DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Redefinicja małżeństwa w Stanach coraz bliżej

Redefinicja małżeństwa w Stanach coraz bliżej

Coraz bardziej prawdopodobne jest obalenie przynajmniej części przepisów z federalnej ustawy Defense of Marriage Act (DOMA) przez amerykański Sąd Najwyższy. Ustanowione w 1996 r. prawo federalne definiuje małżeństwo jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Przeciwnicy homo-małżeństw chcą na podstawie DOMA unieważnić stanowe prawa uznające takie „małżeństwa”. Z kolei lewica dąży do redefinicji pojęcia małżeństwa, w czym DOMA przeszkadza.


Pogłoski o tym, że Sąd Najwyższy anuluje DOMA lub jego istotne fragmenty pojawiły się pod wpływem wypowiedzi sędziego Anthony’ego Kennedy’ego opublikowanej na Twitterze. Stwierdził on, że federalne prawo „narusza prawa poszczególnych stanów”. – Myślę, że DOMA jest w tarapatach – powiedział Jeffrey Toobin, analityk prawny CNN.

Kwestia konstytucyjności Deffense of Marriage Act  jest rozpatrywana w związku ze sprawą USA vs Windsor. Lesbijka Edith Windsor pozwała rząd amerykański, twierdząc, że DOMA narusza  konstytucyjnie gwarantowaną równość praw. Windsor wzięła „ślub” ze swoją partnerką w Kanadzie. Po jej śmierci odziedziczyła majątek, od którego musiała odprowadzić podatek w wysokości 363 tysiące dolarów. Byłaby zwolniona z tego obowiązku, gdyby Stany Zjednoczone uznawały jej „małżeństwo”.


Sąd Najwyższy jest podzielony w kwestii małżeństw tej samej płci. Czterech sędziów jest zdecydowanie za homo-małzeństwami, a czterech jest im przeciwnych. Dlatego też to właśnie decyzja dziewiątego sędziego – Kennedy’ego najprawdopodobniej okaże się decydująca. Wydaje się, że Kennedy przychyli się do stanowiska zwolenników homo-małżeństw. Dał się on poznać, jako zwolennik federalizmu i obrońca praw poszczególnych stanów. Jego zdaniem autonomia stanów wymaga posiadania przez nie prawa do definiowania, czym jest małżeństwo – tym bardziej, że rejestrowanie związków małżeńskich odbywa się na szczeblu stanowym.  Jednak zdaniem obrońców DOMA Konstytucja nie nadaje homoseksualistom prawa do zawierania związków homoseksualnych; a ponadto to władze federalne powinny definiować pojęcie małżeństwa.


Problem z tym ostatnim argumentem polega na tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych, Barrack Obama popiera redefinicję małżeństwa. Takie poglądy wyrażał już w 2012 r. Około miesiąca temu jego administracja (konkretnie Departament Sprawiedliwości) złożyła w Sądzie Najwyższym 40 stronnicowe pismo, w którym wyraża swoje stanowisko w tej kwestii. Odnosiło się ono dyskusji na temat zakazu homoseksualnych małżeństw w stanie Kalifornia. Tzw. Proposition 8 obowiązujące w tym stanie narusza według autorów dokumentu 14 poprawkę do Konstytucji, gwarantującą wszystkim równe prawa.


Małżeństwa homoseksualne są legalne w 10 amerykańskich stanach, a kilka kolejnych akceptuje związki partnerskie. Jednak przywileje z tego wynikające nie dotyczą kwestii rozpatrywanych na szczeblu federalnym. Wynika to z ustawy Defense of Marriage on Act, która została przegłosowana przez obydwie izby amerykańskiego Kongresu i podpisana przez prezydenta Bill’a Clintona  21 września 1996 r. Ze zdefiniowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety wyprowadza ona praktyczne konsekwencje, takie jak nieuznawanie związków homoseksualnych przez szczebel federalny. Oznacza to, że pary homoseksualne nie mają prawa do składania rodzinnych deklaracji podatkowych - nawet jeśli stan, którego są obywatelami uznaje ich związek za małżeństwo. Także przywileje ubezpieczeniowe dla małżonków osób pracujących dla rządu i uprawnienia dla małżonków osób, korzystających z pomocy społecznej są ograniczone do tradycyjnych małżeństw.Źródło: global.christianpost.com / edition.cnn.com

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2013-03-31 00:44
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.