DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Sławomir Skiba

"Reformatorzy" mojego Kościoła


Po licznych, nieudanych i w latach już liczonych próbach zmobilizowania „postępowych sił” wewnątrz polskiego Kościoła, środowisko „Gazety Wyborczej” w połowie grudnia ubiegłego roku przystąpiło do ostatniej być może batalii. Pochylający się nad serią problemów polskiego duchowieństwa, w tym i hierarchii kościelnej, czołówkowy tekst jednego z wydań tej „kochającej Kościół” gazety nosił znamienny tytuł: Winy mojego Kościoła.

Przyczynkiem do kolejnej próby pchnięcia na lepsze tory kursu polityki wewnątrzkościelnej, stał się list lubelskiego dominikanina Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestina Migliore. Pismo do swojej wiadomości otrzymali również prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, a także metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński oraz metropolici: warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, oraz krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. List wprawdzie wysłany został do nuncjatury jeszcze we wrześniu, ale z sobie tylko znanych przyczyn GW postanowiła ujawnić go na chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia.

Korespondencja dominikanina z Lublina do nuncjusza – która za czyimś (?) pośrednictwem trafiła do redakcji GW (sic!) – zawiera listę siedmiu niepokojących spraw, które trapią polski Kościół. Są nimi m.in. swoisty triumfalizm, jaki zapanował wśród duchowieństwa po upadku systemu komunistycznego, przed którym miał przestrzegać za życia ksiądz Józef Tischner, ponadto, gorszący podział w polskim episkopacie, objawiający się przez popieranie inicjatyw i dzieł formalnie katolickich, a w rzeczywistości pogańskich, bo jątrzących i dzielących społeczeństwo i Kościół. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.