DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Raport OECD o potrzebie „agresywnego opodatkowania” energii

Raport OECD o potrzebie „agresywnego opodatkowania” energii
fot. Maciej Jarzebinski / Forum

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), której członkiem jest także Polska, wzywa rządy do bardziej „agresywnego opodatkowania” energii kopalnej. W najnowszym raporcie „Taxing Energy Use 2018”, OECD ostrzega, że ​​obecne poziomy opodatkowania nie są wystarczające, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu.

 

Zdaniem OECD poziom opodatkowania energii w niewielkim stopniu zmienił się w latach 2012-2015 i jedynie 0,3 proc. emisji CO2 podlega opodatkowaniu na poziomie odpowiadającym kosztom dla środowiska.

 

Wykazano również, że opodatkowanie węgla jest niewielkie, podczas gdy to paliwo kopalne rzekomo odpowiada za prawie 50 proc, emisji dwutlenku węgla w 42 badanych krajach. W zaledwie pięciu państwach – podkreślono - opodatkowanie węgla przekracza 5 euro za hipotetyczną emisję tony CO2.

 

„Nie ma strukturalnych zmian w strukturze podatków od zużycia energii w latach 2012-2015. Jest to niepokojące” – stwierdził Angel Gurría, sekretarz generalny OECD. Przyznał, że kraje zaczynają wdrażać zasadę „zanieczyszczający płaci”, ale ostrzegł, że postęp jest „powolny i fragmentaryczny”.

 

Gurría dodał w swojej przedmowie do raportu, że ​​„dodanie do cen energii kosztów zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza jest niezbędne dla skutecznego działania i pilnie są poważne ulepszenia w tym zakresie”.

 

Zgodnie z przewidywaniami, najpoważniejszym narzędziem finansowym okazały się podatki od ropy naftowej, które średnio przekroczyły 50 EUR za tonę CO2. Co zaskakujące, podatki od benzyny przewyższały podatki od oleju napędowego we wszystkich poza dwoma badanymi krajami. W raporcie napisano, że kilka krajów zidentyfikowało ten problem i wprowadza zmiany.

 

„Sektor niedrogowy” odpowiada za 95 proc. emisji dwutlenku węgla, ale 81 proc. z nich jest nieopodatkowanych – ubolewają autorzy raportu. Podatki są wyższe i bardziej rozpowszechnione w transporcie drogowym dzięki wyższym cenom ropy i odpowiadają 97 proc. emisji. W latach 2012-2015 odsetek podatków przekraczających 50 EUR na tonę CO2 wzrósł z 37 proc. do 47 proc.

Zwiększenie o 10 proc. opodatkowania paliw w ciągu trzech lat było najprawdopodobniej skutkiem reform podjętych w dużych gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny, Indie i Meksyk. Te trzy kraje inwestują dużo w pojazdy elektryczne.

 

Ceny węgla stają się jednym z głównych narzędzi stosowanych przez rządy w celu ograniczenia emisji. W tym roku Chiny zaczęły wprowadzać własny rynek emisji dwutlenku węgla, który będzie największy na świecie.

 

Rzecznik Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy i Gazu, Nareg Terzian powiedział EURACTIV.com, że „ogólnoeuropejskie rynkowe systemy cen węgla, które określają najbardziej opłacalne rozwiązania”, to prawdziwa odpowiedź, dodając, że decydenci wybierają, czy bardziej opodatkować węgiel, czy też wybrać handel emisjami.

 

Ceny węgla w UE wyraźnie rosną od czasu zatwierdzenia w ub. tygodniu przez Parlament Europejski nowej umowy dot. unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

 

W tym tygodniu po raz pierwszy od listopada 2011 r. osiągnęły one 10 EUR za tonę, ale większość analityków uważa, że ​​są wciąż zbyt niskie, by przekonać emitentów do inwestowania w rozwiązania o niskiej lub zerowej emisji dwutlenku węgla.

 

„Chociaż podatki są jednymi z najskuteczniejszych narzędzi łagodzenia negatywnych skutków zużycia energii, większość emisji nie jest opodatkowana na poziomie, który ograniczyłby zużycie energii, a tym samym ograniczyłby zmiany klimatyczne” – stwierdza raport OECD.

 

„Wpływ na klimat i jakość powietrza, który można przypisać spalaniu paliw kopalnych, można kontrolować, ale im dłużej czekamy, tym trudniejsze i bardziej kosztowne będzie sprostanie temu wyzwaniu” - ostrzegł szef OECD Gurría.

 

Zgodnie z założeniami programu zrównoważonego rozwoju Agendy 2030, państwa mają dokonać transformacji gospodarki i przyspieszyć wdrażanie rewolucji informatycznej poprzez nakładanie coraz wyższych podatków na usługi i oferowane produkty adekwatnie do poziomu, w jakim produkcja czy też świadczenie danych usług, szkodzą środowisku.

 

Pozyskane w ten sposób środki mają pomóc w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, których celem jest rozwój m.in. obrotu wysoko spekulatywnymi instrumentami finansowymi np. wirtualnymi walutami. Rewolucja informatyczna wymaga nakładu ogromnej ilości energii (np. kopanie bitcoinów w Islandii w tym roku ma przewyższyć zużycie energii elektrycznej wszystkich gospodarstw domowych).

 

Z powodu rosnącego zapotrzebowania na energię, także polscy konsumenci będą musieli od 2021 r. płacić opłatę mocową wstępnie szacowana na około 8 zł, która pojawi się na comiesięcznym rachunku za prąd. Ostatecznie jej wysokość może być raczej wyższa niż niższa.

 

 

Źródło: euractiv.com/cop23.unfccc.it

AS

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?


DATA: 2018-07-24 11:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W każdym razie Polska powinna wreszcie zbudować pierwszą elektrownię jądrową. Choć w efekt cieplarniany spowodowany przez człowieka nie wierzę uważam, że powinniśmy stopniowo odchodzić od węgla.Kto z nas chciałby aby pod jego domem ktoś kopał olbrzymią dziurę ? Albo bylibyśmy zbulwersowani gdyby trzeba było wysiedlić parę wsi i zburzyć kilka kościołów aby zrobić miejsce pod kopalnię węgla brunatnego.
ponad 1 rok temu / mf
 
Co za stek bzdur. CO2 potrzebują rośliny. Chodzi o koszenie kasy na NWO
ponad 1 rok temu / Ja
 
Taaaaaaaaa na pewno jak opodatkujemy węgiel na poziomie 120% to zaraz wrócimy do epoki lodowcowej! Tylko co spowodowało, że epoka lodowcowa się skończyła? czyżby brak podatków?
ponad 1 rok temu / ???
 
Podatek przeciwdziała ociepleniu klimatu - idiokracja
ponad 1 rok temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.