DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Referendum w Macedonii pod znakiem bojkotu. Obywatele przeciwko „politycznym ustawkom”

Referendum w Macedonii pod znakiem bojkotu. Obywatele przeciwko „politycznym ustawkom”
REUTERS/Marko Djurica / FORUM

W niedzielnym referendum w Macedonii udział wzięła tylko jedna czwarta uprawnionych do głosowania. Już sama frekwencja powoduje, że pozycja międzynarodowa byłej jugosłowiańskiej republiki staje się coraz bardziej niejasna.

 

Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, aby referendum było wiążące, zagłosować winna ponad połowa uprawnionych. Macedończycy musieli w nim odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czy jesteś za członkostwem w NATO i UE akceptując umowę między Macedonią a Grecją co do nowej nazwy kraju – Republika Północnej Macedonii?". Jak podała w niedzielę wieczorem Centralna Komisja Wyborcza w Skopje „TAK” powiedziało 91 proc. uprawnionych do głosowania, „NIE” – 6 proc.

 

Referendum nawiązywało do porozumienia między Skopje i Atenami, które w czerwcu br. zostało podpisane nad Jeziorem Prespa. Premier Macedonii Zoran Zaev powiązał integrację z Zachodem z ratyfikowaniem tego właśnie porozumienia. Najważniejszą kwestią Porozumień Prespańskich było przyjęcie nazwy „Republika Północnej Macedonii” i zakończenie tym samym ponad 25-letniego letniego sporu o nazwę tego 2-milionowego kraju.

 

Według macedońskich mediów na „TAK”  w ogromnej większości zagłosowali macedońscy Albańczycy. Coraz liczniejsza mniejszość wyznająca islam, która do takiej czy innej nazwy państwa macedońskiego nie przywiązuje większej wagi. Rdzenni Macedończycy natomiast, zaraz po zakończeniu referendum zorganizowali w centrum Skopje wielotysięczny protest skierowany głównie przeciwko Grekom i – w mniejszym stopniu – własnym politykom, którym zarzuca się zdradę.

 

Trudno się dziwić, skoro w ostatnim, ubiegłotygodniowym sondażu aż 70 proc. Macedończyków wypowiedziało się przeciwko nowej nazwie. Choć większość Macedończyków chciałoby eurointegracji, to jednak nie drogą „politycznych ustawek” z Grecją i – pośrednio - z Zachodem.

 

Im bliżej było referendalnej niedzieli, tym bardziej widoczne stawały się w społeczeństwie macedońskim różnego rodzaju podziały. Z jednej strony znaleźli się przedstawiciele władz, którzy „zasypali” Skopje banerami, na których można było m.in. przeczytać: „Wyjdź i zagłosuj za europejską Macedonią” czy „W NATO i UE z gwarancją stabilnych granic”. Szczególnie ważne – w kontekście ciągłych niepokojów z Albańczykami – było ostatnie hasło.

 

Przed niedzielnym referendum opozycja i różnego rodzaju stowarzyszenia także nie próżnowały. Część z nich nawoływała do bojkotu referendum, część (z hasłem „Idź do przodu. Wybór jest twój”) nawoływała do odrzucenia nazwy „Republika Północnej Macedonii” i opowiedzeniem się za wersją „Republika Macedonii”, którą społeczność międzynarodowa wydaje się odrzuciła bezpowrotnie.

 

Źródło www. referendum.sec.mk, www.bnt.bg

ChS

 


DATA: 2018-10-01 10:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.