DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 9  >   Temat numeru: Komunizm 20 lat później

Piotr Doerre

Reaktywacja czy kontynuacja?


W zgiełku obchodów 20-lecia „obalenia komunizmu”, czyli pokojowego demontażu systemu sowieckiego w Polsce i na świecie, nie wspomina się – jak dotąd – o innej rocznicy, która jest ważna nie tyle z politycznego, co nadprzyrodzonego punktu widzenia. Oto 60 lat temu, 13 lipca 1949 r. Ojciec Święty Pius XII wydał dekret o ekskomunice grożącej wszystkim katolikom należącym do partii komunistycznych lub je wspierającym. Warto podkreślić, iż był to czas, w którym wydawało się, że nic nie powstrzyma rosnącej siły i popularności komunizmu na świecie. O ile pierwsze dwadzieścia lat po rewolucji zwanej październikową naznaczone było sukcesami tej ideologii (jak ostateczne zwycięstwo w wojnie domowej w Rosji czy umocnienie się we Francji), ale i jej porażkami (Polska, Hiszpania), to później akcje komunizmu wydawały się iść cały czas w górę.

II wojna światowa wywołana wszak przez Sowietów wraz z ich ideowymi pobratymcami spod znaku hakenkreuza sprawiła, że bolszewickie armie zalały wielkie połacie Europy i Azji, a „ojczyzna światowego proletariatu” stała się jednym z dwóch globalnych mocarstw. Zarazę marksistowskiej utopii rozprzestrzeniała po świecie sowiecka agentura, działając zarówno w tajny, jak i jawny sposób, inicjując konflikty zbrojne, przewroty polityczne, inspirując lokalne partie i ruchy społeczne, wywierając nacisk przemocą, propagandą, piętnując czy wręcz fizycznie eliminując swych wrogów jako „faszystów”, ekscytując masy i wabiąc intelektualistów, wreszcie przenikając do rozmaitych instytucji, w tym również do Kościoła.

Świadom powagi sytuacji papież pragnął zdecydowanie i jasno wskazać wiernym, że nie może być kompromisu pomiędzy chrześcijaństwem a oddawaniem czci, choćby tylko powierzchownej, bogom nowej wiary będącej de facto politycznym wcieleniem satanizmu. Jednak w wielu krajach dekret papieski nie został odczytany w kościołach – tak silny był strach przed konfrontacją lub po prostu tak atrakcyjny wydawał się nowy język „postępu”, „humanizmu”, walki z „ciemnotą”.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z koleiósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.

 
 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 180 sób zginęło, a prawie 500 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.