DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   TEMAT NUMERU: REFORMA ROLNA - GRZECH BEZ ZADOŚĆUCZYNIENIA

Janusz Gołaski

Rechot Stalina, czyli państwo paserem


Od pewnego czasu społeczność związana z rolnictwem i własnością ziemi daje wyraz obawom o swoją przyszłość, powodowanym odgórnie sterowaną wyprzedażą nieruchomości rolnych będących w ręku skarbu państwa. Dzieje się to w sytuacji nieuregulowanych po upadku komunizmu stosunków własnościowych.

Protestują dzierżawcy gospodarstw o większym obszarze zmuszani do wyłączenia z uprawy części dzierżawionych gruntów na sprzedaż dla innych podmiotów. Niezadowoleni są rolnicy gospodarujący na mniejszych obszarach, ponieważ ceny ziemi podbijane przez kapitał spekulacyjny przewyższają ich możliwości kupna. Jednakże ostrze tej wyprzedaży skierowane jest przede wszystkim przeciw spadkobiercom rolników-ziemian, ponieważ wyprzedażą objęto także nieruchomości (około 400 000 hektarów), z których zostali wygnani na podstawie dekretu o tak zwanej reformie rolnej z 6 września 1944 roku, a których im dotychczas nie zwrócono. Proponuje się im przy tym pierwszeństwo kupna swojej dawnej własności, do której mają uzasadnione roszczenia spadkowe, co jest osobliwością niemieszczącą się w normach prawnych i moralnych.
 
Jak to się stało, że ćwierć wieku po upadku ustroju komunistycznego i dziesięć lat po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej rząd w Polsce przystąpił do sprzedaży cudzego mienia pochodzącego z komunistycznego rabunku, które niezasłużenie znalazło się w jego ręku? Do niedawna bowiem politycy zgadzali się, że z tego spadku po komunizmie trzeba się rozliczyć i przez dwadzieścia lat przygotowywali kolejne projekty reprywatyzacji oraz rekompensat...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 
 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.

 

Niemiecka socjolog Gabriele Kuby w opublikowanym niedawno eseju o kryzysie nadużyć seksualnych wśród części kleru podkreśla, że winę za to ponosi homoseksualizm i bunt przeciw Pismu Świętemu i Tradycji. W mocnym wstępie do jej tekstu kardynał Gerhard Müller podkreślił, że niewierni duchowni odpowiedzą przed Sądem Bożym.

 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.