DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   TEMAT NUMERU: REFORMA ROLNA - GRZECH BEZ ZADOŚĆUCZYNIENIA

Janusz Gołaski

Rechot Stalina, czyli państwo paserem


Od pewnego czasu społeczność związana z rolnictwem i własnością ziemi daje wyraz obawom o swoją przyszłość, powodowanym odgórnie sterowaną wyprzedażą nieruchomości rolnych będących w ręku skarbu państwa. Dzieje się to w sytuacji nieuregulowanych po upadku komunizmu stosunków własnościowych.

Protestują dzierżawcy gospodarstw o większym obszarze zmuszani do wyłączenia z uprawy części dzierżawionych gruntów na sprzedaż dla innych podmiotów. Niezadowoleni są rolnicy gospodarujący na mniejszych obszarach, ponieważ ceny ziemi podbijane przez kapitał spekulacyjny przewyższają ich możliwości kupna. Jednakże ostrze tej wyprzedaży skierowane jest przede wszystkim przeciw spadkobiercom rolników-ziemian, ponieważ wyprzedażą objęto także nieruchomości (około 400 000 hektarów), z których zostali wygnani na podstawie dekretu o tak zwanej reformie rolnej z 6 września 1944 roku, a których im dotychczas nie zwrócono. Proponuje się im przy tym pierwszeństwo kupna swojej dawnej własności, do której mają uzasadnione roszczenia spadkowe, co jest osobliwością niemieszczącą się w normach prawnych i moralnych.
 
Jak to się stało, że ćwierć wieku po upadku ustroju komunistycznego i dziesięć lat po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej rząd w Polsce przystąpił do sprzedaży cudzego mienia pochodzącego z komunistycznego rabunku, które niezasłużenie znalazło się w jego ręku? Do niedawna bowiem politycy zgadzali się, że z tego spadku po komunizmie trzeba się rozliczyć i przez dwadzieścia lat przygotowywali kolejne projekty reprywatyzacji oraz rekompensat...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Najświętsza Panna, prócz wizji zmysłowej, przeżyła w czasie Zwiastowania także oświecenie intelektu. Tego rodzaju objawienie było przeto czymś bardziej wzniosłym.

Intelektualna wizja Anioła widzianego w jego własnej istocie byłaby wprawdzie czymś jeszcze wznioślejszym, lecz stan człowieka, który jeszcze do nieba pielgrzymuje, wyklucza widzenie Anioła w jego istocie.

 
 

- Jego seksualne potrzeby miały swoje źródło w dzieciństwie lub w jego genach – powiedziała w wywiadzie dla „The Times” słynna piosenkarka Barbra Streisand, komentując oskarżenia o pedofilię kierowane pod adresem Michaela Jacksona.

 

Jeśli można w stosunku do któregokolwiek sakramentu powiedzieć, że jest on "szczególnie tajemniczy", to takim sakramentem byłoby bierzmowanie. Jego pochodzenie wydaje się zagadkowe, na pewno mniej oczywiste niż w wypadku chrztu świętego, czy Eucharystii. Niektórzy twierdzą, że bierzmowanie jest nie tylko zbędne, ale nawet, że jest ceremonialnym wymysłem Kościoła i że nie idzie z nim w parze żadna łaska. Czy słusznie? Oczywiście, że nie!

 

- Niech nasze polskie rodziny będą miejscem budowania, tworzenia silnego narodu. I niech zawsze pamiętają, że nie wolno zabijać! – przestrzegł bp Mirosław Milewski w Narodowym Dniu Życia, w Sanktuarium Maryjnym w Skępem w diecezji płockiej. Hierarcha odniósł się też do niebezpieczeństwa demoralizacji dzieci w szkołach.

 

„Będziemy chronili uczniów, dbając o to, aby rodzicom i wychowawcom nie zabrano możliwości przekazywania idei piękna ludzkiej miłości” – napisali lubelscy radni w projekcie uchwały, który stanowi odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego kartę LGBT+.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.