DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Reforma Kurii Rzymskiej już się rozpoczęła

Reforma Kurii Rzymskiej już się rozpoczęła
fot. Pepe2000 / sxc.hu

Zdaniem watykanistów reforma Kurii Rzymskiej rozpoczęła się w momencie przyjęcia przez kard. Jorge Mario Bergoglio imienia Franciszek i podjęcia decyzji o niezamieszkaniu w papieskim apartamencie na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego. Papież Franciszek w dalszym ciągu pozostaje w Domu św. Marty.


Włoscy publicyści twierdzą, że nieopuszczenie do tej pory Domu św. Marty w praktyce pozwala nowemu papieżowi unikać fizycznej presji kurialistów. Uważają, że gdyby papież był na miejscu, jego życie zostałoby odwrócone do góry nogami, a zdolność zarządzania skutecznie zduszona. Ojciec św., podobnie jak jego poprzednicy, zasypany by został licznymi dokumentami, wymagającymi aprobaty, zbadania itp.


Zmiany widoczne są także w sposobie nominacji duchownych. Na przykładzie wyznaczenia następcy biskupa Buenos Aires i nowego arcybiskupa Wilna odnosi się wrażenie, że papież Franciszek nie konsultował nowych kandydatur z lokalnym duchowieństwem. 5 kwietnia na miejsce odchodzącego na emeryturę kardynała Audrysa Backisa papież powołał młodego biskupa Gintarasa Grusasa, który od 2010 roku był ordynariuszem wojskowym na Litwie i protegowanym kardynała.


Watykaniści zwracają więc uwagę, by bacznie obserwować kolejne nominacje biskupie i kardynalskie. Powstaje pytanie, czy Ojciec św. nie będzie dążył do zwiększenia liczby nowych hierarchów ponad górną granicę 120 kardynałów-elektorów określonych pięćdziesiąt lat temu? Czy też nie pojawi się ich więcej w Kościołach lokalnych kosztem kurii? Czy wreszcie Włosi zachowają 9 diecezji kardynalskich i utrzymają uprzywilejowaną pozycję, jeśli chodzi o wybór nowego papieża?


Publicystów interesuje to, czy Papież Franciszek, który posiada także tytuł prymasa Włoch, zarezerwuje dla siebie władzę mianowania przewodniczącego oraz sekretarza Konferencji Episkopatu. Włoski episkopat w rzeczywistości jest jedynym na świecie, w którym oba te stanowiska obsadzane są przez papieża, a nie w wyniku głosowaniu biskupów.


Kolejna zmiana może dotyczyć Kongregacji Nauki Wiary. Joseph Ratzinger, najpierw jako kardynał, a następnie jako papież, miał ogromny wpływ na Kongregację. Negatywnie oceniał około dwudziestu dzieł teologicznych, wiele napisanych przez jezuitów, w szczególności przez Anthony'ego de Mello (1998 r.), Jacquesa Dupuis (w 2001 r.), Rogera Haighta (2004 r.) i Jona Sobrino (2006 r.). Przyjął także wytyczne, które określają, jak należy postępować względem księży pedofilii. Rygorystyczne normy, ustalone już w 2001 r., zostały potwierdzone w roku 2010.


A co zrobi papież Franciszek? W niezwykłym oświadczeniu wydanym w dniu 5 kwietnia, po pierwszym posiedzeniu papieża z prefektem abp Gerhardem Ludwigiem Müllerem, Kongregacja Nauki Wiary już nie potwierdziła, że zdecydowane wytyczne kard. Ratzingera dot. postępowania wobec duchownych, którzy dopuścili się wykorzystywania seksualnego,będą  rygorystycznie stosowane. Czy Kongregacja będzie nadal działać jak scentralizowany trybunał kościelny, czy też zadanie to wróci do lokalnych biskupów? Czy nadal będzie reagować w obronie rodziny, życia, w związku z pojawieniem się nowych zagrożeń, czy też zadowoli się dokumentami opublikowanymi w przeszłości? Czy będzie faktycznie piętnować błędy teologów?


Nowy papież może także zakwestionować zmiany wprowadzone przez Benedykta XVI w kwestii liturgii. Wiadomo, że papież Franciszek jest przeciwnikiem motu proprio „Summorum Pontificum”. Być może nie będzie chciał upowszechnienia mszy po łacinie i nie będzie opowiadał się za wiernym tłumaczeniem mszałów.

Włoscy dziennikarze zastanawiają się także nad tym, w jaki sposób nowy Ojciec św. podejdzie do wizytacji zbuntowanych zakonów żeńskich w Stanach Zjednoczonych. W szczególności interesuje ich, jaka będzie „misja” nowego sekretarza Kongregacji ds. Zgromadzeń Zakonnych, franciszkanina o.José Rodrígueza Carballo, powołanego w dniu 6 kwietnia na miejsce amerykańskiego redemptorysty ks. Josepha Williama Tobina, który odesłany został do USA w październiku ubiegłego roku. Później przejął arcybiskupstwo w Indianapolis.


Watykaniści zastanawiają się także nad tym, czy rozmowy z Bractwem Świętego Piusa X będą kontynuowane. Czy szczegółowy plan reformy Kurii Rzymskiej zostanie przedstawiony jeszcze przed wakacjami, czy nieco później, i jaki będzie jej kształt? Czy zostanie zmniejszona liczba kurialistów? W jaki sposób zostaną zrestrukturyzowane agencje finansowe, w tym bank watykański? Czy ograniczeniu ulegnie liczba beatyfikacji i kanonizacji i czy np. postępowanie kanonizacyjne ks. Oscara Arnulfo Romero - zablokowane przez Kongregację Nauki Wiary, kierowanej jeszcze przez Ratzingera - będzie odblokowane?Źródło: chiesa,espresso.republica.it, AS.


DATA: 2013-04-15 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieję, że te rewelacje w zakresie "zakwestionowania zmian wprowadzonych przez BXVI w kwestii liturgii\' to tylko plotka watykanistów. Staram się właśnie o powrót do odprawiania Mszy łacińskiej w mojej parafii - zgodnie z "Summorum Pontificum" . Czyżbym działał wbrew woli tego papieża i równocześnie realizował wyraźną wolę jego poprzednika ?
ponad 7 lat temu / Wojciech
 
+
ponad 7 lat temu / Asia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.