DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Ratowanie życia i zdrowia, a nie aborcja. Udana pionierska operacja nienarodzonego dziecka

Ratowanie życia i zdrowia, a nie aborcja. Udana pionierska operacja nienarodzonego dziecka
Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodzeniem przeprowadzili pionierską w Polsce operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Mama i maluch czują się dobrze.

 

Operacja wykonana została metodą fetoskopową. Przeprowadził ją zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr. Monika Hiszpańska oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa nienarodzonych dzieci. Operacja trwała ponad 4 godziny. Mama i maluch czują się dobrze.

 

„Konsekwencją wady są na ogół porażenia nóg oraz porażenie zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy. Operacje wewnątrzmaciczne z powodu rozszczepu kręgosłupa poprawiają rokowanie dla dzieci z rozpoznaną wadą, zmniejszają ryzyko powikłań po porodzie, dają też większą szansę na prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych oraz zwieraczy” – podkreślono w komunikacie WUM.

 

Fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa nienarodzonego dziecka są alternatywą dla tradycyjnych operacji - z otwarciem jamy macicy. W tym przypadku wykonuje się jedynie trzy otwory przez które zakłada się trokary do jamy owodni. Następnie – by uzyskać widoczność – do jamy macicy wprowadzany jest dwutlenek węgla, a odciągany płyn owodniowy, a następnie wycinany jest kawałek nieprawidłowej tkanki. Operacja jest bardzo trudna z przyczyn technicznych. Używana do szycia igła ma np. zaledwie 13 mm.

 

Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2017-09-13 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo jest duże ryzyko takiej operacji. Wykonana w początku 7 miesiąca życia dziecka, dziecko ma jeszcze prawie 3 miesiące na regenerację w łonie matki. Mam nadzieję, że operacja będzie miała dobry skutek; na razie nie wiadomo czy dziecko urodzi się zdrowe. Oby tak było! I oby p. Wielgoś nie przeprowadzał już więcej aborcji!
9 miesięcy temu / M
 
Bogu dzieki!!! Zycze szybkiego powrotu do zdrowia mamie i maluszkowi. Niech Bog blogoslawi.
9 miesięcy temu / Rebeka
 
Piekne
9 miesięcy temu / Nixon-X
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.