16 maja 2018

Rajcom szwedzkiego miasta milszy jest głos muezzina niż kościelnego dzwonu

(Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com)

Proboszcz kościoła św. Michała w szwedzkim mieście Växjö dwukrotnie zwracał się do władz samorządowych o udzielenie pozwolenia na przywoływanie wiernych na Msze św. i nabożeństwa dźwiękiem niedużego kościelnego dzwonu. Władze miasta dwa razy odmówiły. Natomiast za pierwszym razem pozytywnie rozpatrzyły wniosek muzułmanów, zabiegających o zgodę na głośne nawoływanie z minaretu miejscowego meczetu na islamskie modlitwy.

 

Władze miasta Växjö uznały prośbę proboszcza katolickiej parafii św. Michała za niemożliwą do spełnienia bowiem, jak argumentowały „dźwięk dzwonu przeszkadzałby mieszkańcom okolicznych domów”. Jednak bardzo głośne śpiewane na wysokich tonach (głośność tego śpiewu osiąga nawet powyżej 110 decybeli) nawoływanie muezzina, zdaniem rajców Växjö, miasta znajdującego się w południowej części Szwecji, nikomu nie będzie przeszkadzać. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Proboszcz parafii św. Michała ks. Ingvar Fogelqvist, nie akceptuje odmowy Ratusza dla używania kościelnego dzwonu, tym bardziej, że muzułmańscy autorzy podobnego wniosku,  otrzymali pozwolenie bez żadnych przeszkód. Kapłan przygotowuje kolejną pisemną prośbę o zezwolenie na używanie dzwonu, jak każe chrześcijańska tradycja, obecna w Växjö od przeszło tysiąca lat, przynajmniej przed niedzielną Mszą św. i podczas pogrzebów.

 

Kwestia udzielenia pozwolenia muzułmanom w Växjö na głośne wzywanie do modlitwy (pozwolono, aby miało to miejsce raz w tygodniu w piątek i nie głośniej niż 110 decybeli) wywołała w Szwecji społeczną dyskusję na ten temat. Dodatkowej zagadkowości sprawie dodał fakt, iż wniosek muzułmanów poparła jedna z największych w Szwecji organizacja zrzeszająca Żydów (którzy przecież nie zaliczają się do przyjaciół muzułmanów), argumentując, że odmowa utrudniłaby proces asymilacji mahometan z lokalną społecznością. Natomiast przeciwni udzielenia zgody na nawoływania muezzina byli radni z partii Chrześcijańscy Demokraci. 

 

Växjö nie jest pierwszym szwedzkim miastem, które zezwala meczetowi na wzywanie do modlitwy. Podobne zezwolenia otrzymał wcześniej meczet na przedmieściach Sztokholmu, w Botkyrka, oraz meczet w Karlskronie.

 

Szwecja jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych państw świata – choć większość jej mieszkańców formalnie należy do luterańskiego Kościoła Szwedzkiego. Według niedawnych badań Instytutu Gallupa dla 83 proc. Szwedów religia nie zajmuje ważnego miejsca w ich życiu, a liczba regularnie praktykujących wynosiła zaledwie 3 proc. Kościół katolicki w Szwecji liczy około 150 tys. wiernych, ma jednego biskupa, ok. 150 księży, 230 sióstr zakonnych. W ostatnich latach pod wpływem imigrantów z Iranu, Iraku, Syrii i Egiptu zmienia się mapa religijna Szwecji. Jest tu coraz więcej wyznawców islamu.

 

Adam Białous

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 47. Imigranci – piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 47. Imigranci piąta kolumna kalifatu

 

Polonia Christiana 18. Wojny demograficzne

 

Polobia Christiana 18

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram