DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 49  >   Credo

Rozmowa z kard. Raymondem Burke’m

Rebelia przeciw Kościołowi

Rebelia przeciw Kościołowi

We współczesnym Kościele widać zarówno wpływy protestanckie, jak i spotęgowanie idei rewolucji francuskiej – mówi kardynał Raymond Leo Burke, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, autor wydanej niedawno książki Boża Miłość stała się Ciałem, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.

 

 

W opublikowanym w Polsce wywiadzie‑rzece zatytułowanym Kardynał w sercu Kościoła stawia Ksiądz Kardynał tezę, z której wynika, że w naszych czasach proces rozpoczęty przez rewolucję francuską wyraźnie przyspieszył. Co Wasza Eminencja przez to rozumie?

– Fundamentem rewolucji francuskiej jest racjonalizm sprowadzający Pana Boga jedynie do roli swoistego wytworu ludzkiego umysłu i każący wszystko mierzyć ludzką miarą i stricte ludzkim rozumieniem historii. Utraciliśmy niemal zupełnie świadomość obecności Boga, nie rozumiemy, że jest on Panem historii, że nic, co dzieje się na świecie, nie może się dokonywać bez Jego woli. To właśnie zostało wyartykułowane po raz pierwszy na ogromną skalę podczas tamtej rewolucji. W jaki sposób? Poprzez okropne, brutalne, krwawe ataki na Kościół.

Doszło do deifikacji człowieka, do przypisania mu Boskich cech. To częsta przyczyna grzechu. Doprowadziło to do niespotykanej przemocy, do upadku szacunku dla człowieka, ale też do podważenia sensu sakramentu małżeństwa i wypaczenia rozumienia wolności, w tym wolności religii. Wszyscy ci, którzy odwrócili się od Chrystusa, nie byli w stanie dostrzec, że szatan jest krwiożerczym tyranem.

W naszych czasach ten proces znów nabiera rozpędu. Materializm oraz inne ideologie udające, że chcą uwolnić człowieka, a dążące do odcięcia go od wymiaru duchowego i robiące z Boga „opium”, to przecież współczesne formy niewoli. Człowiek uznaje dziś za pewnik, że rzeczywistość jest tym, czym on sądzi, że jest. Że dobro i zło każdy może sobie definiować indywidualnie. Przestaliśmy zauważać obiektywną rzeczywistość, nie szanujemy obiektywnego dobra i nie pojmujemy, że zło również jest obiektywne. A obiektywna rzeczywistość jest taka, że istnieje Bóg, że stworzył nas na swoje podobieństwo, że obdarował nas ludzką naturą i z tego faktu powinno wynikać każde nasze działanie.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.