DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Reforma wymiaru sprawiedliwości: prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami klubów

Reforma wymiaru sprawiedliwości: prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami klubów
Prezydent Andrzej Duda. Fot.Jerzy Dudek/FORUM

Wetując dwie z trzech ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości autorstwa PiS Andrzej Duda zapowiedział złożenie w ciągu dwóch miesięcy swoich własnych projektów. Termin nakreślony przez samego prezydenta mija pod koniec września. W związku z tym trwają prace nad przygotowaniem propozycji ustaw. Jednym z elementów tego procesu są spotkania głowy państwa z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Zaplanowano je na środę.

 

Jako pierwsi w Pałacu Prezydenckim pojawią się przedstawiciele największego klubu (o godzinie 13:30). Politycy PiS nie ukrywają, że ich postulaty dotyczące reformy Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego nie odbierają od tych zapisanych w zawetowanych ustawach. Znany jest także stosunek Andrzeja Dudy do tych rozwiązań. Mimo tego dojdzie do spotkania z udziałem głowy państwa oraz szefa klubu PiS marszałka Ryszarda Terleckiego, rzecznika PiS poseł Beaty Mazurek, szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka posła Stanisława Piotrowicza oraz posła Arkadiusza Mularczyka. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

O 14:30 u prezydenta pojawią się politycy PO – szef klubu Sławomir Neumann, były minister sprawiedliwości Borys Budka oraz lider partii Grzegorz Schetyna. Posłowie chcą zaprezentować Andrzejowi Dudzie swoje propozycje. Mają jednak warunki wstępne – szacunek do konstytucji rozumianej tak jak rozumie ją Platforma Obywatelska, a nie „prezes TK Julia Przyłębska, czy pan Piotrowicz”.

 

Z ramienia klubu Kukiz’15 z prezydentem porozmawia wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz poseł Grzegorz Długi. Ich zdaniem reforma SN i KRS powinna stanowić początek reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie być jedynym elementem zmian. Ponadto politycy chcieliby, aby zmiana prawa w większym stopniu uwzględniała udział obywateli niż korporacji. Kukiz’15 chce, aby sędziowie do KRS byli wybierani przez większość kwalifikowaną co ma umożliwić odpartyjnienie instytucji.

 

Politycy Nowoczesnej dotąd nie zdecydowali kto z nich przybędzie na spotkanie z prezydentem, by przedstawić oczekiwania liberalo-lewicowej formacji. Najważniejsza dla formacji jest sprawa niezależności sądownictwa od polityków – wynika ze słów szefowej klubu Katarzyny Lubnauer.

 

Ostatnie spotkanie to rozmowa z przedstawicielami najmniejszego z klubów – Polskiego Stronnictwa Ludowego. W imieniu formacji do Andrzeja Dudy przybędzie prezes partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk ma zaproponować jawny wybór sędziów oraz możliwość opiniowania kandydatur przez organizacje pozarządowe oraz obywateli. W grę wchodzi także wybór ławników w wyborach powszechnych oraz ich udział w rozprawach. Ma to zwiększyć udział „czynnika społecznego” w rozprawach. Były minister zaproponował również podzielenie spraw na skomplikowane i proste. Te drugie powinny być rozstrzygane szybko i bez „machiny administracyjnej”.

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł
 


DATA: 2017-09-13 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ciekawe na czyje poparcie liczy Duda po odrzuceniu projektów PiS???
9 miesięcy temu / pytanie
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.