DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Rada Parafialna chce zamknąć katedrę w Utrechcie! To siedziba konserwatywnego kardynała Eijka

Rada Parafialna chce zamknąć katedrę w Utrechcie! To siedziba konserwatywnego kardynała Eijka
Katedra św. Katarzyny w Utrechcie. By pepijntje [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Rada parafii Świętego Zbawiciela w holenderskim Utrechcie planuje zamknięcie katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Świątynia – jeśli Watykan wyrazi zgodę – zostanie zdesakralizowana i przekazana muzeum. Wśród powodów decyzji wymienia się kwestie finansowe. W sieci można jednak spotkać opinie łączące pomysł zamknięcia katedry z faktem, że jest ona siedzibą kardynała Willema Eijka.

 

Z oświadczenia Rady Parafialnej z 27 maja wynika, że powodem decyzji jest finansowy deficyt wspólnoty katolickiej w Utrechcie. Dlatego też zdecydowano się na zamknięcie jednego z trzech kościołów. Padło akurat na… katedrę-siedzibę kard. Eijka.

 

Rada chce, by nową siedzibą metropolity został kościół św. Augustyna – mniejszy, tańszy w utrzymaniu i – zdaniem autorów pomysłu – we wszystkim lepszy od kościoła św. Katarzyny. Propozycja ma jednak krytyków. Ich zdaniem mniejsza świątynia nie sprawdzi się jako siedziba ordynariusza. Wadą jest np. prezbiterium – zbyt małe dla uroczystości z udziałem licznych kapłanów.

 

Arcybiskupem holenderskiego Utrechtu jest prymas Holandii kardynał Willem Jacobus Eijk. Jego katolickie spojrzenie na rzeczywistość – szczególnie na kwestie moralne, bioetyczne i teologiczne – nie odpowiada części członków Kościoła. Niedawno hierarcha skrytykował niemiecki pomysł udzielania Najświętszego Sakramentu protestanckim współmałżonkom katolików. Jest również przeciwnikiem niekatolickich interpretacji Amoris laetitia, w myśl których rozwodnicy żyjący w cudzołożnych związkach mogliby przystępować do Stołu Pańskiego. Ponadto uznaje liberalnych teologów za winnych zapaści katolicyzmu w Królestwie Niderlandów. Kardynał swego czasu „podpadł” holenderskiej minister zdrowia, gdyż sprzeciwiał się tworzeniu ludzkich embrionów w celu dokonywania na nich testów „medycznych”.

 

 

Źródło: adoptkhol.blogspot.com

MWł

 

 


DATA: 2018-05-29 13:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do mai: Ale jeśli uzgodnimy wspólne stanowisko na temat tego, jak interpretować nieomylne nauczanie, to ten nasz consensus stanie się obowiązującą prawdą. Przynajmniej w naszej części Kościoła po "zbawiennej decentralizacji". Kard. Eijk właśnie doświadcza owej "zbawiennej ..." we własnej diecezji. I to jest sposób na jednomyślność! Rada Parafialna jednomyślnie orzeknie, że np. ordynariusz jest jej zbęny (nie mówiąc o katedrach) i po sprawie. To są właśnie "niespodzianki Ducha Świętego", na które mamy się otworzyć.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Do Ireneusza: Raczej okaże się, że rada parafialna ma węch owiec i słusznie sprzeciwia się faryzejskiemu, narcystycznemu i światowemu biskupowi, ktory rzuca w wiernych kamieniami doktryny.
ponad 1 rok temu / mai
 
Kraj rad?
ponad 1 rok temu / robespier
 
Posoborowi apostaci nie mają nic wspólnego z Kościołem poza tym że Go okupują
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Nie ma co płakać, rachunek ekonomiczny jest bezwzględny. Nie chcą Holendrzy znać Chrystusa- to jest naprawdę ICH zmartwienie.
ponad 1 rok temu / szczery
 
Liczę, że biednemu, wykluczonemu, na peryferiach holenderskiego katolicyzmu, kardynałowi Eijkowi, przyjdzie z pomocą miłosierny Franciszek. A przy okazji, "zruga" tych pysznych, zadufanych w swych wygodnych większościowych regułach, pelagiańskich gnostyków z tych wszystkich Rad Parafialnych.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.