DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Radosław Sikorski kpi z Całunu Turyńskiego: średniowieczny falsyfikat nie zatrzyma epidemii

Radosław Sikorski kpi z Całunu Turyńskiego: średniowieczny falsyfikat nie zatrzyma epidemii
fot. Jaroslaw Pruss/Forum

Czy średniowieczny falsyfikat może zatrzymać pandemię? – napisał na Twitterze były minister Radosław Sikorski w odpowiedzi na informację o wystawieniu Całunu Turyńskiego w Wielką Sobotę. W kolejnych wpisach kpił z katolików i jednej z najważniejszych relikwii Kościoła.

 

Radosław Sikorski w odpowiedzi na informację portalu wPolityce.pl o nadzwyczajnym wystawieniu na widok publiczny Całunu Turyńskiego, określił go mianem „średniowiecznego falsyfikatu”. - Czy średniowieczny falsyfikat może zatrzymać pandemię? – napisał. 

 

Wpis spotkał się z lawiną krytyki ze strony internautów. Wytykali byłemu ministrowi nie tylko brak wiedzy nad stanem badań nad Całunem, ale zarzucali wprost kpiny z katolików i ich wiary. Odpowiadając na krytykę,  Radosław Sikorski nie przestawał w atakach.

 

- Czy Chrześcijaństwo wymaga wiary w fałszywe relikwie, których wiek został ustalony na prośbę samego Kościoła? – przekonywał.

 

Były minister obrony narodowej powielił podstawowy mit dotyczący Całunu, sugerujący, iż jedna z najważniejszych relikwii Chrześcijaństwa powstała w średniowieczu. Rzeczywiście, taki wniosek wysnuto z badania metodą radiowęglową w 1988, które jednak spotkało się z serią wątpliwości.

 

- Datowanie rzeczywiście wykazało przełom XIII i XIV wieku. Pojawiło się jednak mnóstwo zastrzeżeń. Pierwsze z nich dotyczyło samej metody. Fizyka bowiem mówi, że nie wiadomo czy datowanie obiektów płaskich ma jakikolwiek sens - istnieje teoria wymiany materii, według której obiekty mogą się wymieniać atomami. W przypadku obiektów trójwymiarowych nie ma tej trudności, bo próbki pobiera się z wnętrza, co w wypadku płócien jest oczywiście niemożliwe – Całun ma 1 milimetr grubości – mówił w rozmowie z PCh24.pl Krzysztof Sadło, Dyrektor Komitetu Duszpasterskiego Polskiego Centrum Syndonologicznego (PCS), kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II.

 

- Po drugie, rogi i brzegi to nie jest dobre miejsce do pobierania próbek. Pomijając kwestię, że z Całunu należało wyjąć przynajmniej cztery próbki z różnych miejsc, to rogi są miejscami gdzie w ciągu wieków zebrało się najwięcej zanieczyszczeń – podkreślał.

 

- Amerykański chemik Raymond Rogers, który przez całe dziesięciolecia był przeciwnikiem autentyczności Całunu, widząc jak bardzo nierzetelne z punktu widzenia naukowego było datowanie (pomijając już kwestie polityczne), postanowił przeprowadzić własne badania badając poziom utlenienia waniliny. Znajdująca się w lnie wanilina jest nietrwała, w takim klimacie jaki panuje w Europie i na Bliskim Wschodzie utlenia się w około 1500-2500 lat. W niciach z Całunu Rogers nie zaobserwował już żadnych pozostałości waniliny, co wskazywało, że płótno ma co najmniej 1500 lat. Natomiast len znajdujący się na rogu, z którego pobrano próbkę do datowania radiowęglowego wykazuje zawartość ok 40 proc. nieutlenionej waniliny – oznacza to, że jest zauważalnie młodszy od pozostałej części płótna – wskazał.

 

Jak podkreśla Sadło, autentyczność Całunu potwierdza ok. 95 proc. badań. - Jednak nawet gdyby udało się ją udowodnić na 100 proc., to i tak wydaje się, że niewiele to zmieni: zawsze znajdą się ludzie, którzy będą twierdzić, że Całun jest dziełem kosmitów oraz tacy którzy powiedzą, że „w takim razie mamy kolejny dowód na to Jezus był postacią historyczną i został zamordowany tak jak jest napisane w Ewangelii, ale nie potwierdza to przecież jego boskości” – uważa. Żeby całkowicie uznać wiarygodność Całunu potrzeba jednak prawdziwego spojrzenia z wiarą.

 

- Po sześciu i pół roku pracy z Całunem dochodzę do wniosku, że najważniejsze pytanie jakie sobie można przed nim zadać, to nie pytanie o jego autentyczność, ale pytanie DLACZEGO wydarzyło się to, co zostało na nim przedstawione i co to ma wspólnego z naszym życiem? Czyli pytanie dlaczego Jezus umarł i czemu ta śmierć mnie dotyczy? – zaznacza Krzysztof Sadło.

 

Źródło: wpolityce.com / Twitter.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-04-13 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głupota to największa kara boska. I obrażasz wierzących. Pogarda to twój bóg.
4 miesiące temu / zu2909
 
Dziękujemy Panu za te słowa - dzięki nim jeszcze raz możemy się przekonać, kim Pan jest i co Pan sobą reprezentuje
5 miesięcy temu / Alicja
 
Pocałunek jest czymś więcej, niż samo patrzenie. I wyraża większy szacunek. Ja osobiście nigdy się nie zaraziłam niczym od całowania relikwii. A po wizytach u pewnego renomowanego ortodonty w moim mieście miałam zawsze afty w jamie ustnej. PS Słownik poprawnej polszczyzny podaje, że "truchło" to ciało zdechłego zwierzęcia. Używajmy słów świadomie!!!
5 miesięcy temu / @ewenement
 
@ katolikpolak68 :D ale napisanie tego samego o dudach jest zakazane.
5 miesięcy temu / szpulas11
 
Biedny goy. Jest NIKIM, tylko sługą swojej żony. O takich starsi w wierze mówią ,,psy". Dla faceta musi być to frustrujące.
5 miesięcy temu / Airam
 
PanieSikorski, wypowiadanie się na takie tematy nie należy do Pana kompetencji. Religijni analfabeci powinni milczeć. A do takich z pewnością pan należysz!
5 miesięcy temu / Mao
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.