DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 9  >   Temat numeru: Komunizm 20 lat później

Piotr Doerre

Reaktywacja czy kontynuacja?


W zgiełku obchodów 20-lecia „obalenia komunizmu”, czyli pokojowego demontażu systemu sowieckiego w Polsce i na świecie, nie wspomina się – jak dotąd – o innej rocznicy, która jest ważna nie tyle z politycznego, co nadprzyrodzonego punktu widzenia. Oto 60 lat temu, 13 lipca 1949 r. Ojciec Święty Pius XII wydał dekret o ekskomunice grożącej wszystkim katolikom należącym do partii komunistycznych lub je wspierającym. Warto podkreślić, iż był to czas, w którym wydawało się, że nic nie powstrzyma rosnącej siły i popularności komunizmu na świecie. O ile pierwsze dwadzieścia lat po rewolucji zwanej październikową naznaczone było sukcesami tej ideologii (jak ostateczne zwycięstwo w wojnie domowej w Rosji czy umocnienie się we Francji), ale i jej porażkami (Polska, Hiszpania), to później akcje komunizmu wydawały się iść cały czas w górę.

II wojna światowa wywołana wszak przez Sowietów wraz z ich ideowymi pobratymcami spod znaku hakenkreuza sprawiła, że bolszewickie armie zalały wielkie połacie Europy i Azji, a „ojczyzna światowego proletariatu” stała się jednym z dwóch globalnych mocarstw. Zarazę marksistowskiej utopii rozprzestrzeniała po świecie sowiecka agentura, działając zarówno w tajny, jak i jawny sposób, inicjując konflikty zbrojne, przewroty polityczne, inspirując lokalne partie i ruchy społeczne, wywierając nacisk przemocą, propagandą, piętnując czy wręcz fizycznie eliminując swych wrogów jako „faszystów”, ekscytując masy i wabiąc intelektualistów, wreszcie przenikając do rozmaitych instytucji, w tym również do Kościoła.

Świadom powagi sytuacji papież pragnął zdecydowanie i jasno wskazać wiernym, że nie może być kompromisu pomiędzy chrześcijaństwem a oddawaniem czci, choćby tylko powierzchownej, bogom nowej wiary będącej de facto politycznym wcieleniem satanizmu. Jednak w wielu krajach dekret papieski nie został odczytany w kościołach – tak silny był strach przed konfrontacją lub po prostu tak atrakcyjny wydawał się nowy język „postępu”, „humanizmu”, walki z „ciemnotą”.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.