DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Sławomir Skiba

"Reformatorzy" mojego Kościoła


Po licznych, nieudanych i w latach już liczonych próbach zmobilizowania „postępowych sił” wewnątrz polskiego Kościoła, środowisko „Gazety Wyborczej” w połowie grudnia ubiegłego roku przystąpiło do ostatniej być może batalii. Pochylający się nad serią problemów polskiego duchowieństwa, w tym i hierarchii kościelnej, czołówkowy tekst jednego z wydań tej „kochającej Kościół” gazety nosił znamienny tytuł: Winy mojego Kościoła.

Przyczynkiem do kolejnej próby pchnięcia na lepsze tory kursu polityki wewnątrzkościelnej, stał się list lubelskiego dominikanina Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestina Migliore. Pismo do swojej wiadomości otrzymali również prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, a także metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński oraz metropolici: warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, oraz krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. List wprawdzie wysłany został do nuncjatury jeszcze we wrześniu, ale z sobie tylko znanych przyczyn GW postanowiła ujawnić go na chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia.

Korespondencja dominikanina z Lublina do nuncjusza – która za czyimś (?) pośrednictwem trafiła do redakcji GW (sic!) – zawiera listę siedmiu niepokojących spraw, które trapią polski Kościół. Są nimi m.in. swoisty triumfalizm, jaki zapanował wśród duchowieństwa po upadku systemu komunistycznego, przed którym miał przestrzegać za życia ksiądz Józef Tischner, ponadto, gorszący podział w polskim episkopacie, objawiający się przez popieranie inicjatyw i dzieł formalnie katolickich, a w rzeczywistości pogańskich, bo jątrzących i dzielących społeczeństwo i Kościół. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 
 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.

 

Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec profanacji wizerunku Matki Bożej. Działacze KIK podkreślają, że domalowanie na obrazie tęczowych barw, symbolu homoseksualnego ruchu LGBT, jest „oburzające i niedopuszczalne”.  

 

Dzwoni do Państwa telefon. Podnosicie słuchawkę i słyszycie głos. To pracownik ośrodka badania opinii publicznej. Pyta o preferencje polityczne. Nie musicie Państwo z nim rozmawiać. Może na taką pogawędkę nie macie ochoty, może nie macie czasu. Niektórzy jednak podejmą rozmowę – a to z chęci pomocy człowiekowi, który w ten sposób zarabia na chleb, a to z intencją wsparcia popieranej partii (niech inni zobaczą, że nas, wyborców tej partii, jest wielu). Ale czy wzięliby Państwo udział w sondażu przeprowadzanym nie telefonicznie, a stacjonarnie – w określonym miejscu, do którego trzeba pójść w niedzielę – i za udział w którym należy zapłacić?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.