DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Referendum w Irlandii. Rewolucja stawia kropkę nad i...

Referendum w Irlandii. Rewolucja stawia kropkę nad i...
fot. Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

25 maja odbędzie się w Irlandii referendum w sprawie usunięcia 8. poprawki do konstytucji z 1937 roku. Poprawka dotyczyła ochrony życia tych, którzy sami go bronić nie mogą. Czy trzecia próba zalegalizowania zabijania nienarodzonych powiedzie się? Niestety, wszystko na to wskazuje.

 

Wyobrażenia Polaków o Zielonej Wyspie w zderzeniu z rzeczywistością mogą prowadzić do ogromnego dysonansu. Irlandczycy, podobnie jak Polacy, są narodem katolickim, i podobnie jak nasz naród, przez wieki dręczonym przez większego sąsiada. Religia katolicka i przywiązanie do Rzymu jeszcze 40 lat temu stanowiło postawę zupełnie naturalną, dość powiedzieć, że 90 proc. Irlandczyków uczęszczało na niedzielną mszę świętą. Irlandia słynęła również z liczby misjonarzy i misjonarek a także... z ochrony życia poczętego. Dziś po katolickim kiedyś narodzie pozostało niewiele. A wszystko wydarzyło się zaledwie w nieco ponad trzy dekady.

 

Zaczęło się od legalizacji rozwodów w drodze referendum (1986 rok). Wcześniej, bo w 1983 roku w referendum zdecydowano większością głosów (67:33), że życie ma być chronione od poczęcia w ramach tzw. 8 poprawki do konstytucji. Właśnie ta poprawka ma zostać zniesiona w zaplanowanym na koniec maja referendum. Najnowsze sondaże pokazują, że wynik będzie dokładnie odwrotny niż ten z 1983 roku. Dlaczego? Otóż głównie dlatego, że dzisiejsi Irlandczycy to naród w pełni przepojony z jednej strony marksizmem kulturowym, z drugiej zaś – dzięki szybkiemu wzbogaceniu się w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku – naród nastawiony na konsumpcjonizm. Tradycyjnie wartości zostały wprost zmiecione z powierzchni Szmaragdowej Wyspy, czego najlepszym dowodem są wyniki referendum sprzed 3 lat, w którym to Irlandczycy – jako pierwszy naród na świecie – zalegalizował tzw. małżeństwa jednopłciowe w drodze głosowania. Wynik zakończył się rezultatem 62:38 proc. na korzyść zmiany definicji rodziny, a warto przypomnieć, że jeszcze do początku lat 90. praktyki homoseksualne były… penalizowane! Dziś w kraju tym funkcjonują już „homo-małżeństwa”, a premier wywodzący się z… chadeckiej partii Fine Gael, pół Hindus pół Irlandczyk, Leo Varadkar sam jest zdeklarowanym homoseksualistą.

 

Przed referendum w sprawie legalizacji „małżeństw” jednopłciowych międzynarodowe organizacje homoseksualne wydały miliony euro, aby referendum poszło po ich myśli. Ponieważ irlandzkie prawo nie dopuszcza możliwości oddawania głosu w konsulatach i ambasadach poza granicami Irlandii, głośnym echem stały się ulgi lotnicze na weekend, w którym odbywało się referendum, aby jak najwięcej Irlandczyków mieszkających i pracujących poza granicami, mogło oddać głos wyzwalający swoją ojczyznę ze „średniowiecznego prawa”, jak nazywano tradycyjny model rodziny. Dziś dokładnie te same metody mają miejsce w przypadku referendum aborcyjnego. Ciężko liczyć na ostre stanowisko hierarchów Kościoła w Irlandii. Nie ma on nad wiernymi praktycznie żadnej władzy duchowej, gdyż ci gremialnie odwrócili się od religii m.in. na skutek skandali pedofilskich wśród duchowieństwa. Gdy głosowano w pierwszym referendum w 1983 roku, 90 proc. Irlandczyków co niedzielę meldowało się na Mszy świętej. Dziś to niewiele ponad 30 proc., ale część księży w ogóle nie porusza w czasie kazań „drażliwych tematów”, aby nie odstraszać pozostałych wiernych. Dość napisać, że wcale niemała część księży przed referendum małżeńskim z 2015 roku poparła zmiany, a w mediach furorę robiły wówczas fotografie rodzin, które robiły sobie zdjęcia z naklejką deklarującą poparcie dla wprowadzenia rewolucji kulturowej w ich kraju.

 

Irlandia stała się idealnym terenem eksperymentalnym dla międzynarodowych organizacji, których celem jest zniszczenie zarówno narodów - szczególnie tych z katolickimi korzeniami - a także tradycyjnych wartości społecznych. Właściwie ostatnim wyznacznikiem katolicyzmu czy konserwatyzmu Irlandii pozostała jeszcze właśnie ochrona życia poczętego, choć już w 2013 roku dokonano pierwszej poważnego wyłomu w ochronie życia. To wówczas, po serii znakomicie skrojonych na potrzeby mediów ludzkich dramatów, zmieniono prawo wprowadzając możliwość zabijania nienarodzonych w przypadku zagrożenia życia matki. Oczywiście i ten zapis istnieje właściwie tylko na papierze, bo dość powszechną praktyką młodych Irlandek pozostaje aborcyjne podróżowanie do sąsiednich krajów w celu przeprowadzania aborcji. Mówi się nawet o kilku tysiącach przypadków rocznie.

 

Zwycięstwo cywilizacji śmierci w majowym referendum nie będzie jeszcze pełnym zwycięstwem. Wszak „legalne” będzie mordowanie dzieci wyłącznie do 12. tygodnia i to w kilku określonych przypadkach. Ale wiadomo przecież, że walec postępu i siły za nim stojące nie są na tyle naiwne, aby pozwolić sobie na całkowite odkrycie kart i tego, co jest ostatecznym celem i na tym nie zatrzymają się. Dziś mówi się o dramacie młodych kobiet, o „wolności”, o tym, że tak nowoczesna Irlandia nie może pozostać w tyle jeśli chodzi o prawa kobiet. Poparcie dla zmian „drakońskiego” prawa wyraził Komitet Praw Człowieka ONZ, więc doprawdy potrzeba cudu, aby powstrzymać toczący się od dekad w Irlandii walec postępu.

 

Czy jest na to szansa?

Pracowicie działają przed referendum organizacje pro life, które z jednej strony są bardzo aktywne w internecie, z drugiej często organizują akcje uliczne. Nadzieją być może są sondaże, które pokazują, że blisko 20 proc. Irlandczyków nie wie jeszcze jak zagłosuje. W przypadku referendum z 2015 roku od razu zawyrokowano, iż kwestia małżeńska jest przegrana, bo od pierwszych sondaży pokazywano miażdżącą przewagę zwolenników postępu. Sam episkopat Irlandii przyznał, że wyniki tych sondaży spowodowały wywieszenie białej flagi przez Kościół i organizacje społeczne. Co prawda wynik końcowy był o niemal 20 proc. niższy niż pierwsze sondaże, ale kto dziś pamięta o tej manipulacji. Obecne sondaże pokazują, że przewaga nie jest ani miażdżąca, ani zwycięstwo cywilizacji śmierci takie pewne, choć mają przewagę (według niektórych sondaży 58:42 i 62:38 proc. na rzecz zmiany). Najpewniej o ostatecznym wyniku zdecydują głosy tych, którzy dzisiaj jeszcze nie wiedzą jak zagłosować. Czy można jakoś Irlandczykom pomóc w ich walce o ochronę życia? Z pewnością można modlić się, aby naród ten wreszcie przebudził się z letargu, w jakim się pogrąża. Swoją rolę mogą również odegrać Polacy, których przecież blisko 200 tys. żyje na Zielonej Wyspie.

 

Jeśli jednak 25 maja zwycięży cywilizacja śmierci będzie to niestety przysłowiowa kropka nad i. I dopełnienie antychrześcijańskiej rewolucji na Wyspie stanie się faktem. Co stanie się wówczas z Irlandią i Irlandczykami? Odpowiedź jest jasna: naród, który odwraca się od własnego dziedzictwa, tradycji i wiary, który zachłysnął się „nowoczesnością” i konsumpcjonizmem, jest tak naprawdę narodem bez przyszłości.

 

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz

 

 


DATA: 2018-05-25 22:08
AUTOR: PAWEŁ TOBOŁA-PERTKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

społeczeństwo z Kościołem skłóciły ujawnione skandale
ponad 2 lata temu / klik do darek
 
oczywiście że to jest przyczyna
ponad 2 lata temu / do Artik
 
Nie chcę straszyć, ale podobny scenariusz wróżę Polsce za jakieś 5 lat. Brak gorliwych pasterzy skutkuje pogrążeniem wspólnoty w upadku moralnym i dechrystianizacji, czego Irlandia jest dobitnym przykładem. Wcześniej, w latach 60-tych i 70-tych coś podobnego stało się w Holandii, czyli w kraju, który nie tylko słynął z mocnego katolicyzmu, ale wysyłał w świat najwięcej misjonarzy. Teraz to duchowa pustynia, stopniowo i systematycznie zapełniana islamem.
ponad 2 lata temu / Ruben
 
Irlandia jest specyficznym krajem. Wielowiekowa niewola, w tym przesladowania katolikow, uksztaltowaly jej specyficzna mentalnosc, ktorej elementy trwaja do dzis. Kosciol byl tam ostatnia ostoja, autorytetem moralnym, uksztaltowala sie solidarnosc ze wszystkimi uciskanymi i cierpiacymi (stad rowniez czeste dowody sympatii dla Polski w 19w). Skandale pedofilskie zburzyly ten sposob myslenia od podstaw, podkopujac tez wiare w ogole, najbardziej jednak uderzajac w moralnosci i przestrzeganie przykazan. Ci, ktorzy propaguja czy aborcje czy wczesniej zwiazki homoseksualne odwoluja sie do istniejacych gdzies jeszcze bardzo gleboko, cudem ocalonych irlandzkich instynktow wspolczucia i solidarnosci. Podzialalo to zwlaszcza w kwestii par gejowskich, jako obrona ich milosci i wolnosci. Slabiej dziala w przypadku propagowania aborcji, choc tez widzialam tych ktorzy majac dzieci nawet, oreduja za aborcja w imie powszsechnego szczescia i wolnosci od przymusu. Duchu Św.,pomóż Im!
ponad 2 lata temu / kg
 
DO Ja - Kiepska argumentacja !
ponad 2 lata temu / Ognista Ziemia
 
Gdy nie ma pasterza to owce narażone są na pożarcie wilków. To wyraźnie pokazuje przykład Irlandii. Wydaje mi się, że decydujące w zmianie mentalności nie było wzbogacenie się społeczeństwa a afery pedofilskie i ochrona zbrodniarzy przez kościół. To zniszczyło wspólnotę, to doprowadziło do odwrócenia się od tradycji za którą stał KK, to doprowadziło do odwrócenia się od Boga ogromnej części narodu irlandzkiego. Ten przykład ewidentnie pokazuje jaka odpowiedzialność spoczywa na hierarchii KK.
ponad 2 lata temu / artik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.