzysu powołań. W parafiach trzeba doceniać pracę proboszcza, zaznaczył, niezależnie od tego, jakie ma się poglądy na wspomniane wyżej kwestie celibatu czy roli kobiet. Purpurat zaznaczył, że wbrew ocenom niemieckich hierarchów nie dostrzega on w watykańskiej instrukcji żadnego „autorytarnego neo-klerykalizmu”.

 

Z drugiej strony kardynał podziela część zarzutów, jakie pod adresem instrukcji wysunęli biskupi zza Odry. W jego ocenie Kongregacja ds. Duchowieństwa przed publikacją dokumentu powinna była przeprowadzić konsultacje z przewodniczącymi Konferencji Episkopatów; sądzi on, że tekst zbyt obcesowo traktuje rolę świeckich wiernych, bo ta w wielu aspektach, sądzi Kasper, może i powinna być większa niż dziś.

 

Kard. Walter Kasper od początku pontyfikatu papieża Franciszka należy do nieformalnego grona jego teologicznych doradców. To on był głównym architektem koncepcji dopuszczenia do Komunii św. rozwodników w nowych związkach na gruncie wydanej w 2016 roku adhortacji Amoris laetitia. Również pod jego wpływem papież zgodził się na dopuszczanie do Eucharystii niektórych niemieckich protestantów, co wydarzyło się w roku 2018.

 

W roku ubiegłym kard. Kasper współtworzył głośny „List do pielgrzymującego ludu w Niemczech” papieża Franciszka, w którym podkreślono konieczność wzmiankowanego już wyżej „zwrotu misyjnego”, piętnując zarazem widoczną za Odrą fiksację na kwestiach czysto strukturalnych oraz coraz poważniejsze ryzyko rozłamu.

 

Źródła: domradio.de, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 673 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram