DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Raport CBOS: konkubinaty i „wolne związki” wypierają tradycyjne małżeństwa

Raport CBOS: konkubinaty i „wolne związki” wypierają tradycyjne małżeństwa
Zdjęcie ilustracyjne Fot. melbia/sxc
#ROZWODY    #SINGIELKI    #SINGLE    #BADANIE    #ANALIZA    #KONKUBINAT    #CBOS    #ŚLUB    #SONDAŻ    #RODZICE    #MAŁŻEŃSTWO    #WOLNE ZWIĄZKI

Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) przygotowało raport, z którego wynika, że Polacy coraz rzadziej wchodzą w związek małżeński i zamiast nich wybierają konkubinaty, życie w samotności bądź w komunie. Jeśli zaś decydują się na małżeństwo to zawierają je znaczniej później niż jeszcze kilka lat temu.

 

Z danych CBOS wynika, że w porównaniu z rokiem 2005 nieznacznie spadł odsetek osób w wieku 18-24 lata, deklarujących „stan wolny” (obecnie 41 proc.). Wzrosła zaś liczba tzw. „singli” w wieku 25-34 lata (obecnie 39 proc.). W dwóch pozostałych grupach odsetek niezamężnych zmienił się nieznacznie: 13 proc. dla osób w wieku 35-44 proc. i 7 proc. dla osób mających 45 lat i więcej.

 

„Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W pomiarze z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza – miała średnio 27 lat”, informują autorzy badania.

 

Ponad połowa osób stanu wolnego nie ma partnera lub partnerki. Aż 24 proc. osób tej grupy żyje w konkubinacie, a prawie 20 proc. „pozostaje w związku nieformalnym”.

 

„Posiadanie partnera (partnerki) i wspólne z nim (nią) zamieszkiwanie najczęstsze jest wśród pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych w wieku 25-44 lata. Natomiast posiadanie stałego partnera (stałej partnerki) bez wspólnego z nim (nią) zamieszkiwania najczęstsze jest wśród najmłodszych – od 18 do 24 roku życia”, wynika z raportu CBOS.

 

Autorzy badania wskazują, że „większość osób pełnoletnich stanu wolnego mieszka ze swoimi rodzicami (58 proc.), pozostali mieszkają oddzielnie (42 proc.), przy czym niemal co czwarty to typowy singiel (23 proc.), natomiast nieznacznie mniejszą liczebnie grupę (19 proc.) stanowią mieszkający bez rodziców, ale w towarzystwie sublokatorów lub innych osób”. W porównaniu z rokiem 2005 oznacza to, że zmniejszył się odsetek dorosłych nieżonatych i niezamężnych mieszkających z rodzicami, ale podwoił się odsetek żyjących w pojedynkę oraz mieszkających z osobami innymi niż rodzice.

 

Z raportu CBOS wynika również, że „mieszkający z rodzicami stanowią najliczniejszą grupę wśród osób nieżonatych i niezamężnych w wieku między 18. a 44. rokiem życia (18-24 lata - 67 proc., 25-34 lata - 52 proc., 35-44 lata - 44 proc.)”.

 

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich między 1 a 8 czerwca 2017 r. na grupie liczącej 1020 osób.

 

 

Źródło: tvp.info

TK

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 43. Gra o kobietę

 

Polonia Christiana 43. Gra o kobietę

 


DATA: 2018-07-24 10:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To przypomnijcie, ile procent polskiego społeczeństwa to katolicy? :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Przyjdą z Zachodu haremy i skończą się "wolne związki".
ponad 3 lata temu / aaa
 
"Katolicka" Polska.
ponad 3 lata temu / TZ.
 
Więcej socjalu i darmowe studia zawsze i dla każdego, a przegonimy nawet postępaków z innych krajów. Cywilizacja łacińska przetrwa, tylko pytanie czy tylko jako figura w zapiskach m.in. śp Feliksa Konecznego.
ponad 3 lata temu / PK
 
To jest prawdziwa katastrofa.
ponad 3 lata temu / Nasa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.