DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Raport ONZ: wzrasta „poganizacja” społeczeństw świata. Trzeba zakazać „polowania na czarownice”

Raport ONZ: wzrasta „poganizacja” społeczeństw świata. Trzeba zakazać „polowania na czarownice”
Fot. Andrzej Sidor/FORUM

W zastraszającym tempie rośnie liczba osób, które straciły życie z powodu oskarżeń o czary – alarmuje ONZ. Na świecie przybywa wróżbitów i rośnie liczba osób zaangażowanych w bałwochwalcze praktyki. Problem dotyka wielu zakątków globu.

 

W lipcu wściekły tłum w Indiach zamordował 63-letnią matkę pięciorga dzieci oskarżoną o wróżbiarstwo. Pod koniec czerwca dżihadyści Islamskiego Państwa ścięli dwie kobiety uznane za czarownice. W lutym z tego samego powodu w Tanzanii zabito dziecko-albinosa. W ubiegłym roku w Zimbabwe mężczyzna ukamienował 71-letniego wuja za czary. Takie przypadki – odnotowane w mediach światowych i zgromadzone w oenzetowskim raporcie - nie ograniczają się jedynie do regionu Azji czy Afryki, a zabobonne myślenie spotyka się nawet w Kalifornii.

 

Jeszcze w 2008 roku – jak wynika z wcześniejszego oenzetowskiego raportu - na całym świecie, niezależnie od regionu miało miejsce ponad tysiąc zabójstw z powodu czarów. Na przykład w Papui - Nowej Gwinei odnotowano ich ponad 50, po kilkaset w Indiach, Nepalu  i RPA.

 

Z najnowszego badania, polegającego na zgromadzeniu danych medialnych z 41 krajów wynika m.in., że w 2013 roku z powodu oskarżeń o czary i „rzucanie uroków” zamordowano co najmniej 800 osób. Witchcraft and Human Rights Information Network twierdzi, że biorąc pod uwagę fakt, iż większość przypadków nie jest zgłaszanych ani tym bardziej odnotowanych w mediach, dokładne statystyki w tej kwestii są prawie niemożliwe do znalezienia, a liczby te prawie na pewno stanowią jedynie niewielką część dużo większego problemu.

 

Większość ofiar to kobiety i dzieci. Według Wysokiego Komisarza ONZ w sprawie uchodźców, w samej stolicy Demokratycznej Republiki Konga na ulicy żyje około 50 tys. dzieci. Większość z nich została porzucona z powodu „opętania”. Raport ONZ podkreśla, że zanim wylądowały na ulicach, były często więzione, wykorzystywane seksualnie i torturowane.

 

Badacze ONZ podobnie zresztą jak wielu innych analityków – mimo, iż mają dane o rosnącej liczbie wróżbitów i praktyk okultystycznych - nie dostrzegają głębszych przyczyn postępującej poganizacji społeczeństwa i wiążą problem zabijania z powodu czarów przede wszystkim z prymitywizmem społeczeństw agrarnych oraz rzekomymi zmianami klimatycznymi.

 

Podają przykład indyjskiego stanu Assam, który cierpi z powodu największych susz od dziesięciu lat. W ubiegłym roku odnotowano tam 100 morderstw związanych z oskarżeniami o czary.

 

Podobne, zabobonne myślenie nie jest obce nawet kalifornijskim farmerom, którzy w obawie o zbiory z powodu suszy zwracają się o pomoc do wróżbitów i "czarownic wody".

 

Za wskazanie przez „wiedźmę” miejsca, gdzie należy kopać studnię, w której na pewno pojawi się woda, farmerzy płacą nawet 50 tys. dolarów. John Franzia, prezes Bronco Wine Company mówił w marcu ub. roku agencji AP, że regularnie korzysta z pomocy czarownic od 20 lat, ponieważ „są lepsze niż faceci z wszystkimi urządzeniami elektrycznymi do poszukiwania wody”. W związku z powszechną praktyką korzystania z usług „czarownic” przez farmerów, wypowiedzieli się uczeni, którzy na łamach pisma branżowego „US Geological Survey” potępili te praktyki.

 

Z pomocy wróżbitów i różnej maści magów korzystają obecnie politycy z Tanzanii. Tanzania jest krajem głęboko przesądnym. Jak podaje Pew Research Center, aż 93 procent mieszkańców wierzy w czary, a „polowanie na czarownice” wzrasta gwałtownie w okresach przedwyborczych.

 

Tanzańscy ministrowie już zwrócili się do okultystów „o pomoc” w kampanii parlamentarnej i prezydenckiej. Politycy noszą talizmany wykonane z fragmentów ciała pobranych od zamordowanych albinosów. Za organy od jednego człowieka, który ma bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi można otrzymać nawet do 46 tys. dolarów.

 

W Ghanie wciąż istnieje sześć tzw. obozów dla czarownic, gdzie zsyłane są kobiety i dzieci oskarżone o rzekome czary. W marcu ubiegłego roku kilkuset osobom jednego z takich obozów udało się powrócić do domu po przejściu „rytuału oczyszczającego.” Władze Ghany po brutalnym zabójstwie 72-letniej kobiety, która została podpalona w mieście Tema w 2010 r. podjęły starania w celu ich zlikwidowania. Odbywa się to jednak z wielkimi oporami.

 

Dwa lata temu Papua-Nowa Gwinea uchyliła ustawę z 1971 roku, która zezwalała na morderstwo osoby podejrzanej o „rzucenie czarów.” Kamerun, RPA i Tanzania wprowadziły przepisy, które mają ograniczyć „polowanie na czarownice.” Międzynarodowa organizacja pozarządowa HelpAge twierdzi jednak, że przepisy te rzadko kiedy są odpowiednio egzekwowane.

 

By przeciwdziałać szerzeniu się magii i bałwochwalczych praktyk, protestanccy duchowni z kilku afrykańskich krajów spotkali się w 2013 roku w Nairobito. Problemem tym zajmował się w 2013 roku także Parlament Europejski. W lipcu 2013 r. opublikowano raport pt. Child Witchcraft Allegations and Human Rights”. Jego celem było uświadomienie posłom europejskim tragicznych konsekwencji upowszechniania praktyk wróżbiarskich.

 

ONZ w swoim najnowszym raporcie zaleca upowszechnienie wiedzy na ten temat i podjęcie działań w celu przyjęcia odpowiedniej rezolucji, która zabroni praktyk wróżbiarskich.

 

Źródło: whrin.org / foreignaffairs.com

Agnieszka Stelmach
DATA: 2015-08-21 13:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To są skutki zwalczania chrześcijaństwa. ONZ mówiąc brzydko rżnie głupa. Niszczą kościół i dziwią się, że ludzie brak wiary zastępują magią. Człowiek to istota, która potrzebuje Boga. Gdy mu się go odbiera takie są skutki.
ponad 4 lata temu / blanka
 
Jest tylko jedna prawdziwa religia - Katolicka.
ponad 4 lata temu / Krzyś
 
Jak by religie świata zajęły się sprawami duchowymi, a nie materialnymi, to pewnie i czarownic było by mniej.
ponad 4 lata temu / Bez znaczenia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.