DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rada Europy rozważy zniesienie sankcji wobec Rosji. Zadecyduje „składkowe”?

Rada Europy rozważy zniesienie sankcji wobec Rosji. Zadecyduje „składkowe”?
Fot. Russian Business Week. Mikhail Metzel/TASS/FORUM
#ROSJA    #RADA EUROPY    #SANKCJE    #KRYM    #ANEKSJA    #GOSPODARKA    #KOMISJA WENECKA    #RADA EUROPEJSKA    #UE    #DONBAS    #UKRAINA

Rada Europy najprawdopodobniej będzie pierwszą instytucją europejską, która zniesie sankcje nałożone na Rosję przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) za aneksję Krymu i agresję wojskową we wschodniej Ukrainie. „Jeśli tak się stanie, byłby to poważny cios dla obrony demokratycznych wartości na kontynencie europejskim” – piszą Wołodymyr Jermołenko, analityk Internews Ukraine i inicjator projektu UkraineWorld oraz Siergiej Sidorenko, dziennikarz  portalu Hromadske.ua.

 

Rozmowy o zniesieniu sankcji wobec Rosji przez Radę Europy, która skupia 47 państw (cała UE i inne kraje np. Rosja) uległy zintensyfikowaniu po tym jak Moskwa uciekła się do szantażu i zawiesiła dwie trzecie rosyjskiej składki członkowskiej do budżetu Rady. Utrata 20 milionów euro rocznie i groźba opuszczenia Rady przez Rosję skłoniły jej wielu członków do rezygnacji z wartości, których zgromadzenie to miało bronić.

 

Rada Europy (nie mylić z Radą Europejską, będącą organem UE) powstała w 1949 r. w celu ochrony praw człowieka, demokracji i szerzenia wymiany kulturowej. Obecnie tworzy ją 47 państw, w tym 28 państw członkowskich UE. Rada dostarcza Komisji Europejskiej ekspertyzy prawne dotyczące „standardów demokratycznych” na całym kontynencie. Jej głównym organem doradczym jest tzw. Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo.

 

W 2014 r. po aneksji Krymu organ Rady Europy – Zgromadzenie Parlamentarne RE – nałożyło sankcje na Rosję: zawieszono wiele praw jej delegacji, w tym prawo do głosowania. Ponieważ ograniczenia te mają być corocznie potwierdzane, Rada przedłużyła je w 2015 r. i była gotowa  zrobić to samo w 2016 r. W odpowiedzi Rosja zdecydowała, że ​​ nie przedstawi listy posłów do udziału w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Obecnie w RE trwa walka między zwolennikami „przywrócenia dialogu międzyparlamentarnego z Rosją” i ich przeciwnikami, którzy opowiadają się za tym, by organizacja trzymała się swoich wartości i zasad.

 

Rosja nie spełniła żadnego z warunków wymienionych wcześniej w rezolucjach przyjętych przez Zgromadzenie Parlamentarne RE ani też nie wykazuje woli do ich spełnienia. Wiele decyzji PACE z 2014 i 2015 r. wymaga, by Moskwa  „w pełni wdrożyła porozumienia mińskie”, „natychmiast odwróciła skutki bezprawnej aneksji Krymu”, „wycofała całe swoje wojsko z terytorium Ukrainy”, „zwolniła wszystkich uwięzionych”, itp.

 

W 2016 r. PACE ponownie potwierdziło, że „tylko znaczący i wymierny postęp w kierunku realizacji (poprzednich rezolucji) może stanowić podstawę do przywrócenia pełnoprawnego, wzajemnego dialogu”. W ciągu trzech lat nie nastąpił żaden znaczący postęp. Nic nie wskazuje na to, by Rosja zamierzała wycofać się z Krymu. Porozumienia z Mińska nie są realizowane nawet w elementarnych punktach np. w kwestii zawieszenia broni.

 

Rosja nadal zapewnia militarne wsparcie tzw. DPR i LPR we wschodniej Ukrainie. Tylko kilku więźniów zostało zwolnionych, ale ponad 50 ukraińskich obywateli jest przetrzymywanych w niewoli. Niedawne porwanie Pavlo Hryba  - zdaniem ukraińskich analityków – jest przykładem na to, że Moskwa stara się pozyskać jeszcze więcej więźniów politycznych z Ukrainy, by mieć większą się przetargową w dalszej grze politycznej. Mimo to kilku przywódców politycznych PACE, wspieranych przez Sekretarza Generalnego Rady, Thorbjørn Jaglanda dąży do bezwarunkowego odnowienia „tradycyjnego biznesu” z delegacją rosyjską.

 

Po kilku nieudanych próbach zniesienia sankcji poprzez bezpośrednie głosowanie w Zgromadzeniu, zaproponowano nowe, bardziej wyrafinowane podejście. W październiku zeszłego roku Zgromadzenie przyjęło rezolucję wzywającą do „synchronizacji” sankcji nałożonych przez Zgromadzenie i Komitet Ministrów Rady Europy. Ten ostatni nie ma prawnej możliwości nakładania sankcji. Dlatego – jak tłumaczą analitycy - pozostaje tylko jedna opcja synchronizacji, a mianowicie zniesienie wszystkich sankcji w Zgromadzeniu. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta w Strasburgu podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RE w styczniu przyszłego roku. Posłowie z wszystkich państw członkowskich UE, a także z innych krajów RE muszą rozważyć, czy godząc się na takie posunięcie, nie podważą wiarygodności i stabilności RE.

 

Dyskusja na temat zniesienia sankcji wobec Rosji planowana jest na 24 listopada podczas posiedzenia Stałego Komitetu ZPRE w Kopenhadze. Zwolennicy przywrócenia pełnych praw Moskwie mają szereg argumentów, od finansowych po dialogowe. Najsilniejszy z nich brzmi następująco: jeśli Rosja nie uzyska ustępstw ze strony Rady Europy, może ją opuścić, pozostawiając poza jurysdykcją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ECHR) 140 milionów rosyjskich obywateli. Jednak Rosja w rzeczywistości już częściowo uchyliła tę jurysdykcję wprowadzając w życie w 2015 r. prawo zezwalające rodzimemu Trybunałowi Konstytucyjnemu na podjęcie decyzji, czy stosować orzeczenia sądów międzynarodowych, w tym ECHR.

 

Przeciwnicy zniesienia sankcji wobec Rosji ostrzegają, że naruszenie przez RE zasad tylko po to, aby Moskwa mogła pozostać w organizacji, może otworzyć puszkę Pandory. Umożliwi to Kremlowi powtarzanie strategii szantażu i otworzy drogę innym członkom RE, by postępować jak Moskwa. Rada Europy ma mniejszy wpływ niż organy UE. Odgrywa jednak pewną rolę w krajach spoza UE.

 

Rada korzysta z zaleceń tzw. Komisji Weneckiej, organu doradczego. Przygotowuje ekspertyzy prawne dot. przestrzegania zasad praworządności przez państwa, korupcji, zasad funkcjonowania sądownictwa. Jej zalecenia stanowią na przykład podstawę do formowania przez organy UE zarzutów wobec rządów i stosowania wobec nich kar za rzekome łamanie zasad praworządności (np. postępowanie wobec Polski).

 

Źródło: euractiv.com.,

AS

 

 


DATA: 2017-11-22 14:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "56332"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.