DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Radosław Sikorski wspiera banderowców?

Radosław Sikorski wspiera banderowców?
Krystian Maj/FORUM

Zdecydowana większość mediów w Polsce, od lewicy do prawicy, wspiera ukraińską rewoltę na Majdanie. Deklaracje banderowców o tym, że rzezi wołyńskiej nie było, traktują jako nic nie znaczące wybryki słowne ekstremistów. Z kolei około 34 tys. złotych polski resort spraw zagranicznych przeznaczył na wspieranie ukraińskiego czasopisma „Istoryczna Prawda”, propagującego rozmywające tragedię rzezi wołyńskiej tezy historyczne. Tymczasem MSZ nie finansuje polskich kresowych mediów, które przestają sobie radzić i są zamykane. Czy wsparcie dla postbanderowskich nacjonalistów na Ukrainie nie jest politycznym samobójstwem?


„Gdy w listopadzie ub. r. dotarła do mnie pogłoska, że ambasada RP w Kijowie sponsoruje ukraiński portal zajmujący się tematyką historyczną «Istoryczna Prawda», byłem szczerze zdumiony. IP jest bowiem znana z lansowania zmitologizowanej wersji ukraińskiej historii, szczególnie jeśli chodzi o tzw. ruch wyzwoleńczy (czyli Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków, udział w Holokauście Żydów oraz liczne zbrodnie na Ukraińcach). Ku mojemu zaskoczeniu, w odpowiedzi na moje zapytanie, MSZ potwierdziło fakt sponsorowania IP: «uprzejmie informujemy, że w latach 2011-2013 Ambasada RP w Kijowie wsparła portal kwotą 6 tys. euro. Środki te były przeznaczane na publikację tekstów o tematyce interesującej stronę polską, m.in. zbrodnia katyńska, upamiętnienie Polaków spoczywających w Bykowni, promocje na Ukrainie książek o Katyniu i zbrodni wołyńskiej». Ponadto, jak wynika z odpowiedzi MSZ, wspólne projekty z IP prowadził zależny od ambasady Instytut Polski w Kijowie” – informuje Krzysztof Janiga z portalu Kresy.pl.


W rzeczywistości ustalone artykuły na temat zbrodni katyńskiej czy Bykowni zostały zrealizowane minimalistycznie, natomiast Ukraińcy publikowali często artykuły dwuznacznie podważające prawdę na temat rzezi wołyńskiej. Jeden z autorów, Swiatosław Łypowiecki, w czasopiśmie tym udowadnia, że w zasadzie Bandera był takim ukraińskim Piłsudskim, a jego zdaniem bracia Bandery „zostali zamordowani przez Polaków, którzy obejmowali czołowe stanowiska [sic!] w obozie koncentracyjnym Auschwitz”.


Również polska polityka historyczna nie spotyka się z poparciem ze strony ukraińskich publicystów. Jeden z autorów „podtrzymuje wizję Polski jako kraju, który za pomocą agresywnej polityki historycznej próbuje powiększać swoje wpływy na Ukrainie. W związku z tym proponuje kontrdziałania; jednym z nich miałoby być zapobieganie… tworzeniu przez polską stronę mitologizowanych ‘miejsc pamięci’ (pomników, memoriałów itp.) jako środków bezkrytycznego zakorzeniania negatywnych interpretacji przeszłości Ukrainy. Wtóruje mu Iwasiuk (…). Po wyrecytowaniu litanii wszelkich prawdziwych i urojonych krzywd, które Polacy uczynili Ukraińcom, autorka postuluje dokładne policzenie ukraińskich ofiar genocydu ze strony AK (…) na 80 rocznicę rzezi wołyńskiej. Choć Iwasiuk zarzeka się, że nie chodzi o odwet oko za oko, histeryczny i uprzedzony ton jej artykułu świadczy o czymś zupełnie przeciwnym” – czytamy na portalu Kresy.pl.


Nietrudno jest zatem postawić tezę, że to między innymi wskutek nieroztropnego (umyślnego?) finansowania przez MSZ nacjonalistycznych pisemek Andrij Tarasenko, przywódca ukraińskiej organizacji Prawy Sektor, oświadczył w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że „sprawiedliwość nakazywałaby”, aby ziemie, z których „etniczni Ukraińcy zostali wyrzuceni”, „wróciły do Ukrainy”. Jak sam zapewnił, ma na myśli „Przemyśl i kilkanaście innych powiatów”. Co więcej, rzeź wołyńska jego zdaniem „to brednia”, a radykalne metody UPA usprawiedliwiał tym, że „z okupantem należy walczyć wszystkimi metodami”.


Prawy Sektor jest w tej chwili najbardziej aktywną i agresywną organizacją uczestniczącą w zamieszkach z ukraińską milicją. Część zachodniej prasy podkreśla, że na kijowskim Majdanie „w sercu protestów i napaści na budynki rządowe znajdowali się ultranacjonaliści i faszyści”. Pisał o tym m.in. brytyjski „The Guardian”.
Źródło: kresy.pl/rp.pl

 

KRaj


DATA: 2014-01-31 11:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dzięki Sikorskiemu i reszcie dziś leje siĘ krew na Ukrainie . MSZ nie broni prześladowanych Polaków we Lwowie ale ich przeciwników !
ponad 6 lat temu / ds
 
???
ponad 6 lat temu / ja
 
warto poczytać - "MSZ, polskie czy nie polskie?"; i jakkolwiek można jeszcze dużo zarzucić tej książce braków i niedomówień, ale temat stawia włosy na głowie nawet u łysych; tak będzie dopóki nie wymieni się 100% pracowników MSZ, 100% i ani jednej osoby mniej;
ponad 6 lat temu / jaro
 
To przykre ale ten człowiek robi wszystko co w mocy jego mocodawców aby zdyskredytować Polskę na arenie międzynarodowej. Wsparcie Albańczyków w sporze o Kosowo i teraz jawnie antypolska retoryka udowadnia, że reprezentuje on interes syjonistyczny, niemiecki, rosyjski, ukraiński i kto wie jeszcze jaki?! Sytuacja po ludzku mówiąc jest beznadziejna. Na dobrą sprawę nie ma już Polaków w jakichkolwiek elitach politycznych mających cokolwiek do powiedzenia w sprawie polskiej. Nawet jeśli nieliczni mienią się Polakami to sprzedali nas i nasz kraj obcym "sponsorom".
ponad 6 lat temu / halicz
 
Wystarczy czytać ze zrozumieniem...a doszukać to się można i u łysego włosów... . A co pan napiszesz o chóralnych wezwaniach u boku Olega T.szanownego Jarosława K. na Majdanie?!....to dopiero jest "upamiętnienie" ofiar rzezi na Wołyniu...
ponad 6 lat temu / takiTam
 
MSZ pachnie czosnkiem.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.