DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Rada Kardynałów: kobiety muszą mieć w Kościele więcej władzy

Rada Kardynałów: kobiety muszą mieć w Kościele więcej władzy
fot. pixabay

Kobiety powinny pełnić w Kościele więcej kluczowych funkcji, uważa Rada Kardynałów doradzająca papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej. Gremium wyśle wkrótce specjalny dokument na ten temat do wszystkich Konferencji Episkopatów na świecie.

 

W środę rzecznik Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti poinformował, że w przyszłości silniejsze włączenie kobiet także w prace Kurii Rzymskiej stanie się tematem Rady Kardynałów doradzającej papieżowi Franciszkowi. W tym roku Rada zakończy prace w sprawie reformy Kurii i stąd pragnie zająć się kolejnymi sprawami.

 

Rada Kardynałów, złożona obecnie z sześciu kardynałów i dwóch biskupów, obradowała z papieżem Franciszkiem od poniedziałku. Przedmiotem rozmów był przede wszystkim projekt konstytucji apostolskiej, która zastąpić ma konstytucję Pastor bonus z 1988 roku.

 

Na nowo ułożone zostaną zadanie i struktura władzy w Watykanie i w Konferencjach Episkopatów. Dokument w jego obecnej, roboczej wersji, zostanie wkrótce rozesłany między innymi do przewodniczących Episkopatów, a także do przełożonych największych zgromadzeń zakonnych i do niektórych katolickich uczelni. Odpowiedzi mają zostać uwzględnione w ostatecznej edycji konstytucji. Jej tytuł roboczy brzmi Praedicate evangelium – Głoście Ewangelię; ukaże się prawdopodobnie pod koniec roku.

 

Jak podkreślił rzecznik Gisotti, dokument nie zakończy jednak reformy Kurii Rzymskiej; to ma być dłuższy proces. Celem jest „bardziej misyjne oblicze Kurii”.

 

Kolejne spotkanie Rady Kardynałów przewidziane jest na dni 25-27 czerwca.

 

Rola kobiet jest dziś w Kościele intensywnie dyskutowanym tematem. Niedawno zakończyła prace specjalna komisja watykańska, która na zlecenie papieża Franciszka zbadała problem diakonis w Kościele katolickim starożytności. Nie są znane wyniki tych prac. W Kościele w Niemczech podniesiono jednak niedawno temat udzielania kobietom święceń diakonatu; dyskusję w tej sprawie zapowiedział bp Franz-Josef Bode, wiceprzewodniczący Episkopatu.

 

Źródło: katholisch.de

Pach


DATA: 2019-04-12 10:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Totalne głupoty Kościół stoi na fundamencie Apostołów
3 miesiące temu / iiuju
 
trzeba przyppomnieć polecenia św.Pawła,który precyzyjnie pisał o roli kobiet w Kościele.
3 miesiące temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.