DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Rada Europy zajęła się Polską. Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej

Rada Europy zajęła się Polską. Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej
Bernd Fabritius, autor wniosku. Foto:Gerd Seidel/,via Wikimedia Commons

W środę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w pięciu krajach Starego Kontynentu – tym w Polsce. Dokument poparło w sumie 42 członków Zgromadzenia, w tym politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Przeciw głosowali polscy reprezentanci z PiSu oraz klubu Kukiz’15.

 

Autor wniosku – Niemiec Bernd Fabritius, który oprócz pełnienia funkcji deputowanego z ramienia CSU, kieruje Związkiem Wypędzonych (na stanowisku zastąpił Erikę Steinbach), a prywatnie żyje w związku homoseksualnym – podczas debaty przekonywał, że w niektórych krajach zagrożone są normy prawne. Stąd tez pomysł rezolucji.

 

Dotyczy ona nie tylko Polski, ale także Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i Turcji. Dokument wzywa kraje do wdrożenia zasad państwa prawa. Niektórym krajom wytknięto zwalnianie sędziów (Turcja) lub próby takiego działania (Polska), innym zaś korupcję (Bułgaria, Rumunia, Mołdawia) lub próby upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości (Bułgaria, Polska, Turcja). Trzy kraje oskarżono o tendencje do ograniczania władzy ustawodawczej parlamentów (Mołdawia, Rumunia, Turcja). Szczególne zaniepokojenie wyrażono w związku ze zmianami w Turcji.

 

Zastrzeżenia dotyczące Polski koncentrują się na wymiarze sprawiedliwości. Rezolucja wzywa nasze władze do powstrzymania reform, które „mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów”. Zalecono korzystanie z uregulowań Rady Europy oraz zaleceń Komisji Weneckiej.

 

Uczestniczący w debacie poseł PiS Dominik Tarczyński zwrócił uwagę, że na sali nie było żadnego przedstawiciela rzekomo zainteresowanych praworządnością Niemiec, zaś z Francji uczestniczyła ledwie jedna osoba. Najliczniejsza na spotkaniu była delegacja z Polski. Zdaniem Tarczyńskiego to dowód otwarcia naszego kraju na debatę.

 

Politycy PiS sugerowali poprawki do rezolucji. Zgodnie z nimi wykreślono by Polskę z grupy krajów z zagrożoną praworządnością. Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odrzucili jednak te sugestie. Ostatecznie w głosowaniu dokument poparły 42 osoby (w tym polscy parlamentarzyści z PO i Nowoczesnej). Przeciw było 9 osób z PiS i Kukiz’15.

 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy to organ Rady Europy (nie Unii Europejskiej), w którym zasiadają przedstawiciele parlamentów państw narodowych wchodzących w skład instytucji.

 

 

Źródło: rmf24.pl / wpolityce.pl

MWł

 

 


DATA: 2017-10-12 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

widać, z Różańcem powinniśmy chodzić do granic regularnie
8 miesięcy temu / tereferek
 
Łapska precz od Polski !!! Polska jest Chrześcijańska i taka pozostanie. Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam!!!
8 miesięcy temu / Julian
 
Targowica z PO i Nowoczesnej zmieniła mentorkę z carycy Katarzyny na wszechmocną Radę Europy.
8 miesięcy temu / PS_katolik
 
Może by sprawdzić ile osób tejże komisji jest z narodu wybranego(żydów)!!!???
8 miesięcy temu / Obserwator
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.