DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Rada Europy zadowolona z prezydenckiego weta. Proponuje pomoc przy tworzeniu nowych ustaw

Rada Europy zadowolona z prezydenckiego weta. Proponuje pomoc przy tworzeniu nowych ustaw
Andrzej Duda i Thorbjorn Jagland, Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Daniel Holtgen, rzecznik Sekretarza Generalnego Rady Europy skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw reformujących sądownictwo. – Dobrze się stało, iż ustawy, które zaproponowała partia rządząca nie wejdą w życie w obecnym kształcie – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że Rada Europy jest gotowa do współpracy przy tworzeniu nowych ustaw.


Rzecznik Sekretarza Generalnego RE Thorbjoerna Jaglanda poinformował, że jest usatysfakcjonowany decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym oraz ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jego zdaniem ustawy w proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość kształcie nie powinny wejść w życie. Holtgen jednocześnie zapowiedział, że Rada Europy jest gotowa do wsparcia polskiego rządu w tworzeniu nowych ustaw reformujących sądownictwo.


Z kolei jak wynika z informacji RMF24, niezwykle zaskoczeni decyzją prezydenta Andrzeja Dudy są przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jej rzecznik Margaritis Schinas przyznał, że organ z bliska śledzi wydarzenia w Polsce. Portal RMF24 informuje, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.


Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.


Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu, w czasie procedowania ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, głos w sprawie zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wówczas zagrożono, że jeśli zmiany w sądownictwie zostaną zaakceptowane przez polskie organy państwowe, wówczas Komisja Europejska będzie zmuszona do wszczęcia wobec Polski procedury praworządności. W związku z deklaracją Timmermansa, głos zabrał premier Węgier Viktor Orban, który stanął w obronie Polski, zwracając uwagę, że Komisja Europejska bardzo często atakuje Polskę oraz Węgry.


– Węgry oczywiście kierują się własnymi interesami i właśnie z uwagi na własne interesy narodowe, wartości europejskie i polsko-węgierską przyjaźń musimy jasno powiedzieć, że nigdy nie powiedzie się prowadzona przeciw Polsce kampania inkwizycyjna, bo Węgry każdą możliwość prawną w Unii Europejskiej wykorzystają, by okazać solidarność z Polską – mówił Orban.

 

 

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl, rmf24.pl

WMa

DATA: 2017-07-25 19:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie rada europy bedzie nam pisac ustawy to by bylo chore ale system niemiecki mozemy wprowadzic pasuje ziobro by byl zadowolony pis i cala polska
ponad 3 lata temu / prezes
 
To pokazuje kto się raduje z weta. Panie Duda, dał Pan zielone światło i podał tlen lewactwu i liberałom. Kim Pan jest?
ponad 3 lata temu / Soplica
 
dziekuje, damy rade sami
ponad 3 lata temu / ada
 
Rada Europy pomoże nam przy tworzeniu nowych polskich ustaw ! Całe szczęście - bo przecież jako kraj niedojrzały i niesuwerenny musimy mieć nad sobą guru! A może od razu podyktują nam nową konstytucję, gdzie takie przestarzałe, klerykalne, homofobiczne punkty jak "małżeństwo kobiety i mężczyzny" zostaną postępowo i europejsko zmienione na np. "małżeństwo dowolnych osób (liczby i rodzaju),które się kochają" etc.etc. Inne ustawy - też odpowiednio się zmieni ! Więc nie męczcie się już prawnicy PIS czy prezydenta, nie męczcie się tęgie głowy z N. czy PO - Unia wykona robotę za was i dostarczy gotowe teksty!
ponad 3 lata temu / gość
 
No....Rada Europy wtyka się w sprawy nie jej przewidziane.Taka ma być Polska ???? Polska nie jest własnością nowej komuny brukselskiej !!!
ponad 3 lata temu / ALEXander
 
Dlaczego nie byli chętni pomagać jak w maju 2010r.rząd PO/PŚl ogłosił :SPRZEDAMPOLSKĘ.MS.GOV.PL???
ponad 3 lata temu / Niko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.