DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Rajcom szwedzkiego miasta milszy jest głos muezzina niż kościelnego dzwonu

Rajcom szwedzkiego miasta milszy jest głos muezzina niż kościelnego dzwonu
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
#ISLAM    #CHRZEŚCIJANIE    #DYSKRYMINACJA    #MECZET    #PROBOSZCZ    #KSIĄDZ    #SZWECJA    #DZWONY    #MINARET

Proboszcz kościoła św. Michała w szwedzkim mieście Växjö dwukrotnie zwracał się do władz samorządowych o udzielenie pozwolenia na przywoływanie wiernych na Msze św. i nabożeństwa dźwiękiem niedużego kościelnego dzwonu. Władze miasta dwa razy odmówiły. Natomiast za pierwszym razem pozytywnie rozpatrzyły wniosek muzułmanów, zabiegających o zgodę na głośne nawoływanie z minaretu miejscowego meczetu na islamskie modlitwy.

 

Władze miasta Växjö uznały prośbę proboszcza katolickiej parafii św. Michała za niemożliwą do spełnienia bowiem, jak argumentowały „dźwięk dzwonu przeszkadzałby mieszkańcom okolicznych domów”. Jednak bardzo głośne śpiewane na wysokich tonach (głośność tego śpiewu osiąga nawet powyżej 110 decybeli) nawoływanie muezzina, zdaniem rajców Växjö, miasta znajdującego się w południowej części Szwecji, nikomu nie będzie przeszkadzać. 

 

Proboszcz parafii św. Michała ks. Ingvar Fogelqvist, nie akceptuje odmowy Ratusza dla używania kościelnego dzwonu, tym bardziej, że muzułmańscy autorzy podobnego wniosku,  otrzymali pozwolenie bez żadnych przeszkód. Kapłan przygotowuje kolejną pisemną prośbę o zezwolenie na używanie dzwonu, jak każe chrześcijańska tradycja, obecna w Växjö od przeszło tysiąca lat, przynajmniej przed niedzielną Mszą św. i podczas pogrzebów.

 

Kwestia udzielenia pozwolenia muzułmanom w Växjö na głośne wzywanie do modlitwy (pozwolono, aby miało to miejsce raz w tygodniu w piątek i nie głośniej niż 110 decybeli) wywołała w Szwecji społeczną dyskusję na ten temat. Dodatkowej zagadkowości sprawie dodał fakt, iż wniosek muzułmanów poparła jedna z największych w Szwecji organizacja zrzeszająca Żydów (którzy przecież nie zaliczają się do przyjaciół muzułmanów), argumentując, że odmowa utrudniłaby proces asymilacji mahometan z lokalną społecznością. Natomiast przeciwni udzielenia zgody na nawoływania muezzina byli radni z partii Chrześcijańscy Demokraci. 

 

Växjö nie jest pierwszym szwedzkim miastem, które zezwala meczetowi na wzywanie do modlitwy. Podobne zezwolenia otrzymał wcześniej meczet na przedmieściach Sztokholmu, w Botkyrka, oraz meczet w Karlskronie.

 

Szwecja jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych państw świata - choć większość jej mieszkańców formalnie należy do luterańskiego Kościoła Szwedzkiego. Według niedawnych badań Instytutu Gallupa dla 83 proc. Szwedów religia nie zajmuje ważnego miejsca w ich życiu, a liczba regularnie praktykujących wynosiła zaledwie 3 proc. Kościół katolicki w Szwecji liczy około 150 tys. wiernych, ma jednego biskupa, ok. 150 księży, 230 sióstr zakonnych. W ostatnich latach pod wpływem imigrantów z Iranu, Iraku, Syrii i Egiptu zmienia się mapa religijna Szwecji. Jest tu coraz więcej wyznawców islamu.

 

Adam Białous

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 47. Imigranci - piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 47. Imigranci piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 18. Wojny demograficzne

 

Polobia Christiana 18


DATA: 2018-07-19 13:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzwony odpędzają demony, natomiast kogo przywołuje ryk młezina, hę?
7 miesięcy temu / PK
 
POZWÓLCIE SZWEDOM WYKOŃCZYĆ SIĘ.NIC NIE RÓBMY A ZAŁATWIĄ SIĘ SAMI.
7 miesięcy temu / Operatordźwigu Afryki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.