DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Ratujcie małżeństwa za wszelką cenę. Bo każde może być uratowane!

Ratujcie małżeństwa za wszelką cenę. Bo każde może być uratowane!
Źródło: pixabay.com

Świadomość społeczna oddziałuje na małżeństwa – im większa akceptacja dla rozwodów, tym więcej tych rozwodów będzie. Ale małżeństwo też oddziałuje na społeczeństwo – im więcej związków będzie się rozpadać, tym jednostki tworzące społeczeństwo będą bardziej ułomne. Z kilku bardzo prostych przyczyn.

 

Na stronach internetowych amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) ukazał się wywiad z dr Christine Bacon, psychologiem i ekspertem do spraw związków. Zwróciła ona uwagę, że istnieje dziś coś co nazwała „frenetycznym podejście do małżeństwa”. To oczekiwanie posiadania małżeństwa doskonałego od razu i bez żadnego wysiłku, bez konieczności żadnej pracy nad sobą i samym małżeństwem. Objawia się to w nowym podejściu do małżeństwa: jeśli małżonek nie sprawia że jesteś szczęśliwy, rozwiedź się z nim i zwiąż się z kolejnym, który już sprawi, że będziesz szczęśliwy. Według Bacon pędzimy dziś przez nasze relacje bez poświęcenia choćby odrobiny czasu by usiąść i zastanowić się, jakie są moje rzeczywiste oczekiwania względem małżeństwa i czy są one dobre. W ogóle nie myślimy o tym co my, a nie ta druga osoba, powinna poświęcić na rzecz dobrego małżeństwa.

 

Każde małżeństwo może zostać uratowane. Wystarczy chcieć

Przeprowadzający rozmowę John Horvath, zapytał Bacon dlaczego w swej książce „Super para”, stwierdziła, że małżeństwa trzeba ratować zawsze i za wszelką cenę. Psycholog stwierdziła, po prostu: każde małżeństwo można uratować. „Dotyczy to także przypadków nadużyć, nałogów, niewierności – widziałam, jak serca ludzi potrafią się zmienić, a ich zachowania polepszyć. Większość z nas sądzi jednak, że podczas wielkich kryzysów małżeńskich, nie ma już dla związku ratunku. A moja wiara uczy mnie, że skoro odkupienie możliwe jest dla każdej duszy, musi również istnieć ratunek dla każdego małżeństwa. Czyż to nie ironia, że większość małżeństw gdy się rozpada, to jedna ze stron pozostaje samotna i czeka na pojednanie. Najważniejszą z ról małżonka jest miłość do drugiej osoby – ale w wielu momentach małżeństwa przestają się kochać, uczucie wygasa. Kiedy to nastąpi, musimy zrobić wszystko (i to robię w terapiach z parami) jak znów okazać miłość drugiej osobie. Wypracowujemy strategię tego jak być cierpliwym i życzliwym, nie być niegrzecznym, a także – jak nie pamiętać zła, które spotkało nas ze strony małżonka” – twierdzi,  

 

Bacon uważa również, że jeśli w społeczeństwie wartość małżeństwa jest podnoszona, a rozwody źle widziane, to takie środowisko sprzyja wzmacnianiu małżeństw. „W środowisku naukowym istnieje teoria o nazwie teoria dowodu społecznego. Mówiąc najprościej – jeśli wszyscy tak robią, to znaczy, że to jest w porządku. Statystyki aborcji wzrosły gdy została ona zalegalizowana, bo jeśli coś jest zgodne z prawem, to wielu z nas sądzi, że jest w porządku i z pewnością należy się z tym zgadzać” – twierdzi Bacon.

 

Według dr Bacon, człowiek w naturalny sposób wpatrzony jest w elity, w liderów, w mentorów społecznych, którzy już coś w życiu przeżyli, osiągnęli i mogą podzielić się z nami swoją mądrością. Jeśli nasi idole rozwodzą się, to nie tylko nas nie powstrzymują od podjęcia decyzji o rozwodzie, ale – ponieważ ich działania przemawiają głośniej niż słowa – nawet do niej zachęcają. Już dwa pokolenia żyją w społeczeństwie, gdzie więcej ludzi się rozwodzi niż walczy o uratowanie swojego małżeństwa. W sposób naturalny nasze dzieci będą naśladować to, co widzą.

 

„Nie muszę chyba tłumaczyć, że uczenie dzieci, że rozwody są złe, powinno być podstawowym zadaniem społeczeństwa. Jest tak z wielu powodów. Rodzicie rozważający rozwód rozważają bowiem czy zadać niewypowiedziany ból swoim dzieciom. Co więcej, te dzieci też będą częściej niż inni rozważać własny rozwód, gdy już dorosną. I będzie to trudno zatrzymać, gdyż dzieci rozwodników często nie zdają sobie sprawy z krzywdy, jaką był rozwód ich rodziców i – uznając sytuację swojego małżeństwa za zupełnie wyjątkową – uznają, że ich dzieci przejdą przez to tak dobrze, jak oni sami – uważa terapeutka.

 

Ale nie tylko całe społeczeństwo, ale również bezpośrednie otoczenie ma wielki wpływ na podjęcie decyzji o ewentualnym rozwodzie. Jeśli sąsiedzi, przyjaciele, rodzeństwo przekonują nieszczęśliwego małżonka, że o małżeństwo trzeba walczyć, wtedy ta osoba będzie walczyć. Jeśli zaś będą mówić, że rozwód to dobra droga, utwierdzą tylko w decyzji pójścia na łatwiznę.

 

Małżeństwo ma ogromny, choć często niedostrzegalny, wpływ na społeczeństwo

John Horvath zadał bardzo ciekawe pytanie – o istnienie odwrotnej relacji, to znaczy czy małżeństwo wpływa na społeczeństwo? Według Bacon małżeństwo jest przecież fundamentem każdego społeczeństwa. To małżeństwo daje najwięcej okazji do nabycia umiejętności zarządzania konfliktami, komunikacji, zarządzania czasem, miłości, szacunku, empatii. To małżeństwo zapewnia bezpieczne miejsce do dzielenia się (nawet wyolbrzymiania) problemami, obawami, upadkami czy sukcesami. To małżeństwo uczy nas bezinteresowności. To wreszcie małżeństwo uczy nas dokonywania wyboru: czy skupimy się na naszych słabościach, poddamy się im, czy spróbujemy walczyć. Małżeństwo zmienia jednostki – a więc w konsekwencji całe społeczeństwo – na lepsze. Wszystkie mocne strony społeczeństwa kształtują się w małżeństwie. Jest to bardzo łatwo dostrzegalne, widzimy bowiem, że w społeczeństwie rozwodników tego typu cnót brakuje. Wszystko co złe w społeczeństwie, w politykach, w mediach, w reality show, zaczęło się w małżeństwach, których nie chciano ratować. Przez to nie wiemy już, jak to jest być uprzejmym, co to znaczy dbać o potrzeby innych, przed swoimi.


A stabilne małżeństwa przynoszą społeczeństwu taką samą stabilność, takie same poczucie bezpieczeństwa, jakie jest w dobrym małżeństwie. Gdzie stabilizacja, tam bezpieczeństwo.

 

Nic nie uczy istoty małżeństwa tak, jak Kościół

Dr Christine Bacon jest katoliczką. Przyznaje, że jako młoda żona, nie rozumiała, dlaczego Kościół naucza, że małżeństwo ma mnie uczynić świętą, a nie szczęśliwą. „Brzmiało to tak, jakbyśmy musieli wybrać tylko jedną z tych dwóch opcji – takie wydawać nam się mogły małżeństwa naszych dziadków, którzy żyli pobożnie, ale nie wydawali się zbyt szczęśliwi. Dziś, po trzydziestu czterech latach małżeństwa, i naprawdę licznych doświadczeniach, już wiem o co w tym chodzi. Jeśli wchodząc w małżeństwo chcesz być po prostu szczęśliwy, nie będziesz ani szczęśliwy ani święty. Jeśli zaś żeniąc się chcesz być święty, istnieje duża szansa, że będziesz i święty i szczęśliwy!” – mówi psycholog.

 

„Czym jest istota wiary katolickiej – śmierć na krzyżu? Poświęceniem dla drugiej osoby. To właśnie zakłada małżeństwo, jeśli ma być dobre. Jedno poświęca się dla drugiego. Każdego dnia. W katolickim małżeństwie wezwanie do świętości natężają sakramenty – przyjmowanie Komunii Świętej sprawia, że stajemy się lepszymi małżonkami, i ludźmi w ogóle. Nasza wiara uczy także zasadniczej potrzeby modlitwy z małżonkiem i za małżonka – bo mamy być jak Chrystus. Dlatego Kościół naucza, że żadne małżeństwo nie może przetrwać bez codziennej komunikacji, bo żadna więź katolika z Chrystusem nie przetrwa nienaruszona bez codziennej modlitwy, bez komunikacji. I wreszcie – porzuceni małżonkowie katoliccy trwają w czystości modląc się za powrót osoby, która ich porzuciła, nawet wówczas gdy to porzucający wyrządził krzywdę porzuconemu i to z jego strony powstawały wszystkie niesprawiedliwości. Dlaczego? Bo Chrystus czeka na nas i wybacza nam każdy grzech, jeśli tylko szczerze go żałujemy. Tak więc miłość do małżonka nie zależy od jego dobrych zachowań, ale od tego, jak wygląda miłość Boga do człowieka. Miłość wierna i oczekująca na dobrowolny powrót” – wyjaśnia dr Christine Bacon.

 

Źródło: tfp.org

malk


DATA: 2017-08-03 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I święta prawda kto nigdy nie był w malzenstwie nie wie jak co dzień czeba o nie walczyc i pielegnowac nie zawsze rozumie tego slowa
8 dni temu / Adam
 
Artytuł super, dobrze by było żeby dotarł do jak największej grupy osób
11 dni temu / Pokora
 
Do Paulina. Oczywiście masz racje, priorytetem tutaj będzie ratowanie dzieci,ale na tym portalu pewnie rzadko kto to zrozumie:)
ponad 1 rok temu / Maja
 
Pani ma racje pod jednym warunkiem - gdy obie strony tego chcą. Gdy np. mąż albo żona nie widza swoich wad i nie chcą się zmienić to choćby druga osoba była i świętą to nic nie da.
ponad 1 rok temu / Aska
 
Czy o małżeństwo trzeba walczyć nawet kosztem dzieci? Oddać Bogu, a poprowadzi Świętą drogą, niepojętą rozumem, no chyba że po happy endzie. Polecam wszystkim znać znaczenie tego słowa :) Święta droga jest najlepsza dla każdej istoty na ziemi, nawet jeśli jest chwilowo bolesna. Ból to nie cel, to informacja. Poświęcenie to słowo, w którym ukryte często oczekiwanie, że ktoś za to cierpienie odda Ci dobro. Handel z bogiem. Z Bogiem się nie handluje, Boga przyjmuje się w Sercu i razem z Nim żyje. Jeśli coś odbiera, to tylko po to, by gać coś lepszego. Z jednym muszę się zgodzić. Ludzie często wolą zmienić na nowe, zamiast naprawić. Ja wchodziłem w małżeństwo wiedząc, że czeka mnie teraz codzienna praca nad relacją i sobą. Przede wszystkim sobą. Zbyt dużo ludzi jednak myśli, że teraz mogą odpocząć. Pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / .Tomek
 
Matko Najświętsza proszę Cię chroń i strzeż małżeństwa w Polsce. Nie pozwól żadnemu złu ich dosięgnąć. Matko Święta, Matko Chrystusa okryj Twoim płaszczem wszystkie Chrześcijańskie, Katolickie małżeństwa. Matko Najukochańsza powierzam Ci małżeństwa moich bliskich, z mojej rodziny. Strzeż je o Matko Najczystsza.
ponad 1 rok temu / Filip
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.