DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją

Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją
fot. leonardobc / sxc.hu

Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją doradczą papieża - poinformował o tym kard. Oscar Rodriguez Maradiaga w rozmowie z watykańską telewizją CTV. „Komisja nie jest tylko do napisania na nowo konstytucji Pastor Bonus"- stwierdził kardynał z Hondurasu, który pełni funkcję koordynatora prac Rady.


Ogłoszony w 1988 r. przez Jana Pawła II dokument określa status i pracę poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej. - Będziemy nadal rodzajem zgromadzenia doradczego w kwestiach, które poruszy papież - podkreślił kard. Maradiaga. Kardynał wskazał również na reformę Synodu Biskupów, która zmierza w tym samym kierunku jako stałego organu doradczego. - Jeśli Synod się kończy, to nie znaczy, że doradztwo na dany temat też się kończy. Papież uważa, że członkowie synodu w nadchodzących trzech latach będą mogli konsultować tak obraną drogę - powiedział kardynał.


Honduraski purpurat potwierdził, że należy liczyć się za zmianą nazwy „sekretariat stanu” na „sekretariat papieski”. Jego zdaniem chodzi o to, aby nie sprawiać wrażenia, że chodzi o rząd na którego czele stoi premier.

Kard. Maradiaga nie krył zadowolenia z utworzenia przez papieża Franciszka komisji ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Jego zdaniem wychodzi ona na przeciw „prawdziwemu zapotrzebowaniu” i jest zgodna linią wielkiego zaangażowania papieża Benedykta XVI przeciwko nadużyciom seksualnym w Kościele. Jego zdaniem komisja mogłaby działać w ramach Kongregacji Nauki Wiary.


W skład powołanego przez Franciszka w kwietniu br. gremium wchodzi ośmiu kardynałów. Jak dotychczas rada zebrała się dwukrotnie. W jej skład wchodzą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), jako koordynator, oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.KAI

mat


DATA: 2013-12-16 08:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

trudno coś powiedzieć - dobrze czy źle? ważne, żeby Kościół działał zgodnie z wolą i na cześć Pana Boga
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.