DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Recepty na pigułki „dzień po”? „Wyborcza” odpowiada instrukcją omijania projektowanych przepisów

Recepty na pigułki „dzień po”? „Wyborcza” odpowiada instrukcją omijania projektowanych przepisów
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Choć nowe przepisy, wprowadzające recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną jeszcze nie zostały przyjęte w Polsce, „Gazeta Wyborcza” już publikuje instrukcję, która ma „obejść PiS”. Instrukcję – dodajmy – dość wątpliwą.

 

Dzień po, czyli jak obeszliśmy PiS” – pod takim tytułem „GW” opisuje jak poradzić sobie z procedowanymi jeszcze regulacjami prawnymi, które zakładają wprowadzenie recept na pigułki „ellaOne”. I doprawdy trudno dociec jaki jest cel tej publikacji, bo opisany mechanizm nie „obchodzi PiS”, a na dodatek jest mocno wątpliwy prawnie – co zresztą przyznała sama gazeta.

 

Okazuje się, że obejściem recept wprowadzanych „przez PiS” na ellaOne, ma być pozyskanie tzw. recepty transgranicznej. Oferuje je grupa „Women on Web”, która z myślą o naszym kraju poszerzyła swoją zakładkę o język polski. Dziennikarz „GW” postanowił sprawdzić jak działa system i zamówił przez internet receptę na pigułkę wczesnoporonną (znaną jako Escapelle – bo ta jest obecnie w Polsce wydawana wyłącznie na receptę).

 

Dokument przyszedł majlem po dwóch dniach. Po jego wydrukowaniu dziennikarz udał się do apteki, by zrealizować receptę. Mimo zastrzeżeń, farmaceuta zrealizował zlecenie. A nie powinien. Potwierdził to w rozmowie z „GW” przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej, który zauważył, że na awersie recepty powinien znajdować się własnoręczny podpis lekarza i jak dodał „ta sprzedaż raczej nie powinna mieć miejsca”. Gazeta doszła zatem do konkluzji, że wszystko zależeć będzie więc od „dobrej woli aptekarza”.

 

Co ciekawe, „Wyborcza” w swoim materiale - zdaje się niechcący - wskazała na ważny szczegół, zwykle pomijany w dyskusji na temat wprowadzenia recept na ellaOne. Obecnie tylko ten właśnie specyfik z grupy okraszanej mianem „dzień po” jest sprzedawany bez recepty. W pozostałych przypadkach „antykoncepcja awaryjna” jest dostępna tylko za zgodą lekarza.

 

Projektem wprowadzającym recepty na pigułki „dzień po” we środę zajmie się Senat. Jeśli ten nie wprowadzi do niej poprawek, zostanie skierowana do podpisu prezydenta i dopiero potem będzie mogła być wprowadzona w życie.


 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

MA


DATA: 2017-05-31 14:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdajecie sobie sprawe co znaczy wypowiedzieć kobiecie kompromis :-)
ponad 2 lata temu / polka
 
W medycynie nie ma terminu wczesnoporonne.Środek poronny tak ale to musi być ciąża.Nie można troche być w ciąży a troche nie .
ponad 2 lata temu / kobieta
 
Koniec kompromisów dobrze.I po co Wam to było?
ponad 2 lata temu / wedle życzenia.
 
Pigułka "dzień po" zastosowana po owulacji może mieć działanie wczesnoporonne, dlatego ma bardzo wiele wspólnego z aborcją.
ponad 2 lata temu / r
 
Pigułka "dzień po" jest środkiem antykoncepcyjnym i z aborcją ma tyle wspólnego, ile pis z prawem i sprawiedliwością.
ponad 2 lata temu / Ulubieniecpisu
 
Kopulować i zabijać - postęp i nowoczesność
ponad 2 lata temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.