DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Reforma Kurii Rzymskiej: Dykasteria ds. Ewangelizacji ważniejsza od Kongregacji Nauki Wiary

Reforma Kurii Rzymskiej: Dykasteria ds. Ewangelizacji ważniejsza od Kongregacji Nauki Wiary
źródło: pixabay.com

Zgodnie z projektem Rady Kardynałów C9 (właściwie obecnie C6, ze względu na wyłączenie z prac trzech purpuratów) w ramach reformy Kurii Rzymskiej przewidziano utworzenie kolejnej superdykasterii ds. ewangelizacji. Będzie ona miała większe uprawnienia i będzie ważniejsza niż Kongregacja Nauki Wiary.

 

Hiszpański dziennikarz Dario Menor Torres, piszący dla tygodnika „Vida Nueva” ujawnił ostatnio kilka elementów nowej konstytucji Watykanu, nad którą pracowała grupa kardynałów bezpośrednio doradzających papieżowi Franciszkowi. Największą nowością w dokumencie „Praedicate Evangelium” [„Abyście głosili Ewangelię”], będzie stworzenie „superdykasterii” ds. ewangelizacji, która ma być najważniejszą kongregacją.

 

Obecnie takie znaczenie ma Kongregacja Nauki Wiary, wywodząca się z rzymskiej Inkwizycji. To najstarszy urząd doktrynalny pośród innych instytucji Kurii Rzymskiej. Niektórzy wciąż ją nazywają Świętym Oficjum, ponieważ ma za zadanie rozpowszechnianie i obronę doktryny katolickiej, a także ochronę Kościoła przed herezjami.

 

Kongregacja Nauki Wiary ma również za zadanie osądzać księży, którzy zostali oskarżeni o molestowanie seksualne nieletnich. Tymi kwestiami zajmuje się 17 urzędników. Zgodnie z projektem reformy, Kuria nie będzie już podzielona na „kongregacje” i mniej prestiżowe „rady papieskie.” Zamiast tego wszystkie autonomiczne departamenty watykańskie będą nazywane „dykasteriami”.

 

Nowa „superdykasteria” ds. ewangelizacji powstanie w wyniku połączenia dwóch już istniejących instytucji: Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, znanej również jako Propaganda Fidei, której zadaniem jest nadzorowanie „terytoriów misyjnych”, oraz Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, która została stworzona w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI, by stawić czoła postępującej sekularyzacji krajów zachodnich.

 

Hiszpański dziennikarz przeprowadził wywiady z kardynałem Oswaldem Graciasem z Indii i kardynałem Oscarem Rodriguezem Maradiagą z Hondurasu, którzy tworzą człon doradczy Rady Kardynałów C9. Nowo wybrany papież Franciszek powołał Radę na początku pontyfikatu, aby pomogła mu zreformować Kurię. - Papież Franciszek zawsze podkreśla, że ​​Kościół jest misyjny. Z tego powodu logiczne jest, że na pierwszym miejscu stawiamy Dykasterię ds. Ewangelizacji, a nie Nauki Wiary – komentował kard. Maradiaga. Dodał, że „w ten sposób papież wysyła znaczący sygnał reformy do całego Ludu Bożego”.

 

W tym samym tonie wypowiedział się indyjski purpurat, podkreślając, że nowa „superdykasteria” będzie najważniejsza. Ewangelizacja została uznana za najważniejszy cel Kościoła. Według doniesień hiszpańskiego tygodnika, Franciszek może zaakceptować projekt nowej konstytucji już 29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła. Zgodnie z tym, co kard. Gracias powiedział portalowi Cruxnow na początku tego miesiąca, projekt „Praedicate Evangelium” został rozesłany do episkopatów na całym świecie, szefów dykasterii watykańskich i innych urzędników kościelnych. Mają oni przesłać do końca maja swoje ewentualne uwagi i sugestie.

 

Od początku czerwca kardynałowie mieliby wprowadzić ewentualne zmiany. Ostatecznie Rada Kardynałów ponownie przejrzy konstytucję podczas spotkania w dniach od 25 do 27 czerwca i naniesie ostateczne poprawki.

 

Poza megadykasterią ds. ewangelizacji, konstytucja przewiduje powołanie nowej Dykasterii Charytatywnej i połączenie Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz Papieskiej Rady ds. Kultury. Ponadto Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, stworzona przez Franciszka, aby pomóc mu w walce z nadużyciami duchownych, ma się stać częścią struktury kurialnej, by być „bardziej skuteczną”.

 

„Praedicate Evangelium” przewiduje, że Kuria ma służyć zarówno papieżowi, jak i kolegium biskupów. - Jako następcy Apostołów biskupi nie mają eklezjologicznej pozycji, która stawiałaby ich poniżej tych, którzy pracują w Kurii Rzymskiej – podkreślił kard. Maradiaga. Stąd, po przyjęciu konstytucji, biskup z każdej diecezji, bez względu na pełnione funkcje, będzie miał taką samą hierarchiczną władzę, jak prefekt dykasterii watykańskiej.

 

Po zatwierdzeniu konstytucji podczas tzw. okresu próbnego, trwającego 25 lat, watykańskie urzędy nie będą już dłużej narzędziem papieża do nadzorowania lokalnych kościołów, ale mają służyć biskupom z całego świata. Nie będą już pełniły funkcji pośredniczącej między papieżem a kolegium biskupów.

 

Nowa Dykasteria Charytatywna ma powstać z Papieskiego Urzędu Dobroczynności Apostolskiej i będzie najważniejszą po Sekretariacie Stanu oraz Dykasterii ds. Ewangelizacji, by przypominać, że dobroczynność jest również kluczowym elementem wiary katolickiej. Urząd ten będzie wspomagany z darowizn od papieża, z „Banku Centralnego Watykanu”, Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej.

 

Wszystkie te reformy są kontynuacją już wprowadzonych zmian, takich jak połączenia mediów w Dykasterię ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej oraz połączenia rad papieskich w dwie wielkie struktury: Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Według honduraskiego  purpurata, „Praedicate Evangelium” może dać wiernym nadzieję. Twórcy reformy podkreślają, że nowa konstytucja czerpie wiele z pierwszych tekstów argentyńskiego papieża, takich jak: „Evangelia gaudium,” „Laudato si” i „Amoris laetitia”.

 

„Jestem osobiście zadowolony z rezultatów reformy” – zauważa Gracias w „Vida Nueva”. „To nie będzie tylko kosmetyczna zmiana, ale będzie to impuls do zmiany mentalności, która już się rozpoczęła”.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-04-25 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale kogo chcą ewangelizować jak wg Franciszka nie wolno ewangelizować żydów, protestantów i muzułmanów?
10 miesięcy temu / PMP
 
@Katolik, jeśli będą sobie głosić, że nazwanie aktów homoseksualnych grzechem w Nowym Testamencie jest niefortunne, to już nie będzie Ewangelia, ale jej zaprzeczenie.
10 miesięcy temu / sp
 
do Katolik, ale co Jezus mówił o tym, że wszystkie religie są chciane przez Boga, czy może posłał Apostołów na dialogowanie, czy może raczej na głoszenie i chrzczenie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Ta nowa ewangelizacja w wydaniu nowoczesnego miłosierdzia pewnie w ogóle zabroni mówienia nam o Jezusie bo to przecież prozelityzm i obraza dla muzułmanów i żydów
10 miesięcy temu / Neptun
 
Może mało kto zwrócił na to uwagę ale co m.in Jezus mówi o końcu czasów: "A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom" Mt 24,14. Właśnie najważniejszą kongregacją staje się ta ds. Ewangelizacji narodów, myślę że to nie może być przypadkowe...
10 miesięcy temu / Katolik
 
Papież Franciszek z postanowienia reformowania widać że się wywiązuje. Żeby tylko kapłani nie krzyczeli kiedyś jak faryzeusze że nie mamy pana poza cezarem. A cezarem Chiny?.
10 miesięcy temu / nn
 
cd. ,,Nie lękajmy się" i nie dajmy się zwieść. Łódź Kościoła przycumowana jest do dwóch mocnych filarów ? Eucharystii i czci do ­Najświętszej Maryi Panny i przejdzie zwycięsko sztorm, aby zajaśnieć niespotykanym blaskiem?.
10 miesięcy temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.