DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Realistycznie o soborze

Realistycznie o soborze
Fot. Lothar Wolleh/Ras67/Wikimedia Commons

W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” natrafiamy na tekst Sławomira Cenckiewicza pt. „Komunizm i sekrety Soboru Watykańskiego II”. Jak podkreśla autor, by zrozumieć historię ostatnich dekad w życiu Kościoła katolickiego, potrzebna jest „tradycjonalistyczna wrażliwość”, pozwalająca równocześnie „spojrzeć na sobór i jego następstwa, jakie one były w rzeczywistości”. Pomocą w tym jest obszerna praca prof. Roberto de Mattei.

 

Jak ocenia Cenckiewicz, autor „Soboru Watykańskiego II. Historii dotąd nieopowiedzianej” dobrze wywiązał się z podjętego zadania, prezentując przy tym opowieść całościową i spójną. „W 10 obszernych rozdziałach książki (…) profesor zawarł esencję złożonej genezy, przebiegu i recepcji soboru – od symptomów kryzysu w Kościele w epoce Piusa XII, konspiracji i naporu liberalnych prądów teologicznych, poglądów i pomysłów Roncallego (Jana XXIII), zadziwiająco dynamicznej kariery kard. Montiniego (Pawła VI), aż do rangi teologicznej nauczania Vaticanum II, „eksplozji” posoborowego kryzysu, rebelii w Kościele holenderskim i tradycjonalistycznego oporu przeciw nowinkom postępowców” – pisze polski historyk. Jak dodaje, komunistom „zależało przede wszystkim na utrzymaniu liberalnego kursu soboru”, co im się udało. I nie był to ostatni z ich sukcesów.

 

O czym zapominają dzisiejsi zwolennicy posoborowego aggiornamento (oczerniający przy okazji „przedsoborowy” - własny - Kościół i tych strasznych „integrystów”), światło na historię Vaticanum II rzucają same sowieckie archiwa, a zawarte w nich informacje tworzą raczej ponury obraz „nowej wiosny”. Kreml przemawiający ustami moskiewskich biskupów, osłabiający konserwatystów z Kurii Rzymskiej na czele z kard. Ottavianim, wykorzystujący ekumeniczne mrzonki w celu uzyskania milczenia Kościoła nt. komunizmu, rozwijający rzymską i kościelną agenturę. Aż po KGB zajmujące się promocją soborowych osiągnięć i rozpracowywaniem hierarchów niechętnych „wyczekiwanym” zmianom. „Nawet dzisiaj trudno wciąż pojąć, w jaki sposób doszło do soborowego zerwania z antykomunistyczną doktryną Kościoła katolickiego”, pisze Cenckiewicz. A zmiana nadeszła z wewnątrz Kościoła, depcząc wolę wielu ojców soborowych, jak i rzeczywiste problemy, z jakimi borykali się wówczas wierni Europy Wschodniej i Azji.

 

Jak faktycznie przebiegał sobór? Co zaciążyło na epoce, która po nim nastąpiła? Kim są architekci soborowych zmian? Jakie owoce przyniosło zwycięstwo i długie panowanie kościelnych liberałów? Kto był wreszcie zasadniczym politycznym beneficjentem zmian soborowych? Co faktycznie oznaczały one dla wiernych i duchowieństwa krajów znajdujących się pod komunistyczną okupacją? Jaki faktycznie jest bilans okresu posoborowego w życiu Kościoła? To pytania, które coraz trudniej dzisiaj zbywać „obowiązującą” jeszcze historią potrzebnej reformy, otwierania na świat, zgodnej i przemyślanej odnowy o wyłącznie duchowo-kościelnym wymiarze.

 

Michał W. Bieleński


DATA: 2013-03-27 16:00
AUTOR: MICHAŁ W. BIELEŃSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

http://www.youtube.com/watch?v=67Lom28KSlg jako owoc soboru watykańskiego II. Kardynał ów jest w pełnej łączności z Rzymem, a Bractwo Piusa X nie. Tak wygląda posoborowa "ofiara mszy św". Jeden wielki skandal
ponad 6 lat temu / Kamil
 
No, dużo wody w Wiśle uplynie zanim czynniki "kościelne" zaczną patrzeć na sobór i sam Kościół realistycznie.
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Apeluje do wszystkich,wróćmy do odtwarzania zakonów,które zostały na podstawie kasaty zniszczone (cystersi,benedyktyni)!
ponad 6 lat temu / Robert
 
Jaki faktycznie jest bilans okresu posoborowego w życiu Kościoła? Tragiczny.
ponad 6 lat temu / Leokadiusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "13679"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.