DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Referendum. Kłamstwo wiecznie żywe

Referendum. Kłamstwo wiecznie żywe
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Referendum  z 30 czerwca 1946 r stanowi nie tylko kłamstwo założycielskie PRL, lecz wyraźnie pokazuje jak wielką ułudą jest opiewana przez demokratoentuzjastów instytucja głosowania ludowego, niezależnie od ideologicznego oblicza rządów. 


Referendum, jako najwyższa forma demokracji, przedstawiane bywa jako najdoskonalsze ucieleśnienie ludowładztwa. Instytucja referendum dawać ma suwerenowi prawo i możliwość wyrażenia swojej opinii w kwestii poddawanej głosowaniu. Jednak nawet pobieżne spojrzenie na okołoreferendalne regulacje prawne, wskazuje na wyraźny prymat „dzielącego się” władzą ośrodka rządowego nad „obdarowanymi” dobrodziejstwem głosowania ludowego.

 

Kto bowiem zarządza referendum? Władza. Kto formułuje pytania? Także władza. I wreszcie last but leas,t to rządzący ustalają reguły według których toczyć się będzie gra w parodię dzielenia się władzą!

 

Oczywiście systemy totalitarne miały zdecydowanie ułatwioną drogę, aby sukcesem uwieńczyć referendalne dzieło. Zastraszanie, polityczne mordy, lotne kontrole przebiegu głosowania, fałszowanie kart połączone z wszechobecną propagandą zapewniały łatwe zwycięstwo obozu rządzącego. Tak było w przypadku referendum ludowego z 1946 roku. Komunistyczne władze nie oglądając się na rzeczywiste wyniki głosowania z tryumfem ogłosiły zwycięstwo aby przejść do kolejnego etapu utrwalania nad Wisłą ludowej demokracji.

 

Demokraci czasów współczesnych odżegnują się (niektórzy z nostalgiczną łezką w oku) od brutalnych metod stosowanych przez totalitarne reżimy. Wpływanie na przebieg i wynik referendum przybiera dziś niemal aksamitną formę, jednak wachlarz środków pozostających do dyspozycji władzy wciąż pozostaje imponujący. Wspomnijmy tylko kilka z bardziej oczywistych tricków: wydłużanie czasu głosowania, procentowy cenzus ważności referendum, konieczność sejmowego procedowania spraw poddanych ludowemu głosowaniu, formułowanie pytań itp. Wiele z nich brzmi znajomo i wywołuje pewne skojarzenia z historią III RP.

 

Nie można pominąć także milczeniem całego arsenału środków manipulacji pozostających na usłudze władzy oraz mediów spoglądającym rządzącym na ręce tylko po to, aby wyłapać najwłaściwszy moment ich ucałowania. Rozkładanie akcentów, przemilczanie, uwypuklanie pewnych zagadnień itp. – aż chce się powiedzieć, skąd my to znamy.

 

Żadne z wyników referendalnych choć bywa, ze otacza je nimb nieomal „świętości”, tak naprawdę ostateczne nie są. Nawet w przypadku Brexitu już wkrótce pojawiły się głosy – wsparte na „właściwej” interpretacji prawa – mówiące, że to nie tak, że właściwie nie ma sprawy, a referendum miało znaczenie tylko opiniujące.

 

Jak mówił klasyk, pewne społeczeństwa nie dojrzały do demokracji. Jak bardzo im się to nie udało wskazują między innymi wyniki brytyjskiego referendum, czy głosowania dotyczące polityki państw wobec imigrantów. Z pewnością piewcom demokratycznej ułudy wystarczy pomysłowości, aby z jednej strony mamić demos referendalnym podziałem władzy, a z drugiej czuwać nad akceptowalnym przez tzw. elity wynikiem ludowego głosowania. Oni chcą zjeść ciasto i je mieć!

 

 

Łukasz Karpiel

 

 

 

 

 


DATA: 2016-07-05 08:07
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niedawno mieliśmy na Wyspach tzw. BREXIT. Procedura jest zbliżona jak w wyborach do Izby Gmin. Do IG wyborcy wybierają 650 posłów w 650 okręgach wyborczych - 1 poseł z 1 okręgu. Takie mini referendum na terytorium niedużego okręgu. Okręgowe komisje wyborcze złożone są z obywateli (wyborców), którzy w 1 miejscu liczą głosy i wynik niezwłocznie podają do wiadomości - osoba posła (tudzież wszystkich posłów UK) znana jest najpóźniej następnego dnia rano. Żeby było ciekawiej to do IG może kandydować każdy, który zbierze 10 podpisów i wpłaci kaucję 500 GBP, która jest zwracana jeśli kandydat uzyskał 5 % głosów poparcia. Jak jest w demokracji dziadowskiej (czytaj III RP) to każdy widzi.
ponad 2 lata temu / neeq
 
Pełne wyjaśnienie tematu na YT: Apeluję o usunięcie nieprawdziwego napisu z pomnika pomordowanych Żydów w Kielcach! - L. Żebrowski
ponad 2 lata temu / You Tube
 
@voxclamantis: oczywiście, dzięki temu ukochana Rosja mogła wrócić do rządzenia w Polsce.
ponad 2 lata temu / O. Kwaśniewski
 
@Olek: aha, czyli geopolityka. W takim razie to referendum z 1946 roku należy uznać za posunięcie geopolityczne i nie ma co się obruszać na Rosję.
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 
@voxclamantis Krym został zajęty przez Rosjan, gdyż gdyby tego nie zrobili to były by tam teraz bazy amerykańskie a oni sami mieliby odciętą drogę do M.Śródziemnego czyli Syrii. Prosta geopolityka.
ponad 2 lata temu / Olek
 
Przepraszam najmocniej za off topic, ale nasunęła mi się w związku z tym inna aluzja. Referendum - tak, władza zarządza i liczy - tak. Dodajcie Państwo do tego zielonych ludzików z CKM-ami oraz "ochotników" z pobliskich okolic państwa ościennego i - BINGO! - macie Państwo słynne "Referendum 2014 roku na Krymie". Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania w związku z tym, czy nadal stosować będziemy podejście wybiórcze w tej kwestii "bo banderowcom się należało"?
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44280"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.