We współczesnym Kościele widać zarówno wpływy protestanckie, jak i spotęgowanie idei rewolucji francuskiej – mówi kardynał Raymond Leo Burke, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, autor wydanej niedawno książki Boża Miłość stała się Ciałem, w rozmowie z Krystianem Kratiukiem.
W opublikowanym w Polsce wywiadzie‑rzece zatytułowanym Kardynał w sercu Kościoła stawia Ksiądz Kardynał tezę, z której wynika, że w naszych czasach proces rozpoczęty przez rewolucję francuską wyraźnie przyspieszył. Co Wasza Eminencja przez to rozumie?
– Fundamentem rewolucji francuskiej jest racjonalizm sprowadzający Pana Boga jedynie do roli swoistego wytworu ludzkiego umysłu i każący wszystko mierzyć ludzką miarą i stricte ludzkim rozumieniem historii. Utraciliśmy niemal zupełnie świadomość obecności Boga, nie rozumiemy, że jest on Panem historii, że nic, co dzieje się na świecie, nie może się dokonywać bez Jego woli. To właśnie zostało wyartykułowane po raz pierwszy na ogromną skalę podczas tamtej rewolucji. W jaki sposób? Poprzez okropne, brutalne, krwawe ataki na Kościół.
Doszło do deifikacji człowieka, do przypisania mu Boskich cech. To częsta przyczyna grzechu. Doprowadziło to do niespotykanej przemocy, do upadku szacunku dla człowieka, ale też do podważenia sensu sakramentu małżeństwa i wypaczenia rozumienia wolności, w tym wolności religii. Wszyscy ci, którzy odwrócili się od Chrystusa, nie byli w stanie dostrzec, że szatan jest krwiożerczym tyranem.
W naszych czasach ten proces znów nabiera rozpędu. Materializm oraz inne ideologie udające, że chcą uwolnić człowieka, a dążące do odcięcia go od wymiaru duchowego i robiące z Boga „opium”, to przecież współczesne formy niewoli. Człowiek uznaje dziś za pewnik, że rzeczywistość jest tym, czym on sądzi, że jest. Że dobro i zło każdy może sobie definiować indywidualnie. Przestaliśmy zauważać obiektywną rzeczywistość, nie szanujemy obiektywnego dobra i nie pojmujemy, że zło również jest obiektywne. A obiektywna rzeczywistość jest taka, że istnieje Bóg, że stworzył nas na swoje podobieństwo, że obdarował nas ludzką naturą i z tego faktu powinno wynikać każde nasze działanie.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.
Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.
Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.
Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.
Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI