DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Radny rejonu wileńskiego chce przyłączenia Suwałk do Litwy. Mówi o „zagarniętych ziemiach”

Radny rejonu wileńskiego chce przyłączenia Suwałk do Litwy. Mówi o „zagarniętych ziemiach”
Fot. Agencja Wschod / Forum

Litewski radny z rejonu wileńskiego Gintaras Karosas stwierdził na łamach dziennika „Lietuvos zinios”, że „Litwa musi dążyć do odzyskania swoich ziem etnicznych – teraz należących do Polski Suwałk”. Podkreślił przy tym, że „odzyskanie” miasta powinno odbyć się na drodze dyplomacji, a nie z użyciem siły.


Gintaras Karosas to radny rejonu wileńskiego, który w ostatnich dniach zasłynął kontrowersyjną wypowiedzią na temat zmiany granicy polsko-litewskiej. Na łamach dziennika „Lietuvos zinios” powiedział, że Litwa powinna dążyć do „odzyskania” swych ziem etnicznych, znajdujących się w obecnej sytuacji po stronie Polski. Jego zdaniem w granicach Republiki Litewskiej powinny znaleźć się Suwałki. Karosas przyznaje jednak, że nie zależy mu na konflikcie pomiędzy oboma państwami, a wszelkie działania związane z przejęciem Suwałk powinny być prowadzone na gruncie dyplomacji.


„Suwałki mają być przyłączone do Litwy nie poprzez użycie siły, tylko drogą dyplomatyczną” – powiedział radny. Podkreślił, że takie działania byłyby „ambitnym początkiem polityki zagranicznej”. Dodał przy tym, że w jego opinii etnicznie litewskie ziemie są bardzo rozległe i „odzyskanie” Suwałk byłoby jedynie pierwszym krokiem dla Litwy.


Karosas nie jest zupełnie anonimowym radnym rejonu wileńskiego. Mieszkający w stolicy i okolicach Polacy poznali go m.in. dzięki jego poważnemu zaangażowaniu przeciwko nadaniu jednej z wileńskich ulic imienia Tadeusza Konwickiego. W kontekście wypowiedzi i działań radnego Karosasa, warto przywołać fragment tekstu z portalu rubaltic.ru, w którym autorzy sugerują możliwość wystąpienia do Polski o odszkodowania za „okupację Wileńszczyzny”. Na treść artykułu zwraca uwagę wileński portal zw.lt.


„Przez 20 lat polskiej agresji wobec Litwy, Warszawa aktywnie realizowała politykę przywrócenia historycznej sprawiedliwości wobec miejscowych Polaków poprzez odbieranie majątków litewskiej ludności i nadawanie większych praw polskiej. Polityka „usuwania” Litwinów skutkowała setkami tysięcy przymusowych uchodźców, którzy zostali pozbawieni ojczyzny i majątku. Tylko w 1939 r. ZSRR przywrócił dziejową sprawiedliwość przekazując wywalczoną od Polaków litewską stolicę Litwie. Teraz litewskie władze mają wszelkie prawo żądać od Polski rekompensaty za poniesione rzeczywiste straty, które kraj miał w czasie polskiej aneksji” – czytamy na prorosyjskim portalu rubaltic.ru.

 

 

Źródło: wprost.pl, zw.lt

WMa
 

 

 


DATA: 2017-09-07 18:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ok.
9 miesięcy temu / gość
 
@Doktorek, zznajdź trzy miliony chętnych. :)
9 miesięcy temu / Hmmm
 
@Soplica - może prostak i głupek, ale pokazuje w jakim jesteśmy otoczeniu bo do tego dochodzi jeszcze Ukraina od wschodu i Niemcy od zachodu. Polska albo będzie silna albo nas znowu rozszarpią. Warto przy okazji zauważyć, że to wszystko to jest żywioł niemiecki albo proniemiecki i dawni sojusznicy III Rzeszy. Tak naprawdę to my stale walczymy z tym żywiołem o samo nasze przetrwanie.
9 miesięcy temu / abc
 
@Hmmm rozumiem zatem ze nie mialbys nic przeciwko zastosowaniu tego samego mechanizmu takze w stosunku do powiedzmy Slaska?
9 miesięcy temu / Doktorek
 
Takimi wypowiedziami "budują" Litwini dobrosąsiedzkie kotakty ... Prostak i głupek a nie radny.
9 miesięcy temu / Soplica
 
Boćwiniarskie Boraty tak okazują swoją "wdzięczność" za ochronę ich przestrzeni powietrznej przez polskie lotnictwo.
9 miesięcy temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.