DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

RAŚ dąży do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną

RAŚ dąży do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną
Michal Grocholski / Forum

Ruch Autonomii Śląska chce doprowadzić do tego, by mieszkańcy regionu mieli takie same prawa jak Karaimi, Łemkowie, Tatarzy czy Romowie. Partia rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem odpowiedniej ustawy. Pomóc im chcą niektórzy Kaszubi.


RAŚ oraz współpracujące z nim organizacje muszą teraz zebrać 100 tysięcy podpisów. - Oficjalnie rozpoczniemy zbiórkę podpisów w czwartek 24 kwietnia w Katowicach u zbiegu ulic 3 Maja i Stawowej – powiedział koordynator akcji Jacek Tomaszewski. - To będzie prawdziwy sprawdzian dla Ślązaków. Co innego zadeklarować się jako Ślązak w spisie powszechnym, co innego fizycznie się podpisać, podać dane, PESEL – dodaje.


Inicjatywę popierają reżyserowie Kazimierz Kutz (związany z partią Palikota) i Mirosław Najnert, posłowie Marek Plura (Platforma Obywatelska) oraz Piotr Chmielowski (SLD). W zbieraniu podpisów pomogą również niektóre organizacje kaszubskie.


Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych obejmuje cztery mniejszości: karaimską, romską, łemkowską i tatarską. Gwarantuje im dotacje, prawo do kultywowania historii regionu, możliwość zapisywania nazwisk i nazw miejscowości we własnym języku.


W ostatnim spisie powszechnym z 2011 roku narodowość śląską (jako pierwszą lub drugą) zadeklarowało ponad 800 tysięcy osób. Dziesięć lat wcześniej było to tylko niecałe 175 tysięcy.Źródło: Newsweek.pl

KRaj


DATA: 2014-04-25 19:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

My nie som niymcy, my nie som poloki my som SLONZOKI!!!!
ponad 6 lat temu / Peter
 
przewrót na Ukrainie jest "dziełem" dalekich sił zachodnich i bliskowschodnich - wszystko zaczyna na to wskazywać już dość dobitnie, i dlatego @[email protected] jest akurat odwrotnie niż prawisz; poza tym, "winnych" szuka się wśród tych, którzy odniosą najwięcej korzyści; którzy oligarchowie najbardziej zyskują na zamieszaniu na Ukrainie i skąd ich korzenie? poza tym jest już dostępna dobra książka na ten temat - tego całego przewrotu "majdaniarskiego" - polecam - praca zbiorowa "Stepan Bandera w Kijowie"; i jeszcze jedno - Rosja robi przewrót w Meksyku, u granic USA; to jak te USA reaguje? w czym będzie się to różniło od działań Rosji na Ukrainie, w kraju u swoich granic; oprócz oczywiście jakiejś tam finezji typu "ciasteczko przez serwetkę"; i jak słusznie @[email protected] zauważył - jadą na, całkiem innym niż moskiewskie, paliwie; żeby Polska była poważnym krajem, to już dawno wypędziłaby z granic obce, ciągle nam szkodzące nacje, grupy i różnych takich volksdojczów;
ponad 6 lat temu / jaro
 
RAŚ nie ma nic wspólnego ze Śląskiem i Ślązakami. Różne Gorzeliki, Niewoliki i inne takie, to napływowy element i kryptoniemiecka opcja i tyle. Jestem Ślązakiem = Polakiem. Jak ktoś próbuje rozdzielać tą prawdę, to jest albo Niemcem albo nie ma ukształtowanej narodowości. Naród śląski nie istnieje. Są Polacy albo Niemcy albo nieokreśleni narodowo tubylcy lub napływowi. Ślązacy w Aushwitz, pod szubienicą lub przed plutonem egzekucyjnym ginęli z okrzykiem: Niech żyje Polska! Powstańcy Śląscy szli w bój o Polskę.
ponad 6 lat temu / Ślązak
 
Jadą na pełnym niemieckim kapitale.
ponad 6 lat temu / ...
 
@ jaro: nie sądzę, że to akurat banderowce w Doniecku dziś rozrabiają, a jest to ruch separatystyczny, jak i ten, co kiełkuje na Śląsku. Wszystko się niewinnie zaczyna od kwestii językowych, historycznych etc. To może warto poprosić grasującego na tym portalu Gabriela, by wszystko rozłożył po półkach i wytłumaczył zgodnie z posiadanymi przezeń instrukcjami? Jak na mnie, to RAŚ jest "akcja dobrze skoordynowana z" promoskiewskim przewrotem na Ukrainie.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 
cały czas akcja dobrze skoordynowana z banderowskim przewrotem na Ukrainie i dążeniem Niemców do "zaopiekowania" się swoimi na terenie Polski; a co na to te d... i c... z rządu, sejmu i senatu? co zrobi z tym fantem (podobno wszystkich Polaków) prezydent? czekamy na hasło do "odbicia" polskiego śląska - tak jak to było w latach 1919-1921; Korfanty, jak tak patrzy na tych s... z góry, na tych mężyków w stanie, to pewnie ma wielką ochotę wrócić na ziemię i zrobić porządek z tym tałatajstwem, ale to tak raz na zawsze; i niech nikogo nie zmylą hasełka, pod którymi chcą "tylko" zostać mniejszością narodową; poza tym jakie dofinansowanie - won, bawić się za swoje; tak jak finansowane powinny być partie i związki zawodowe - ze składek tylko swoich członków; dla przypomnienia - do dzisiaj nie wyjaśniono, co przewożono w ciężarówkach z Wrocławia do Katowic, pod osłoną służb parę (chyba dwa lub trzy) lat temu; i dlaczego ktoś z nich powiedział: to żeby "psy" tego nie spaprały
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.