DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Radykalna „zmiana paradygmatu” w moralności.Katolicki publicysta krytykuje kard. Marxa

Radykalna „zmiana paradygmatu” w moralności.Katolicki publicysta krytykuje kard. Marxa
fot. REUTERS/Ina Fassbender

„Wystąpienie kard. Reinharda Marxa na rzecz udzielania związkom jednopłciowym błogosławieństw nie jest działaniem odosobnionym. To element szerszego progresywnego frontu zmierzającego do całkowitego wywrócenia tradycyjnego nauczania Kościoła” - pisze Mathias von Gersdorff.

 

Nie milkną echa wypowiedzi przewodniczącego Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa, który poparł udzielanie błogosławieństwa związkom homoseksualnym. Niemiecki katolicki działacz i publicysta Mathias von Gersdorff wskazuje na swoim blogu, że nie mamy tu do czynienia z odosobnionym „wyskokiem” jednego liberalnego hierarchy. Rewolucja odbywa się na najwyższym niemal poziomie.

 

Autor przytacza dla potwierdzenia tej tezy wypowiedź o Amoris laetitia autorstwa samego kardynała Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu. - To zmiana paradygmatu i sam tekst na tym się właśnie opiera. Oto, czego się od nas wymaga – nowego ducha, nowego podejścia! Każda zmiana niesie ze sobą trudności, ale te trudności trzeba przezwyciężyć  - powiedział Parolin w szeroko komentowanym w prasie konserwatywnej styczniowym wywiadzie dla oficjalnego portalu Stolicy Apostolskiej, „Vatican News”.

 

Jak pisze Gersdorff, Parolin nie definiuje, czym jest właściwie ta zmiana paradygmatu. To robią za niego inni. „I tak na przykład włoski teolog moralny Maurizio Chiodi podczas wykładu w połowie grudnia 2017 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie stwierdził, że sztuczna antykoncepcja może być w niektórych sytuacjach nie tylko akceptowalna, ale nawet nakazana” - przypomina Gersdorff. Jak wyjaśnia, Chiodi to we Włoszech teolog „wagi ciężkiej”, a jego wykładowi zapewniono pełne medialne nagłośnienie. Wystąpienie Chiodiego odczytuje się dziś, pisze Niemiec, jako „początek demontażu encykliki Humanae vitae bł. Pawła VI z 1968 roku”, potwierdzonej w roku 1981 w Familiaris consortio św. Jana Pawła II.

 

„Oba te papieskie dokumenty, Humanae vitae i Familiaris consortio, były jak dotąd największymi przeszkodami dla progresywizmu na drodze do przekształcenia teologii moralnej. Wydaje się, że teraz, dzięki Amoris laetitia, nadszedł czas zerwania z tradycyjną nauką, do czego konieczne byłoby zmarginalizowanie Humanae vitae”. Gersdorff przypomina, że – co potwierdził niedawno ks. Alejandro Cifres z Kongregacji Nauki Wiary – w Watykanie pracuje obecnie specjalna komisja, która zajmuje się „badaniem” Humanae vitae. Powszechnie podejrzewa się, że chodzi w istocie o zrelatywizowanie bądź zgoła zniesienie zakazu stosowania sztucznej antykoncepcji.

 

„Debata, która rozgorzała po publikacji Amoris laetitia, cechuje się szczególną na tle historii Kościoła ostrością i polaryzacją. Opinie nie mogłyby być bardziej sprzeczne: Podczas gdy jedni uważają, że w nauczaniu Kościoła nie zmieniło się nic, drudzy mówią, że ten dokument apostolski zrywa z tradycyjną nauką. Obojętnie, jak ocenia się Amoris laetitia, trzeba przyznać , że ta druga grupa zdołała stworzyć fakty. Inaczej nie można zrozumieć bitewnego zawołania kardynała Parolina do zmiany paradygmatu w moralności”, twierdzi autor.

 

W ocenie Gersdorffa zaistniały po Amoris laetitia chaos mógłby zakończyć tylko sam papież, ale ten najwyraźniej nie jest do tego gotowy. Więcej nawet, Franciszek zdaniem Niemca niedawno pośrednio zachęcił progresistów do parcia naprzód. W konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium wezwał przecież w przedmowie pracowników uniwersyteckich do „radykalnej zmiany paradygmatu” i „rewolucji kulturowej”, tak, by głoszenie Ewangelii było zawsze „otwarte na nowe idee”.

 

„Nie jest to bynajmniej zachęta dla progresistów do umiarkowania lub trwania przy tradycyjnym nauczaniu” - komentuje Gersdorff.

 

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

 

Pach


DATA: 2018-02-11 19:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie można pochwalać związków tego typu, jest to jawnie sprzeczne z ewangelią i nie ma co do tego wątpliwości. Bo skoro tak to czemu nie pornografia, antykoncepcja, w ogóle róbta co chceta... NIE. Każdy z nas walczy z grzechem, a grzech ma różne oblicza. Sodomia jest grzechem takim samym jak cudzołóstwo, kradzież, nieczystość. Trzeba z tym walczyć i tyle.
ponad 1 rok temu / Polak
 
Boże ile na tym forum zaprzańców - co chcecie od kard.Marxa? jest bardzo dobrym pasterzem diecezji monachijsko-fryzyngskiej, następcą kardynała Ratzingera, czy gest miłości w stronę homo to coś złego? kiedyś odpowiecie za swoją nienawiść forumową..
ponad 1 rok temu / trydentina
 
@ Marku pamiętaj, grzeszny jest ksiądz,bp,kard papież...Nie KOŚCIÓŁ Katolicki-Mistyczne Ciało Chrystusa,gdzie MOC DUCHA ŚWIĘTEGO nas Jego członki od Dnia Pięćdziesiątnicy nieustannie i niezmiennie OCZYSZCZA I UŚWIĘCA...szatanowi właśnie o to chodzi,byśmy w NAJŚWIĘTSZEJ OFIERZE MSZY ŚWIĘTEJ NIE UCZESTNICZYLI,... byśmy jego niewolnikami byli...nie wolno nam odchodzić od OŁTARZA PAŃSKIEGO, bo to jest śmierć dla naszej duszy,która żyje TYLKO dzięki ŁASCE Bożej,której Żródłem jest Msza Święta..św.Franciszek powiedział...nawet jeśliby kapłan był najgorszym ładunkiem, będę całował jego dłonie, bo one dotykają NAJSWIĘTSZE CIAŁO Pana JEZUSA ...Biedaczyna z Asyżu to jest święty,który bardzo CIERPIAŁ i stojąc przy krzyż z i w bólu krzyczał,że MIŁOŚĆ JEST NIEKOCHANA...dlatego, Marku Ty ,ja ,My wszyscy musimy wiernie TRWAĆ u stóp Krzyża Świętego, by nasz Pan wiedział,że JEGO ? MIŁOŚĆ jest przez nas Kochana:)
ponad 1 rok temu / Megi
 
Każdy katolik powinien studiować dogmaty Kościoła katolickiego , żeby nie dać się rozegrać tym, co chcą rozsadzać Kościół od środka ( z nauczania ks.prof. Tadeusza Guza )
ponad 1 rok temu / agawa
 
Nikt nie moze zmusic mine bym blogoslawil bestie, czyli grzech smiertelny cudzolostwa, czy homoseksualizmu! Precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, po prostu precz z szatanem i cywilizacja smierci! Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
A co na to kardynał Engels? :)
ponad 1 rok temu / Antylewus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.